Узнать стоимость написания работы
Оставьте заявку, и в течение 5 минут на почту вам станут поступать предложения!
Реферат

Реферат по предмету "Разное"


«Загальні відомості про неметали та їх сполуки»

Головне управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки Вище професійно – технічне училище будівництва Розділ І. «Загальні відомості про неметали та їхні сполуки»(27 год)Тема3 «Карбон і силіцій»(9 годин)Урок № 27-35Тематична контрольна робота: урок №35Викладач: ЖакунВМРозділ 1 Тема «Загальні відомості про неметали та їх сполуки»(9 годин) Урок № 27. Карбон і Силіцій, їх місце в періодичній системі, будова атомів. Алотропні модифікації Карбону. Урок № 28 Хімічні властивості карбону і силіцію: взаємодія з киснем, воднем, відновні властивості. Урок № 29 Оксиди карбону (II) і карбону (ІУ), Оксид силіцію (IV). їхні властивості, застосування. Поняття про парниковий ефект. Урок № 30 Карбонатна кислота і карбонати. Якісна реакція на карбонат-іони. Перетворення карбонатів. Поняття про кислі солі. Поняття про твердість води Урок № 31 ^ Практична робота. Добування оксиду карбону (IV). Взаємоперетворення карбонатів і гідрокарбонатів Урок № 32 Кругообіг Карбону в природі Урок № 33 Силікатна кислота і силікати .Будівельні матеріали Урок № 34 Поширення Карбону і Силіцію в природі, їхнє значення в живій і не живій природі Урок № 35 Контрольна робота Зміст тематичної папки Перелік питань, які будуть відпрацьовані при вивчені теми: «Карбон і Силіцій» Плани уроків з конспектами до уроків і прикладами дидактичного матеріалу. Завдання для оцінювання знань учнів. Характеристика теми. Методичні рекомендаціїПитання, які будуть відпрацьовані при вивчені теми: «Карбон і Силіцій»1. Характеристика Карбону і Силіцію за положенням у ПСХЕ. Будова атома. Можливі ступені окиснення. 2. Поширення Карбону і силіцію в природі3. Алотропні модифікації Карбону. 4. Адсорбція 5. Хімічні властивості карбону і його отримання. 6.Хімічні властивості силіцію і його отримання. 7 Оксиди карбону і силіцію (будова молекул, фізичні властивості, хімічні властивості, отримання.) 8.Якісна реакція для виявлення вуглекислого газу. 9. Карбонатна кислота та її властивості 10. Якісна реакція на карбонат іони. 11Твердість води ( постійна і непостійна). 12. Методи усунення твердості води. 13.Дослідження впливу засобів побутової хімії 14 Кругообіг карбону в природі. 15.Силікатна кислота, її властивості 16. Будівельні матеріали.№ уроку 27Тема: Загальні відомості про неметали та їх сполуки^ Тема уроку: Карбон. Будова атома. Алотропні модифікації Карбону. Адсорбція.Мета: познайомити учнів з представниками четвертої групи головної підгрупи – Карбоном і силіцієм; розглянути будову атома, валентні можливості атома Карбону і сіліцію; вивчити алотропні модифікації цієї речовини, їх властивості, застосування; вивчити явище адсорбції; вдосконалювати вміння складати опорний конспект, а також уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати різні факти.^ Обладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, дидактичний роздатковий матеріал. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Хід уроку.^ Організаційний етап - Перевірка облікового складу учнів - Перевірка готовності групи до уроку - Запис дати, теми, плану уроку.^ 2. Підготовка до основного етапу занять (мотивація)Відгадайте загадку: Зовут меня на букву «С» Всё видно на моём лице, Валентность у меня четыре, Бывает иногда и два. По атомной 12 массеВстречаюсь я везде, всегда. В свободном виде – крайне редкоАлмазом крепким я лежу. А вот графитом – очень часто, Везде и всюду я пишу. Но это только в чистом виде, А если посмотреть вокруг – В живых и мёртвых организмах, В угле, и торфе, и оксидах, В солях, кислотах, даже в меле –Везде и всюду я живу. Сьогодні ми відвідаємо країну Карбону – елемента життя. Карбон відкриває головну підгрупу четвертої групи.^ 3. Вивчення нового матеріалу. 1. Характеристика Карбону за положенн м у ПСХЕ. Будова атома. Можливі ступені окиснення.Самостійна робота учні з періодичною системою, дидактичним матеріалом „Характеристика елемента за положенням у ПСХЕ”Перевірка роботи учнів (обговорення результатів роботи) 2. Поширення Карбону в рироді(на дошці ромашка – план вивчення)Учні працюють з дидактичним матеріалом „Карбон. Поширення у природі”.