Реферат по предмету "Педагогика"


Урок-конференція за оповіданням Б. Грінченка "Олеся"

Урок-конференція
Тема. Оповідання Б. Грінченка «Олеся»
Мета: розкрити на основі твору Б. Грінченка «Олеся» рисихарактеру, що ведуть героїв до подвигу в ім'я свого народу; вчити аналізуватиобраз героя, переказувати поширено та стисло головні місця, працювати здодатковою літературою колективно та індивідуально; розвивати та збагачуватиусне мовлення та словниковий запас школярів; виховувати патріотичні почуття.
Обладнання: табло «Портрет героя», словникові слова,додаткова література по темі, прислів'я, карта, виставка малюнків «Україномоя...»
Хід уроку
I. Організація класу. Привітання класу.
II.Вступначастина.
Учитель: Хліб і сіль, верба та калина, духмяні трави та квіти — цеодвічні символи, які виплекала та подарувала нам українська земля.
1 учень:
Хлібина — це справжній оскол сонця на моїй землі.
2 учень:
Не ми хліб носимо а хліб — нас.
3 учень:
Біля хати — квіти,
Мальви та жоржини
Й ніби сонце сходить
Соняшник за тином!
4 учень:
У червоному намисті
Коло річки в зелен — листі
Розпишалася калина,
А із нею й тополина.
Учитель: Діти, ми з вами живемо на Україні. Тут ми народилися,вимовили перші слова, на цій землі живуть наші батьки, жили діди, прадіди. Тутвони орали та сіяли, мріяли, любили, співали, захищали, боролися, славилисягостинністю, були терплячими та гордими.
До уроку ви своїми руками створили виставку малюнків «Україномоя...», на яких показали неповторну красу української природи, мирну працю,звичаї нашого народу. Такою постала у вашій уяві Україна. (Учні розглядаютьвиставку малюнків).
Які кольори переважають на малюнках? (зелені, сині, блакитні,жовті)
Діти, а в моїй уяві постала Україна: знедолена табагатостраждальна, велична та нескорена. Бо були часи, коли чорними хмарамисунули вороги з усіх боків на землю нашу і червоною рікою лилася кров синів ідочок України.
Вона така гарна, а проте
Так нещаслива, скільки лиха
Знесла, що квилить лихо те
В її каждіській пісні стиха.
(«Моя любов» І.Я. Франко)
Саме за таку Україну в усі часи історії платили наші, українськіпредки високу ціну, а дуже часто — найвищу — життя. Я зараз відчуваю трепітваших сердець, бо знаю, що вдома ви читали сторінки оповідання «Олеся»,пережили трагедію невеликого села на Волині, де жили прості люди — хлібороби.
Назвіть оповідання та автора, з яким ви познайомилися вдома.
III. Основна частина.
1. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці читання ми проводимо конференцію за оповіданнямБ/ Грінченка«Олеся».
Я впевнена, що на сьогоднішньому уроці ви відкриєте для себенеписані закони героїзму, за яким жили та будуть жити справжні сини та дочкинашого народу.
2. Знайомство з учасниками конференції (учні працюють групами).
Група істориків дасть нам цінну інформацію про історичне минуленашої країни.
Група читачів подарує нам насолоду від читання.
Група лексиків поведе нас у світ багатства та краси рідної мови.
Група літераторів познайомить нас з додатковою літературою різнихжанрів за даною темою.
Секретар зафіксує на табло найбільш цінні думки.
3. Робота над першою частиною оповідання «Олеся».
Завдання 1. Представника з групи лексиків прошу записати плантвору на дошці.
Завдання 2. Ми з групою істориків до уроку готували історичнудовідку. Вона мене надзвичайно вразила. Послухайте.
Історична довідка № 1.
(Про боротьбу наших предків з печенігами, німцями, литовцямполяками та іншими загарбниками за свою незалежність.)
Який зв'язок має історична довідка з темою нашого уроку?
Завдання 3. Представника з групи лексиків прошу провестисловникову роботу до першої частини оповідання. (Вулоговині, безщасні).
Завдання 4. Група читачів поведе нас першими рядками твору.Запропонуйте свою назву до цієї частини (Це було давно, на Волині).
4. Робота над другою частиною оповідання. Прочитайте назву другоїчастини. (Сім'я діда Данила).
А яку назву можете дібрати ви? (Нова — сім'я діда Данила).
Поясніть, чому саме «Нова сім'я»?
Завдання 1. Словникова робота по другій частині оповідання,(пасічникував, багновище, верста).
Завдання 2. Представники групи читачів прочитають уривок другоїчастини за дійовими особами, (дід Данило, дівчинка Олеся, Михайлик — стрибунецьта слова автора).
Якою постала перед вами головна героїня твору? (веселою,життєрадісною, працьовитою...)
Завдання 3. Прошу секретаря заповнити табло «Портрет героя».
5. Робота над третьою та четвертою частинами оповідання.
Завдання 1. Лексики проводять словникову роботу по третій тачетвертій частинах оповідання, (загаялись, маячили, щосили, аркан). Якназивають ці частини?
