ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедрапедагогіки та методикипочаткового навчання
ПЕДАГОГІЧНАТЕХНІКА
ТЕРНОПІЛЬ– 2009
Лабораторне заняття №1
ТЕМА: Вивчення індивідуальних особливостей ВНД та типу темпераментумайбутнього вчителя.
МЕТА: Шляхом тестування створити можливості для кожного студентадослідити особливості власної нервової системи з тим, щоб визначити основнінапрямки її вдосконалення, спрямувати систему самовдосконалення з метоюсамопідготовки до майбутньої педагогічної діяльності.
ОСНОВНІ УМІННЯ: врахування власних індивідуальних особливостейу процесі професійного становлення майбутнього вчителя.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Тестування студентів (за В.О. Климовим) з метою виявленняіндивідуальних особливостей: спрямованості на певний вид людської діяльності танаявності певних педагогічних задатків, необхідних для вчителя початкової школита вчителя-предметника.
2.Тестуваннястудентів (за тестом, розробленим лабораторією Ворошиловградськогомедінституту) з метою з'ясування основних напрямків роботи щодо підготовкикожного студента до майбутньої практичної діяльності.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
За таблицею-характеристикою основних типів темпераменту визначитивласний тип темпераменту і висновок записати у зошит.
ЛІТЕРАТУРА:
1.Елканов О.Б. Основы профессиональногосамовоспитания будущего учителя. – М.: Просвещение, 1989. – С.
Лабораторне заняття №2
ТЕМА: Самопочуття та самовиховання майбутнього вчителя
МЕТА: На основі виявлених на попередньому занятті індивідуальнихособливостей студентів як майбутніх вчителів формувати засоби самовпливу(керувати самопочуттям, знімати фізичну та психічну напругу, природньо тапослідовно діяти у обстановці класу, спілкуватися з дітьми).
ОСНОВНІ УМІННЯ: самовплив на почуття та уміння здійснюватисамовиховання.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1.Ознайомитисяз книгою Дейла Карнегі «Как перестать беспокоиться и начать жить» та виписати взошит основні правила-рекомендації (кінець кожного розділу) щодо самовпливу напсихіку та створення умов для повноцінного психічного життя, професійноїдіяльності.
2.Прочитатиу газеті «Семья» добірку статей американських авторів М. Ньюмин, Б. Берковицта Д. Оуен «Как подружиться с самим собой» (додатково за бажанням).
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І.1. Перевірка теоретичних знань (домашнього завдання).
ІІ.1. Вправи на зняття м'язевої напруги, керування своїмвнутрішнім психічним станом.
2. Вправи на відпрацювання правильної постави.
3. Вправи на розвиток уміння природньо та послідовно діяти вумовах класу.
ІІІ.1. Вправи на мобілізацію творчого самопочуття перед уроком.
ІV.1. Мікровикладання: початок уроку, створення емоційної атмосферив класі.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
Законспектувати вправи для дітей молодшого шкільного віку нарелаксацію.
ЛІТЕРАТУРА:
1.Основыпедагогического мастерства / Под ред. И.А. Зязюна. – К.: Вища школа, 1987.– С. 79–80, 92–96, 108–110.
2.КарнегиДейл. Как перестать беспокоиться и начать жить. – Рязань: Дело, 1990. – С. 489–714.
3.Ньюмин М.,Берковиц Б., Оуэн Д. Как подружиться с самим собой // Семья. – 1992. – №1–5.
ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:
Ряховская К.В. Игровые упражнения на релаксацию // Начальнаяшкола. – 1991. – №6; 1992 – №5–6.
Лабораторне заняття №3
ТЕМА: Основи мімічної та пантомімічної виразності майбутньоговчителя.
МЕТА: Розвивати уміння студентів адекватно реагувати на конкретнуситуацію засобами мімічної та пантомімічної виразності, виражати своєставлення, настрій невербальними способами (мімікою та жестами); читати мімікута пантоміміку учнів, цілеспрямовано працювати над її розвитком; формуватинавички невербального діалогу з дітьми.
ОСНОВНІ УМІННЯ: керівництво власною і учнівською мімікою тапантомімікою, адекватність мімічних та пантомімічних реакцій.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1.Дібративправи, які сприяють розвитку міміки та пантоміміки дітей молодшого шкільноговіку (дж. 2), записати у зошит.