Складають конспект за планом.Перевірка роботи учнів (обговорення результатів роботи) 3. Алотропні модифікації Карбону. Для неметалів характерне явище алотропії. І Карбон не виключення. Учні працюють з дидактичним матеріалом „Алотропні модифікації Карбону”.Самостійна робота з підручником . заповнити таблицю „Характеристика алотропних модифікацій Карбону”. 4. Адсорбція Учні спостерігають демонс рацію знебарвлення розчину лакмусу таблетками активованого вугілля.Користуючись параграфом підручника дають відповідь на питання 113 на с.86 Карбон – хімічний елемент IV групи головної підгрупи Періодичної системи Д.І.Менделєєва, належить до макроелементів. C 6 12,0107 2s22p2 карбон У природі існує у вигляді простих речовин алмазу та графіту, а також у вигляді сполук. Карбон входить до складу 112 мінералів і гірських порід, горючих корисних копалин, зокрема, антрацит містить 96% карбону, нафта – 85%, кам’яне вугілля – 80%, деревина – 50%. Карбон є складовою горючих сланців, природного, попутного й нафтових газів. У вигляді сполук присутній в атмосфері, гідросфері, в рослинах, тваринах та в організмі людини. Карбон поширений у космосі. Метан (СН4) та вуглекислий газ (СО2) знайдено в складі майже всіх планет Сонячної системи та Сонця. Сполуки Карбону присутні в зірках, кометах, туманностях та метеоритах. Доведено, до виникнення Карбону в зіркових речовинах – результат термоядерних реакцій. Карбон у вигляді вуглекислого газу входить до складу атмосфери та складає за об’ємом 0,03%. У гідросфері цього газу майже в 60 разів більше, ніж в атмосфері. У живих організмах частка Карбону може становити майже 18% за масою. Рослини на світлі поглинають вуглекислий газ і синтезують вуглеводні – сполуки Карбону. Цей процес називається фотосинтезом. У той же час вуглекислий газ безперервно наповнює атмосферу за рахунок життєдіяльності тварин, рослин, людини, вулканічної діяльності, тобто відбувається постійний кругообіг Карбону в природі. Важко уявити існування життя на планеті Земля без Карбону. Карбон – життєво важливий елемент організму людини, оскільки є скелетною основою всіх органічних сполук. Вміст Карбону в організмі людини масою 70 кг становить 14,7 кг (21%). Карбон входить до складу білків, нуклеїнових кислот, жирів, вуглеводів, ферментів, вітамінів, гормонів та мінеральних солей.Вміст Карбону в білках становить 50 – 55%, у глюкозі – 40%, у глікогені – 44,44%. Вітамін Е містить 80,93% Карбону, вітамін Д – 92,09%. Один з гормонів – адреналін – на 59% складається з цього елемента. Потрапляє Карбон в організм людини разом з питною водою (у вигляді іонів НСО32-) та з продуктами харчування. Продукти рослинного і тваринного походження містять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, з яких організм будує свої органи, здійснює життєві процеси. Антропогенними джерелами надходження Карбону в довкілля є аерозолі, що крім сажі містять СО та СО2, промислові підприємства автомобільного транспорту й побутові опалювальні системи. Через органи дихання сажа потрапляє в організм людини, де спричиняє антракози, бронхіти, які згодом провокують виникнення туберкульозу та онкологічні хвороби людей. Найчастіше такі хвороби виникають у шахтарів, робітників коксохімічних печей, цукрорафінадних заводів та робітників, зайнятих на виробництві й використанні технічного вуглецю. Дрібні часточки сажі, потрапляючи в око, призводять до різних захворювань очей. У разі постійного контактування шкіри робітників із сажею можливий розвиток шкірних хвороб у вигляді дерматитів і дерматозів. Потрапляючи в ротову порожнину, сажа руйнує зуби.^ Алотропні модифікації Карбону. XVII ст.: Аксель де-Бут, а потім Ньютон висловили припущення про те, що алмаз повинен горіти. 1694 р: флорентійські академіки провели дослід спалювання алмазу у фокусі вигнутого дзеркала. Алмаз спочатку тлів, як вугілля, а потім повністю згорів. 1772 р: Лавуазьє остаточно довів, що при спалюванні алмазу, як і при спалюванні вугілля, виходить лише вуглекислий газ. 1779 р: Шееле довів, що графіт та вугілля – видозміни одного й того самого елемента. 1797 р: Теннант після багатьох дослідів дійшов висновку: алмаз – чистісінький Карбон. 