Завдання 2. Читачі порівнюють поведінку Михайлика та Олесі.Зачитають слова, що передають стан її душі (вибіркове читання). Прослідкуємо занародженням подвигу у людській душі, в дули дитини, (стислий-переказ 4-їчастини).
Які почуття викликали у вас дії Олесі? (хвилювання, захоплення...)
Якою перед вами постала у цих частинах оповідання Олеся? (рішучою,безстрашною сміливою, відважною.)
Народ завжди любив своїх героїв і славив їх у піснях, легендах,переказах, прислів'ях.
6. Робота з прислів'ями. (Діти зачитують підібрані прислів'я).
Зачитайте прислів'я набірного полотна.
•  Чия відвага; того й перевага.
•  Сміливий-скрізь переможець.
•  Герой ніколи не вмре, він вічно в народі живе.
Які риси характеру Олесі підкреслюють ці прислів'я? (героїзм,відвагу, сміливість...)
Такі риси, були притаманні багатьом синам і дочкам — захисникамукраїнської землі.
7. Історична довідка № 2. (історики).
(Розповідь про героїв, які прославилися та запам'яталися народуУкраїни великою любов'ю та шаною до рідної землі та її людей. Всі вони віддалижиття за Україну.)
Як і наша Олеся. — Чи сподобалась вам ця відважна дівчинка? Явпевнена, що ви всі хотіли б бути схожими на неї.
8. Інсценування, (викликаю до себе чотирьох дівчаток) Уявіть, що витемним лісом ведете ворогів. До першої дівчинки:
—Олесю, втікай доки не пізно! Наздоганяй братика!
(— Не можу, хто ж затримає ворогів?) До другої дівчинки:
—Звідки у твоєму серці така люта ненависть до ворогів? (— Вонивбили моїх батька та матір).
До третьої дівчинки:
—Холодною змією обвив аркан шию. Тобі не страшно? (— Страшно. Дужестрашно).
_, До четвертої дівчинки:
—Яке твоє останнє слово, Олесю? (— Я ненавиджу ворогів і привелаїх сюди на погибель!)
і— Ненависть ворогів і смерть забрали Олесю...
—Але вона живе. Де живе Олеся? (вона живе в на родній душі тапам'яті, в серцях людей).
Отже вона безсмертна. Як безсмертні герої інших оповідань,переказів, легенд.
Завдання. Літератори познайомлять нас із змістом деяких з них.(Оповідання «Маруся Богуславка», вірш «Печенезька облога Києва», дума «МарусяБогуславка», легенда «Погоня», романи «Таємний посол» та «Орда»). Які ж рисихарактеру притаманні цим героям? (мужність, хоробрість, героїзм). (Секретарзафіксує це на табло) Вам дуже сподобалося оповідання? Чи подобається ва кінецьоповідання? Може, ви хочете запропонувати свій? Творче завдання. Змінити кінцівкуоповідання. Літератори розкажуть за своїми кінцівками оповідання. Мені такождуже б хотілося, щоб Олеся якимось дивом залишилася живою.
9.        Робота над 5-ю частиною оповідання.
Завдання:
—Назва частини (лексики).
—Словникова робота (харчу, обрятувала).
—Головна думка твору (вибіркове читання). Так вчому ж полягає подвиг Олесі?
Що спонукало героїню твору до подвигу?
IV.Підсумкиуроку.
Учитель: Кожна людина, незалежно від того хто вона — рядовий чиполковник — здатна на подвиг, якщо їй притаманні безсмертна любов до рідноїземлі, до свого народу, чесність, доброта, вихованість.
На уроці ми детально опрацювали оповідання «Олеся» та ознайомилисяз оповіданням «Маруся Богуславка» та ін.
Порівняйте, чиїм схожі ці герої?
А які ж риси ви вже відшукали у своєму характері?
У житті, такому складному сьогодні, завжди є місце, якщо не дляподвигу, то для хорошого, доброго вчинку, добрих справ, коли доводитьсяпоступатися власними інтересами заради товариша чи близької людини, зважитисьна сміливий вчинок. Мені б хотілося, щоб ви прагнули успадкувати деякі рисинашої маленької героїні — Олесі. Бо риси героїзму — неписані закони патріота,що ведуть у безсмертя.
Перечитайте їх на табло «Портрет героя»:
—Життєрадісність;
—Працьовитість;
—Рішучість;
—Безстрашність;
—Сміливість;
—Відвага;
—Хоробрість;
—Мужність;
—Безсмертя.
V.Домашнєзавдання. (Диференційовані завдання за рівнями).
Чи є місце подвигу сьогодні? (Твір-роздум)
•  Хто з прочитаних творів є для мене прикладом? (На кого, зпрочитаних творів, я хочу бути схожим?)
•  Олеся — мій улюблений герой. (У чому полягає героїзм Олесі?)


Не сдавайте скачаную работу преподавателю!
Данный реферат Вы можете использовать для подготовки курсовых проектов.

Поделись с друзьями, за репост + 100 мильонов к студенческой карме :

Пишем реферат самостоятельно:
! Как писать рефераты
Практические рекомендации по написанию студенческих рефератов.
! План реферата Краткий список разделов, отражающий структура и порядок работы над будующим рефератом.
! Введение реферата Вводная часть работы, в которой отражается цель и обозначается список задач.
! Заключение реферата В заключении подводятся итоги, описывается была ли достигнута поставленная цель, каковы результаты.
! Оформление рефератов Методические рекомендации по грамотному оформлению работы по ГОСТ.

Читайте также:
Виды рефератов Какими бывают рефераты по своему назначению и структуре.