2. Дібрати ілюстрації, які відображають основні емоції дитиничерез її міміку: інтерес, радість, здивування, страждання, горе, смуток, огида,гнів, презирство, страх, сором, провина, – та дати їх загальну характеристикуна основі міміки та пантоміміки.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1.Перевірказасвоєння основних теоретичних положень з теми «Елементи акторськоїмайстерності у педагогічній діяльності» (дж. 1).
2.Вправина визначення емоційного стану іншої людини (дитини).
3.Вправина індивідуальну адекватну мімічну реакцію.
4. Вправи на відтворення певної мімічної та пантомімічноїінформації та її читання.
5.Мікровикладання:бесіда (репродуктивна) вчителя з учнями з метою актуалізації опорних знань.
Схема обговорення бесіди:
1.Темабесіди.
2. Мета бесіди.
3. Чіткість побудови бесіди (початок, націленість дітей на певнутематику, по ходу бесіди: логічний зв'язок між запитаннями, чіткість талогічність самих запитань, адекватність їх відповідям, відсутність здвоєнихзапитань, вміння вчителя формулювати підпитання з метою уточнення відповідей,їх цілеспрямування, рівень активізації мислительної діяльності учнів, наявністьлогічного кінця бесіди, висновків).
4. Вікова адресація бесіди.
5. Мова вчителя (темп, орфоепія, сила логічних наголосів,виразність, емоційність).
6.Психологічнаатмосфера під час бесіди (спокій, довіра, впевненість та витримка вчителя).
7. Зовнішнє оформлення бесіди (міміка, пантоміміка, використаннязасобів унаочнення тощо).
ЛІТЕРАТУРА:
1.Основы педагогическогомастерства / Под ред. И.А. Зязюна. – К.: Вища школа, 1987. – С. 82–92(1989 г. – С. 50–84).
2.Чистякова М.И. Психогимнастика.– М.: Просвещение, 1990. – С. 3–20.
Лабораторне заняття №4
ТЕМА: Увага, спостережливість та пам'ять вчителя. Робота вчителяпочаткових класів по формуванню уваги, розвитку пам'яті, спостережливостімолодших школярів.
МЕТА: Показати значення та місце уваги, спостережливості іпам'яті у роботі вчителя початкової школи, вправляти студентів у виконаннівправ на розвиток цих показників.
ОСНОВНІ УМІННЯ: професійна уважність, спостережливість,пам'ять.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1. Прочитати розділи «Увага» та «Пам'ять» за підручником зпсихології.
2. Дібрати і записати в зошит вправи на розвиток у дітей молодшогошкільного віку уваги, спостережливості та пам'яті (дж. 2).
3. Прочитати статтю Ф.В.Іпполітова «Робота вчителя із кількомакласами» (дж. 3).
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Перевірка теоретичної підготовки студентів до заняття.
2. Вправи на розвиток професійно-педагогічних особливостей уваги вчителята її індивідуальних характеристик.
3. Аналіз вправ, самостійно дібраних студентами, на розвиток у учнівмолодшого шкільного віку уваги, пам'яті та спостережливості.
4. Мікровикладання: евристична бесіда вчителя з учнями.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Підручник з психології (за вибором), розділ «Пам» ять». «Увага».
2. Чистякова М.И. Психогімнастика. – М.: Просвещение, 1990.
3. Начальная школа / Сост. Р.Д. Карпенко, З.В. Копачеваи Н.Г. Уткина. – М.; Просвещение, 1970. – С. 204–210.
Лабораторне заняття №5
ТЕМА: Культура мовлення вчителя
МЕТА: За допомогою вправляння допомогти студентам засвоїтиосновні вимоги до культури мови та мовлення вчителя, зорієнтувати їх у роботіпо самовдосконаленню.
ОСНОВНІ УМІННЯ: спілкування з учнями засобами мови і мовлення.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1.Прочитатиматеріали по темі «Мова вчителя в структурі його діяльності» (дж. 1).
2.Підготуватисядо читання вірша чи прозового уривка (за власним вибором)
3.Скластиказку із запропонованими викладачем опорними словами.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1.Перевіркатеоретичної готовності студентів до заняття.
2.Вправина розвиток професійних мовленнєвих умінь майбутніх вчителів.
3.Конкурсна краще читання художнього твору за вибором з наступним аналізом йоговиконання студентом з точки зору доцільності використання мовленнєвих засобів.
4.Вправина розвиток логіки мовленнєвої діяльності та розвиток комунікативних навичок.
5.Мікровикладання:організація спостереження учнів.