1841 р: Берцеліус вперше дав характеристику сажі, алмазу та графіту як видозмінення того самого елемента і ввів у хімію поняття „алотропія”.1968 р: в лабораторії російського вченого Сладкова синтезували ще одну алотропну модифікацію Карбону – карбін, що має лінійну структуру. 1985 р: вчені США одержали нову алотропну модифікацію – букибол С60, який має сферичну структуру (форма футбольного м’яча) Властивості Алмаз Графіт Тип кристалічної решітки     Твердість     Колір     Блиск     Електропровідність     Галузі застосування     ^ 4. Закріплення знаньУчні разом з вчителем розбирають тести.5. Домашнє завдання. Робота з конспектом, знайти матеріал про: - вуглецевий годинник, - історію відкриття адсорбції^ 6. Підведення підсумків уроку.1. Самооцінювання учнів2. Оцінювання учителем роботи класу та окремих учнів3. Аргументація виставлених оцінок Головне управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки Вище професійно – технічне училище будівництва м. ХарківСамостійна робота з теми«Карбон і Силіцій»Тема уроку:«Карбон. Будова атома. Алотропні модифікації Карбону. Адсорбція.»Назва самостійної роботи: «Характеристика елемента за положенням у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва»Урок № 27Урок №27Самостійна робота«Характеристика елемента за положенням у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва» C 6 12,0107 2s22p2 Карбон План характеристики: Назва елементу Порядковий номер елемента (заряд ядра). Період, в якому знаходиться елемент (кількість енергетичних рівней). Група, в якій знаходиться елемент (кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні.) Визначити за положенням в періодичній системі Д.І. Менделєєва до металів, або неметалів відноситься елемент. Атомна маса елементу. Написати формулу найвищого оксиду.Головне управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки Вище професійно – технічне училище будівництва м. ХарківСамостійна робота з теми«Карбон і Силіцій»Тема уроку:«Карбон. Будова атома. Алотропні модифікації Карбону. Адсорбція.»Назва самостійної роботи: «Карбон. Поширення у природі»Урок № 27Урок №27Самостійна робота«Карбон. Поширення у природі»Завдання:Зробити опорний конспект.План1 Поширення у природі у вигляді простих речовин2.Поширення у космосі.3.Знаходження карбону в складі атмосфери і гідросфери4. Знаходження карбону в живих організмах. У природі існує у вигляді простих речовин алмазу та графіту, а також у вигляді сполук. Карбон входить до складу 112 мінералів і гірських порід, горючих корисних копалин, зокрема, антрацит містить 96% карбону, нафта – 85%, кам’яне вугілля – 80%, деревина – 50%. Карбон є складовою горючих сланців, природного, попутного й нафтових газів. У вигляді сполук присутній в атмосфері, гідросфері, в рослинах, тваринах та в організмі людини. Карбон поширений у космосі. Метан (СН4) та вуглекислий газ (СО2) знайдено в складі майже всіх планет Сонячної системи та Сонця. Сполуки Карбону присутні в зірках, кометах, туманностях та метеоритах. Доведено, до виникнення Карбону в зіркових речовинах – результат термоядерних реакцій. Карбон у вигляді вуглекислого газу входить до складу атмосфери та складає за об’ємом 0,03%. У гідросфері цього газу майже в 60 разів більше, ніж в атмосфері. У живих організмах частка Карбону може становити майже 18% за масою. Рослини на світлі поглинають вуглекислий газ і синтезують вуглеводні – сполуки Карбону. Цей процес називається фотосинтезом. У той же час вуглекислий газ безперервно наповнює атмосферу за рахунок життєдіяльності тварин, рослин, людини, вулканічної діяльності, тобто відбувається постійний кругообіг Карбону в природі. Важко уявити існування життя на планеті Земля без Карбону. Карбон – життєво важливий елемент організму людини, оскільки є скелетною основою всіх органічних сполук.Вміст Карбону в організмі людини масою 70 кг становить 14,7 кг (21%). Карбон входить до складу білків, нуклеїнових кислот, жирів, вуглеводів, ферментів, вітамінів, гормонів та мінеральних солей.