Використання мультимедійних технологій на уроках української мови та літератури У теперішній час стрімкого розвитку науково-технічного прогресу, невпинного потоку інформації, все більш актуальним стає питання використання мультимедійних технологій. На уроках української мови та літератури саме ці технології формують соціальні, мотиваційні, естетичні, мовні, культурологічні, комунікативні компетенції учня, які сприяють розвитку особистості та її повноцінній самореалізації в сучасному житті. Мотиваційні компетенції реалізуються через розвиток творчих здібностей, здатності до навчання, самостійності мислення. Соціальні компетенції реалізуються через активну участь у суспільному житті; здатність розв’язувати проблеми; здатність знайти, зберегти і розвинути себе як особистість. Функціональні компетенції: естетична, культурологічна, мовна, комунікативна - реалізуються через вміння оперувати набутими знаннями, сформованими навичками та використання їх у практичному житті. Яка роль на уроках української мови та літератури відводиться мультимедійним технологіям? По-перше, при вільному доступі до Інтернету виникає значне збільшення процесу навчання в позаурочний час. По-друге, активізується навчальна діяльність учнів щодо написання творчих робіт та побудові усних висловлювань. По-третє, в результаті підвищується рівень самоконтролю з боку учня та координація навчального процесу учителем. Тобто відбувається негайний контроль за діяльністю учнів. По-четверте, мультимедійні технології дають можливість використовувати більше наочності, отримати вербальну інформацію та здійснювати емоційний вплив. На допомогу у цьому стають мультимедійні гіперпосилання. Це відео та аудіо підтримка, зв'язок з більшою кількістю різноманітних джерел. По-п’яте, дає можливість спілкування з носіями мови, знайомства з культурою країни, регіоном, віртуального відвідування необхідних об’єктів. Це, у свою чергу, забезпечує оптимізацію навчального процесу через відкриття незвіданого, виховання толерантного ставлення до багатьох явищ. По-шосте, саме завдяки гіперпосиланням підвищується висока мотивація і зацікавленість як предметом, так і навчальною діяльністю. По-сьоме, забезпечують інформативність навчального процесу. Саме завдяки мультимедійним технологіям ми можемо використовувати багато форм роботи на уроці. Я практикую такі: робота в парах, за картками, біля дошки. Крім цього мультимедійні технології допомагають цілісно реалізувати виховний аспект на уроці. Так, вивчаючи тему «Дієприкметниковий зворот. Побудова речень із дієприкметниковим зворотом», я виховую в учнів любов до природи рідного краю. А красу, чарівність природи можна передати через ілюстрації, епіграф, ліричну музику, фотографії, які демонструє проектор. Живучи в епоху інформаційних технологій, ми, освітяни, прагнемо навчити розумно використовувати ці технології, не забуваючи про живе повсякденне спілкування, мислення, відчуття. ^ Тема. Дієприкметниковий зворот. Побудова речень із дієприкметниковим зворотом. Мета: закріпити поняття про дієприкметниковий зворот, удосконалити вміння визначати його в реченнях та вживати розділові знаки при дієприкметниковому звороті; розвивати творчі вміння складати речення з дієприкметниковими зворотами; виховувати любов до природи. Обладнання: картки, текст, мікрофон, словник, комп'ютер, проектор, екран, технологічна картка уроку, пам'ятка рецензування відповіді товариша. Тип уроку. Урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.Хід уроку:Організаційний момент.Актуалізація опорних знань.Метод незакінчених речень.Завдання: закінчити речення, дібрати власні приклади, які б відображали зміст ілюстрацій(ілюстрації спроектовано на екран): Дієприкметниковий зворот - це... Дієприкметниковий зворот виділяється комами ... Дієприкметниковий зворот не виділяється комами ... На письмі дієприкметниковий зворот відокремлюютькомами, а у вимові... У реченні дієприкметниковий зворот виступає ... іпідкреслюють...ІІІ. Залучення учнів до оголошення теми і мети уроку. Корекція учнівської відповіді вчителем. Мотивація навчальної діяльності.1. Висунення гіпотези Проаналізувавши повторений мовний матеріал, скажіть, будь ласка, над чим будемо працювати на уроці? Скористайтеся технологічною карткою і визначте завдання, які маємо сьогодні вирішити. Наскільки, на вашу думку, матеріал, що будемо закріплювати, важливий для вас? Культуро-логічна тема Лінгвістична тема Тип уроку Мета Що потрібно знати Я і природа Відокремлення комами дієприкметни-кових зворотів(після означуваного іменника). Побудова речень з дієприкметни-ковими зворотами. Урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань. Закріпити поняття про дієприкметниковий зворот. Удосконалювати вміння визначати його в реченнях та вживати розділові знаки при дієприкметниковому звороті. Розвивати творчі вміння будувати речення з дієприкметниковим зворотом. Виховувати в семикласників почуття любові до природи, бережливе ставлення до неї, почуття прекрасного. Що називається дієприкметниковим зворотом? Розділові знаки при дієприкметниковому звороті. Вміти: Інтонувати речення з дієприкметниковими зворотами. Складати речення з дієприкметниковими зворотами. Проводити їх заміну підрядними реченнями. Вдосконалити:Навички індивідуальної, самостійної роботи, роботи в парі, групі; вдосконалити навички роботи із словником, дидактичним матеріалом. ^ Технологічна картка уроку - Якою темою можна об’єднати складені вами речення до ілюстрацій? (Орієнтовна відповідь учня: темою любові до природи, бережливого ставлення до неї). ^ Оберіть позицію. Завдання: оберіть позицію, доведіть свою думку. 