Вміст Карбону в білках становить 50 – 55%, у глюкозі – 40%, у глікогені – 44,44%. Вітамін Е містить 80,93% Карбону, вітамін Д – 92,09%. Один з гормонів – адреналін – на 59% складається з цього елемента. Потрапляє Карбон в організм людини разом з питною водою (у вигляді іонів НСО3-) та з продуктами харчування. Продукти рослинного і тваринного походження містять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, з яких організм будує свої органи, здійснює життєві процеси. Антропогенними джерелами надходження Карбону в довкілля є аерозолі, що крім сажі містять СО та СО2, промислові підприємства автомобільного транспорту й побутові опалювальні системи. Через органи дихання сажа потрапляє в організм людини, де спричиняє антракози, бронхіти, які згодом провокують виникнення туберкульозу та онкологічні хвороби людей. Найчастіше такі хвороби виникають у шахтарів, робітників коксохімічних печей, цукрорафінадних заводів та робітників, зайнятих на виробництві й використанні технічного вуглецю.Дрібні часточки сажі, потрапляючи в око, призводять до різних захворювань очей. У разі постійного контактування шкіри робітників із сажею можливий розвиток шкірних хвороб у вигляді дерматитів і дерматозів. Потрапляючи в ротову порожнину, сажа руйнує зуби.Головне управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки Вище професійно – технічне училище будівництва м. ХарківСамостійна робота з теми«Карбон і Силіцій»Тема уроку:«Карбон. Будова атома. Алотропні модифікації Карбону. Адсорбція.»Назва самостійної роботи: «Алотропні модифікації карбону»Урок № 27Урок №27Самостійна робота^ Алотропні модифікації карбонуXVII ст.: Аксель де-Бут, а потім Ньютон висловили припущення про те, що алмаз повинен горіти.1694 р: флорентійські академіки провели дослід спалювання алмазу у фокусі вигнутого дзеркала. Алмаз спочатку тлів, як вугілля, а потім повністю згорів. 1772 р: Лавуазьє остаточно довів, що при спалюванні алмазу, як і при спалюванні вугілля, виходить лише вуглекислий газ. 1779 р: Шееле довів, що графіт та вугілля – видозміни одного й того самого елемента. 1797 р: Теннант після багатьох дослідів дійшов висновку: алмаз – чистісінький Карбон. 1841 р: Берцеліус вперше дав характеристику сажі, алмазу та графіту як видозмінення того самого елемента і ввів у хімію поняття „алотропія”.1968 р: в лабораторії російського вченого Сладкова синтезували ще одну алотропну модифікацію Карбону – карбін, що має лінійну структуру. 1985 р: вчені США одержали нову алотропну модифікацію – букибол С60, який має сферичну структуру (форма футбольного м’яча)Має чотири алотропні модифікації: алмаз, графіт, карбін і фулерен. :Алмаз Алмаз кубічний Алмаз гексагональний Карбін поліін кумуленГрафіт.Фулерен. Існує ще аморфний карбон –  сажа, склоуглерод. Заповнити таблицю: Властивості Алмаз Графіт Тип кристалічної решітки     Твердість     Колір     Блиск     Електропровідність     Галузі застосування     № уроку28Тема: Загальні відомості про неметали та їх сполукиТема уроку: Хімічні властивості вуглецю і силіцію: взаємодія з киснем, воднем, відновні властивостіМета: розглянути хімічні властивості простих речовин утворених карбоном і силіцієм; дати уявлення про відновні властивості карбону і силіцію; повторити поняття окисник і відновник.^ Тип уроку:. комбінованийОбладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, зразки мінералів: .колекція: «Мінеральні та гірські породи», «Вапняки»Епіграф розумне вже передумане, треба тільки спробувати передумати це ще один раз".___________________Базові поняття і терміни: відновні властивості, карбіди, силіциди, силани, активність і інертність елементівСтруктура уроку: 1Організаційний етап. 2.Підготовка до основного етапу занять (мотивація). 3.Актуалізація опорних знань. 4.Вивчення нового матеріалу 5.Закріплення знань . 6.Домашнє завдання. 7.Підведення підсумків урокуХід уроку^ 1.Організаційний етап - Перевірка облікового складу учнів - Перевірка готовності групи до уроку - Запис дати, теми, плану уроку.2.Підготовка до основного етапу занять (мотивація). На кожному уроці ми з вами проходимо маленьку сходинку в набуванні знань з хімії, а це є знаннями нашого життя, Скажіть, а чи потрібно нам знати як ведуть ті чи інші речовини в оточуючому нас середовищі. Можливо ці знання нам зовсім не потрібні? Проблемне запитання: Які сполуки карбону і силіцію на ваш погляд віджіграють в нашому житті важливу роль? Чому?^ 3.Актуалізація опорних знань: Двоє учнів роблять доповіді по темам: - вуглецевий годинник, - історію відкриття адсорбції Опитування:Де в періодичній системі знаходиться карбон?Де в періодичній системі знаходяться силіцій?Це метали чи неметали?З якими речовинами реагують неметали?Яку валентність і ступень окислення вони виявляють у сполуках?^ 4.Вивчення нового матеріалуІ. Учні заповнюють таблицю «Хімічні властивості вуглецю і силіцію» спираючись на інформацію, яку надає вчитель, або за теоретичним матеріалом наданим до самостійної роботи Взаємодія Карбону Силіцію з галогенами з киснем з неметалами з металами з водою оксидами металів з галогеноводнями з кислотами з лугами Роблять порівняльну характеристику хімічної взаємодії кремнію і силіцію. Хімічні властивості вуглецю Взаємодія з фтором Вуглець володіє низькою реакційною здатністю, з галогенів реагує тільки з фтором: С + 2F2 = CF4.Взаємодія з киснем При нагріванні взаємодіє з киснем: 2С + О2 = 2СО, С + О2 = СО2, утворюючи оксиди СО і СО2. Взаємодія з іншими неметалами Реагує з сіркою: С + 2S = CS2. не взаємодіє з нітрогеном і фосфором. Реагує з воднем у присутності нікелевого каталізатора, утворюючи метан: C + 2H2 = CH4.Взаємодія з металами Здатний взаємодіяти з металами, утворюючи карбіди: Ca + 2C = CaC2.Взаємодія з водою При пропусканні водяної пари через розжарене вугілля утворюється оксид вуглецю (II) і водень: C + H2O = CO + H2.Відновні властивості Вуглець здатний відновлювати багато металів з їх оксидів: 2ZnO + C = 2Zn + CO2. Концентровані сульфатна і нітратна кислоти при нагріванні окисляють вуглець до оксиду вуглецю (IV): C + 2H2SO4 = CO2 + 2SO2 + 2H2O; C + 4HNO3 = CO2 + 4NO2 + 2H2O.Карбіди З'єднання вуглецю з металами називаються карбіди. Їх склад не підкоряється простим правилам валентності, а хімічний зв'язок змінюється від іонної і ковалентної до чисто металевою.За типом хімічного зв'язку карбіди діляться на ковалентні, іонні, або солетворні, і металеві.Іонні карбіди містять іони С4-, наприклад: карбід алюмінію Al3C4, карбід бериліяBe2C, формально вони є продуктами заміщення водню в метані на метал і називаються метанидами. При їх гідролізі утворюється метан.Деякі карбіди містять іони С22-, наприклад, карбід кальцію CaC2, вони формально є похідними ацетилену і називаються ацетиленідом. До них відносяться карбіди лужних і лужньо-земельних металів, при їх гідролізі утворюється ацетилен.У структурі карбідів літію Li4C3 і магнію Mg2C3 міститься лінійний іон С34-. При їх гідролізі утворюється суміш метилацетилену і аллена.До металевих відносяться карбіди d-элементів з делокалізованим металевим зв'язком. Вони хімічно інертні, проявляють металеві властивості, володіють високою твердістю, жароміцністю, високими температурами плавлення.Ковалентні карбіди – з'єднання вуглецю з неметалами.Хімічні властивості кремнію Взаємодія з галогенами За звичайних умов кремній досить інертний, що пояснюється міцністю його кристалічної решітки, безпосередньо взаємодіє тільки з фтором, при цьому проявляє відновні властивості: Si + 2F2 = SiF4. З хлором реагує при нагріванні до 400–600  °С: Si + 2Cl2 = SiCl4.Взаємодія з киснем Подрібнений кремній при нагріванні до 400–600  °С реагує з киснем: Si + O2 = SiO2.Взаємодія з іншими неметалами При дуже високій температурі близько 2000  °С реагує з вуглецем: Si + C = SiC і бором: Si + 3B = B3Si. При 1000  °С реагує з азотом: 3Si + 2N2 = Si3N4. З воднем не взаємодіє.Взаємодія з галогеноводнями З фтороводнем реагує за звичайних умов: Si + 4HF = SiF4 + 2H2, з хлороводнем – при 300  °С, з бромоводнем – при 500  °С.Взаємодія з металами Окислювальні властивості для кремнію менш характерні, але вони виявляються в реакціях з металами, при цьому утворює силіциди: 2Ca + Si = Ca2Si.Взаємодія з кислотами Кремній стійкий до дії кислот, в кислому середовищі він покривається нерозчинною плівкою оксиду і пасивується. Кремній взаємодіє тільки з сумішшю плавикової і азотної кислот: 3Si + 4HNO3 + 18HF = 3H2[SiF6] + 4NO + 8H2O.Взаємодія з лугами Розчиняється в лугах, утворюючи силікат і водень: Si + 2NaOH + H2O = Na2SiO3 + H2.Силани Водневі з'єднання кремнію – силани SinH2n+2 – відносяться до групи кремнійводневих з'єднань, відомі силани з n = 14. Всі вони дуже отруйні речовини з неприємним запахом. Перші два – SiH4 і Si2H6– гази, Si3H8 і Si4H10 – рідини, останні – тверді речовини.Найбільш вивчено просте з'єднання SiH4 – силан. Молекула силана має будову тетраедра, довжина зв'язку Si – H рівна 0,109  нм.