1 позиція: тема любові до природи, бережливого ставлення до неї надзвичайно актуальна в наш час. 2 позиція: скільки б ми не говорили про любов до природи, бережливе ставлення до неї, екологія міста, планети від цього не стане кращою.^ 3. Робота за епіграфомЗавдання: поясніть, як розумієте його зміст? Люби природу не для себе, люби для неї. Вона - це мати. Будь же сином... М. Рильський. - Що ж на вашу думку буде темою спілкування на уроці?ІV. Застосування здобутих на попередньому уроці знань, умінь і навичок.1 .Робота з текстом. Пояснити орфограми, вставити пропущені букви, виписати речення з дієприкметниковими зворотами. (2 хв.) В...лика в...р...снева тиша стоїть над з...млею. С...ло, зачароване зоряним небом, хороше синіє ро...киданими хатками, біля яких пильно дивлят...ся на схід потемнілі соняшники. Зрідка спросоння заскр...пить журавель або гупне рясне яблуко, прол...ється шипучим соком на траву. Небо, обсипане ніби рожами, тихо гасло.2. Творче завдання.Скласти речення з дієприкметниковими зворотами за ілюстраціями.“Сон тихого плеса” "Зимовий день" "Засніжені вершини" Орієнтовні речення. Ялинки, запорошені снігом, виднілись удалині. Сплять високі гори, закутані білою ковдрою. Дерева, укриті білим пухом, тихенько сплять над водою. *Запитання до виконаного завдання: До якого стилю належать записані речення? В яких випадках дієприкметниковий зворот не виділяється комами? * Подані речення усно перебудувати таким чином, щоб дієприкметникові звороти не виділялися комами.^ Словникова робота.Розкрити значення слова "плесо ". Відносно широка, із спокійною течією ділянка річки між двома перекатами, закрутами; гладінь, поверхня, площина, площа, дзеркало. // Вільна від заростей, відносно глибока спокійна ділянка якої-небудь водойми. 4. Зробити синтаксичний розбір другого речення. Сплять високі гори, закутані білою ковдрою.5. Розібрати слово “тихенько” за будовою. 6. Лінгвістична гра "Хто швидше?" (2 команди)Від дієслів утворити дієприкметники. Жовтіють, зеленіє, палають, обгоріти, повеселіти, відцвітає, почорніти, сплять, думають, працюють, молодіють, залишити, побіліти.^ 7. Робота в групах (5-7 хв.)Об’єднатися в групи відповідно до рівня складності завдань.1 група (високий рівень). Перебудувати речення, утворюючи з виділеного дієслова дієприкметник. Пояснити розділові знаки. Перебудувати речення таким чином, щоб дієприкметниковий зворот не відокремлювався на письмі комою. Листя стало схоже на гору хрумкого печива, яке посипали цукровою пудрою.^ 2 група (достатній рівень) Біля входу в парк, який поріс високою травою, панувала тиша.3 група (середній рівень). Із пари речень утворити одне, в якому був би дієприкметниковий зворот. Підкреслити граматичну основу. Виділене слово розібрати за будовою.Безмежний степ спав. Його укрив сніг.4 група (початковий рівень). Індивідуальна робота на картках.^ Списати речення. Виділити дієприкметникові звороти, розставити розділові знаки. Усі побігли по греблі обсадженій знизу вербами. Небо обсипане ніби рожами тихо гасло.- Проаналізувати та оцінити відповіді учнів, що відповідали на уроці, скориставшись пам’яткою ”Рецензування відповіді товариша”.Пам’яткаРецензування відповіді товариша1. Визначити позитивне у відповіді (мені сподобалась відповідь, заслуговує на увагу).2. Правильно чи з помилками відповідав учень.3. Повна чи неповна відповідь.4. Чи послідовно викладено думки.5. Чи наводив учень приклади.6. Чи грамотно побудовані речення.7. Чи багате мовлення (нема повторів, зайвих слів).8. Оцінка. V. Закріплення знань.1. Робота в парах. Скласти та розіграти діалог “ На уроці української мови”, використовуючи матеріал, вивчений на уроці.2. Метод "Мікрофон". Що вивчили на уроці? Чого навчилися на уроці? Який вид роботи сподобався найбільше? Якою темою були об’єднані речення, текст, ілюстрації? Які почуття виховували, виконуючи завдання? Підсумок уроку. Домашнє завдання. §17 (повторити). Високий рівень – скласти монологічне висловлювання на лінгвістичну тему, використовуючи теоретичний матеріал, що розглядався протягом вивчення розділу “Дієприкметник”. Наводити приклади про красу природи. Достатній рівень - скласти 6-7 речень про красу рідного краю, щоб у їх складі були дієприкметникові звороти. Середній рівень – перебудувати речення, утворюючи з виділених дієслів дієприкметники. Записати речення, виділяючи комами дієприкметникові звороти. Усі побігли по широкій греблі, яку обсадили знизу вербами. Її маленька постать, яку облила м’яка зеленувата тінь акацій, здавалася надзвичайно граціозною. Початковий рівень – вправа 375.Закревська О. І.