Багато силани на повітрі запалали і згорають з великим виділенням тепла: SiH4 + 2O2 = SiO2 + 2H2O.Силани – кислотні гідриди, активно взаємодіють з лугами: SiH4 + 2NaOH + H2O = Na2SiO3 + 4H2.У нейтральному і кислому середовищі силани стійкі.Силан є сильним відновником: SiH4 + 2AgCl = SiH3Cl + HCl + 2Ag.При нагріванні він розкладається: SiH4 = Si + 2H2.Утворюються при дії на силіцид магнію соляною кислотою: Mg2Si + 4HCl = 2MgCl2 + SiH4.Силани хімічно менш стійкі, чим вуглеводні.Силіциди При заміщенні водню на метал в силані утворюються силіциди. Їх склад не підкоряється простим правилам валентності, а хімічний зв'язок змінюється від практично іонною до металевої.Силіциди лужних і лужньо-земельних металів характеризуються переважно іонним типом зв'язку, вони хімічно активні. Багато хто з них складається з катіонів металу і тетраедрів Si44-. Вони легко розкладаються водою з виділенням водню: Na2Si + 3H2O = Na2SiO3 + 3H2або розбавленими кислотами з виділенням силана: Ca2Si + 2H2SO4 = 2CaSO4 + SiH4.Багато силіцидів перехідних металів володіють металевою провідністю.У силіциди неметалів найчастіше реалізується ковалентний зв'язок. Серед таких силіцидів найбільше значення має карбід кремнію – карборунд SIC, що має структуру алмазу, він характеризується високою твердістю і температурою плавлення, а також високою хімічною стійкістю.Виходять силіциди сплавом простих речовин або відновленням суміші оксидів коксом в електропечах: 2Mg + Si = Mg2Si, 2MgO + SiO2 + 4C = Mg2Si + 4CO.^ Отримання (за допомогою вчителя складають опорний конспект) У лабораторіїВідновленням з оксиду магнієм або алюмінієм: SiO2 + 2Mg = Si + 2MgO; 3SiO2 + 4Al = 3Si + 2Al2O3.У промисловостіВідновленням з оксиду коксом в електричних печах: SiO2 + 2C = Si + 2CO.При такому процесі кремній досить сильно забруднений карбідами кремнію.Найбільш чистий кремній отримують відновленням тетрахлориду кремнію воднем при 1200  °С: SiCl4 + 2H2 = Si + 4HCl,або цинком: SiCl4 + 2Zn = Si + 2ZnCl2.Також чистий кремній виходить при термічному розкладанні силана: SiH4 = Si + 2H25. Закріплення знань:6.Домашнє завдання: Складіть кросворд на основі отриманих знань на уроці.^ 7.Підведення підсумків уроку.1. Самооцінювання учнів2. Оцінювання учителем роботи класу та окремих учнів3. Аргументація виставлених оцінок Головне управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки Вище професійно – технічне училище будівництва м. ХарківСамостійна робота з теми«Карбон і Силіцій»Тема уроку:«Хімічні властивості вуглецю і силіцію»Назва самостійної роботи: «Хімічні властивості вуглецю і силіцію»Урок № 28Теоретичні відомості^ Хімічні властивості вуглецю Взаємодія з фтором Вуглець володіє низькою реакційною здатністю, з галогенів реагує тільки з фтором: С + 2F2 = CF4.Взаємодія з киснем При нагріванні взаємодіє з киснем: 2С + О2 = 2СО, С + О2 = СО2, утворюючи оксиди СО і СО2. Взаємодія з іншими неметалами Реагує з сіркою: С + 2S = CS2. не взаємодіє з нітрогеном і фосфором. Реагує з воднем у присутності нікелевого каталізатора, утворюючи метан: C + 2H2 = CH4.Взаємодія з металами Здатний взаємодіяти з металами, утворюючи карбіди: Ca + 2C = CaC2.Взаємодія з водою При пропусканні водяної пари через розжарене вугілля утворюється оксид вуглецю (II) і водень: C + H2O = CO + H2.Відновні властивості Вуглець здатний відновлювати багато металів з їх оксидів: 2ZnO + C = 2Zn + CO2. Концентровані сульфатна і нітратна кислоти при нагріванні окисляють вуглець до оксиду вуглецю (IV): C + 2H2SO4 = CO2 + 2SO2 + 2H2O; C + 4HNO3 = CO2 + 4NO2 + 2H2O.Карбіди З'єднання вуглецю з металами називаються карбіди. Їх склад не підкоряється простим правилам валентності, а хімічний зв'язок змінюється від іонної і ковалентної до чисто металевою.За типом хімічного зв'язку карбіди діляться на ковалентні, іонні, або солетворні, і металеві.Іонні карбіди містять іони С4-, наприклад: карбід алюмінію Al3C4, карбід бериліяBe2C, формально вони є продуктами заміщення водню в метані на метал і називаються метанидами. При їх гідролізі утворюється метан.Деякі карбіди містять іони С22-, наприклад, карбід кальцію CaC2, вони формально є похідними ацетилену і називаються ацетиленідом. До них відносяться карбіди лужних і лужньо-земельних металів, при їх гідролізі утворюється ацетилен.У структурі карбідів літію Li4C3 і магнію Mg2C3 міститься лінійний іон С34-. При їх гідролізі утворюється суміш метилацетилену і аллена.До металевих відносяться карбіди d-элементів з делокалізованим металевим зв'язком. Вони хімічно інертні, проявляють металеві властивості, володіють високою твердістю, жароміцністю, високими температурами плавлення.Ковалентні карбіди – з'єднання вуглецю з неметалами.Хімічні властивості кремнію Взаємодія з галогенами За звичайних умов кремній досить інертний, що пояснюється міцністю його кристалічної решітки, безпосередньо взаємодіє тільки з фтором, при цьому проявляє відновні властивості: Si + 2F2 = SiF4. З хлором реагує при нагріванні до 400–600  °С: Si + 2Cl2 = SiCl4.Взаємодія з киснем Подрібнений кремній при нагріванні до 400–600  °С реагує з киснем: Si + O2 = SiO2.Взаємодія з іншими неметалами При дуже високій температурі близько 2000  °С реагує з вуглецем: Si + C = SiC і бором: Si + 3B = B3Si. При 1000  °С реагує з азотом: 3Si + 2N2 = Si3N4. З воднем не взаємодіє.Взаємодія з галогеноводнями З фтороводнем реагує за звичайних умов: Si + 4HF = SiF4 + 2H2, з хлороводнем – при 300  °С, з бромоводнем – при 500  °С.Взаємодія з металами Окислювальні властивості для кремнію менш характерні, але вони виявляються в реакціях з металами, при цьому утворює силіциди: 2Ca + Si = Ca2Si.Взаємодія з кислотами Кремній стійкий до дії кислот, в кислому середовищі він покривається нерозчинною плівкою оксиду і пасивується. Кремній взаємодіє тільки з сумішшю плавикової і азотної кислот: 3Si + 4HNO3 + 18HF = 3H2[SiF6] + 4NO + 8H2O.Взаємодія з лугами Розчиняється в лугах, утворюючи силікат і водень: Si + 2NaOH + H2O = Na2SiO3 + H2.Силани Водневі з'єднання кремнію – силани SinH2n+2 – відносяться до групи кремнійводневих з'єднань, відомі силани з n = 14. Всі вони дуже отруйні речовини з неприємним запахом. Перші два – SiH4 і Si2H6– гази, Si3H8 і Si4H10 – рідини, останні – тверді речовини.Найбільш вивчено просте з'єднання SiH4 – силан. Молекула силана має будову тетраедра, довжина зв'язку Si – H рівна 0,109  нм.Багато силани на повітрі запалали і згорають з великим виділенням тепла: SiH4 + 2O2 = SiO2 + 2H2O.Силани – кислотні гідриди, активно взаємодіють з лугами: SiH4 + 2NaOH + H2O = Na2SiO3 + 4H2.У нейтральному і кислому середовищі силани стійкі.Силан є сильним відновником: SiH4 + 2AgCl = SiH3Cl + HCl + 2Ag.При нагріванні він розкладається: SiH4 = Si + 2H2.Утворюються при дії на силіцид магнію соляною кислотою: Mg2Si + 4HCl = 2MgCl2 + SiH4.Силани хімічно менш стійкі, чим вуглеводні.Силіциди При заміщенні водню на метал в силані утворюються силіциди. Їх склад не підкоряється простим правилам валентності, а хімічний зв'язок змінюється від практично іонною до металевої.Силіциди лужних і лужньо-земельних металів характеризуються переважно іонним типом зв'язку, вони хімічно активні. Багато хто з них складається з катіонів металу і тетраедрів Si44-. Вони легко розкладаються водою з виділенням водню: Na2Si + 3H2O = Na2SiO3 + 3H2або розбавленими кислотами з виділенням силана: Ca2Si + 2H2SO4 = 2CaSO4 + SiH4.Багато силіцидів перехідних металів володіють металевою провідністю.У силіциди неметалів найчастіше реалізується ковалентний зв'язок. Серед таких силіцидів найбільше значення має карбід кремнію – карборунд SIC, що має структуру алмазу, він характеризується високою твердістю і температурою плавлення, а також високою хімічною стійкістю.Виходять силіциди сплавом простих речовин або відновленням суміші оксидів коксом в електропечах: 2Mg + Si = Mg2Si, 2MgO + SiO2 + 4C = Mg2Si + 4CO.Урок №28Самостійна робота За матеріалами « Теоретичні відомості» скласти таблицю: Взаємодія Карбону Силіцію з галогенами з киснем з неметалами з металами з водою оксидами металів з галогеноводнями з кислотами з лугами № уроку29^ Тема: Загальні відомості про неметали та їх сполукиТема уроку: Оксиди карбону (II) і карбону (ІУ), Оксид силіцію (IV). їхні властивості, застосування. Поняття про парниковий ефектМета: вивчити будову, властивості, та застосування оксидів карбону і силіцію. Розкрити значення оксиду карбону(ІІ), як відновника і палива, показати отруйність угарного газу. Дати уявлення про значення в житті людини і рослин оксиду карбону (ІV). Розглянути питання про забруднення оточуючого середовища (парниковий ефект).^ Тип уроку:. комбінованийОбладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, зразки мінералів: .колекція: «Мінеральні та гірські породи», «Вапняки»^ Базові поняття і терміни: оксиди, тепловий ефект реакції, кислотні властивості, окисник, відновникСтруктура уроку: 1.Організаційний етап. 2.Підготовка до основного етапу занять (мотивація). 3.Актуалізація опорних знань. 4.Вивчення нового матеріалу 5.Закріплення знань . 6.Домашнє завдання. 7.Підведення підсумків урокуХід уроку1.Організаційний етап - Перевірка облікового складу учнів - Перевірка готовності групи до уроку - Запис дати, теми, плану уроку.^ 2.Підготовка до основного етапу занять (мотивація).Один із учнів виступає з цікавими повідомленнями: • За один сонячний день 1га лісу поглинає 220 – 280 кг CO2 . Дереваочищують від вуглекислого газу 45 м3 приземного шару.• В атмосфері Венери міститься 90 % CO2 , тому на цій планеті дужевиражений „парниковий ефект”• ГДК ( СО) = 20 мг/м3.На основі цих повідомлень обговорюється важлива проблемаКарпатських лісів – найбільшого багатства нашої країни. Давайте більш детально розглянемо які сполуки з оксигеном утворюють карбон і силіцій і з’ясуємо поняття «парниковий ефект».^ 3.Актуалізація опорних знань: 1. Перевірка кросвордів. Визначається найкращій кросворд. 2. 2-3 учня виконують тестову роботу:Тест Виберіть правильну відповідь1. Оксиди металів можуть бути:а) кислотними і основнимиб) основними і несолеутворюючимив) ) кислотними і несолеутворюючими 1б 2. Встановіть відповідність. Характер властивості оксиду Речовина 1. кислотний 1. карбону(ІІ)оксид 2. основний 2.карбону(IV)оксид 3. несолеутворюючій 3.силіцію(IV)оксид 4. амфотерний 1б 3. Виберіть правильну відповідьКислотні оксиди реагують:а) кислотамиб) лугамив) солямиг) основними оксидамид) водоюе) кислотними оксидами 1б 4. Виберіть правильну відповідьСкорочене іонне рівняння реакції силіцій (IV)оксиду або карбон (IV) оксиду з розчином лугу має вигляд а) RO2 + 2OH- = RO32- + H2OБ) RO2 + 2 Na+ + 2OH- =Na 2RO3 + H2Oв) RO2 + 2OH- = RO32-+ 2Н+ 2б 5. Виберіть правильну відповідьВ окисно – відновних реакціях оксид карбону (IV)може виявляти властивості а)окисникаб) відновникав) окисника і відновника 2б 6. Виберіть правильну відповідьВ окисно – відновних реакціях оксид карбону (ІІ)може виявляти властивості а)окисникаб) відновникав) окисника і відновника 2б 4.Вивчення нового матеріалу (учні складають опорний конспект за схемою наданою в додатку. «Порівняльна характеристика оксидів карбону і силіцію» СО СО2


Не сдавайте скачаную работу преподавателю!
Данный реферат Вы можете использовать для подготовки курсовых проектов.

Поделись с друзьями, за репост + 100 мильонов к студенческой карме :

Пишем реферат самостоятельно:
! Как писать рефераты
Практические рекомендации по написанию студенческих рефератов.
! План реферата Краткий список разделов, отражающий структура и порядок работы над будующим рефератом.
! Введение реферата Вводная часть работы, в которой отражается цель и обозначается список задач.
! Заключение реферата В заключении подводятся итоги, описывается была ли достигнута поставленная цель, каковы результаты.
! Оформление рефератов Методические рекомендации по грамотному оформлению работы по ГОСТ.

Читайте также:
Виды рефератов Какими бывают рефераты по своему назначению и структуре.

Сейчас смотрят :

Реферат Документальный контроль как форма таможенного контроля
Реферат Требования к одежде и внешнему виду делового мужчины
Реферат Модели экономической жизнедеятельности человека
Реферат Анализ и оценка использования трудовых ресурсов на ОАО Калугапутьмаш
Реферат Анализ деятельности банка на рынке потребительского кредитования на примере ООО "Хоум Кредит энд Финанс Банка"
Реферат Ballparks In The 90
Реферат Общее понятие о темпераменте и его типах
Реферат Положение ЮАР на африканском континенте
Реферат Домашнее задание по физической культуре как средство физического развития учащихся младшего школьного
Реферат Теории функционального и нефункционального спроса
Реферат Реформа системы здравоохранения
Реферат 14 дней / 13 ночей понедельник-воскресенье
Реферат Парад физкультурников
Реферат Электроснабжение сельскохозяйственных потребителей
Реферат Информационные технологии в банковском деле