ЛІТЕРАТУРА:
1.Основы педагогическогомастерства/ Под ред И.А. Зязюна. – К.: Вища школа, 1987. – С. 47–61.
Лабораторне заняття №6
ТЕМА: Педагогічна логіка та її місце у практичній діяльностівчителя
МЕТА: Формувати у студентів навички логічної адекватної поведінкита логічного мовлення (як засобу педагогічного спілкування) в процесі виконаннявправ; розкрити технологію роботи вчителя з розвитку логіки учнів 1–3 (4)класів; формувати у студентів навички педагогічного (дидактичного)прогнозування (моделювати наслідки власного педагогічного впливу на окремудитину та клас в цілому).
ОСНОВНІ УМІННЯ: логічність та адекватність спілкування здітьми.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1. Опрацювати теоретичний матеріал (дж. 1).
2. Підготувати (записати в зошит) вправи на розвиток мисленнямолодших школярів.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Перевірка теоретичної готовності студентів до заняття.
2. Аналіз вправ на розвиток логічного мислення молодших школярів,дібраних студентами.
3. Вправи на розвиток мовлення та мислення студентів як майбутніхвчителів.
4. Вправи на розвиток логіки поведінки вчителя та вміння прогнозуватирезультат власного впливу.
5. Мікровикладання: проблемне пояснення нового матеріалу.
ЛІТЕРАТУРА:
1.Основы педагогическогомастерства / Под ред. И.А. Зязюна. – К.: Вища школа, 1987. – С. 62–70,120–122, 126.
Лабораторне заняття №7
ТЕМА: Оптимізація техніки педагогічного впливу вчителя унавчальному процесі початкової школи.
МЕТА: Формувати у студентів навички аналізу наслідківнавчально-виховного процесу з точки зору володіння вчителем педагогічноютехнікою і технологією, знайомити майбутніх вчителів із особливостямипедагогічної техніки вчителя початкової школи.
ОСНОВНІ УМІННЯ: навички аналізу раціональності професійноїдіяльності вчителя початкової школи.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1. Ознайомитися із схемою аналізу уроку з точки зору педагогічноїтехніки (див. розробку).
2а. Проаналізувати урок, відвіданий у школі, підготуватися до йогообговорення.
або 2б. Проаналізувати урок, запропонований для переглядувикладачем, та підготуватися до його обговорення.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Відвідання (або перегляд у аудиторії) і обговорення уроку упочатковій школі з точки зору раціональності та доцільності діяльності вчителяй учня.
Схема аналізу уроку:
1. Роль вчителя на уроці (провідна: все пояснення нового матеріалузабезпечує сам, постійно контролює учнів на всіх етапах пояснення, дітямвідводиться лише роль виконавців; зовнішньо другорядна: до пояснення на різнихйого етапах по можливості залучає учнів, а сам спрямовує їх пізнавальнудіяльність, надаючи простір самостійності і ініціативі дітей).
2. Використання часу на уроці (раціональне – чому? нераціональне –чому? Приклади). Темп уроку (швидкий, повільний, середній).
3. Врахування працездатності дітей на різних етапах уроку. Що дляцього робить вчитель?
4. Характеристика мовлення вчителя (швидке, емоційне, образне абонавпаки).
5. Міміка і жести вчителя. Як вони допомагають а) засвоєннюматеріалу; б) організації класу? Використання міміки і жестів з метоюзабезпечення індивідуального підходу до учнів.
6. Методичні засоби вчителя для активізації пізнавальної діяльностіучнів на уроці. Приклади.
7. Характеристика структури уроку (чи має логічний і доцільнийхарактер? чи є завершеною? чи відповідає запланованому результату? З чим пов'язаніневдачі вчителя і типові помилки учнів?)
8. Чи раціонально використовується на уроці наочність?
9. Методи підтримання дисципліни на уроці (які, з якою метою і коливикористовуються?).
10. Як забезпечується на уроці зв'язок «вчитель – учень»?
11. Як організовано взаємозв'язок між окремими учніми у навчальномупроцесі?
12. Як вчитель керує на уроці колективом класу і сприяє його розвитку?
13. Загальні висновки про педагогічну майстерність вчителя на даномууроці.
Література
1. Леонтьев А.А. Педагогическоеобщение. – М.: Знание, 1976.
2. Основыпедагогического мастерства / Под ред. И.А. Зязюна. – М.: Просвещение,1989.
3. Безпалько В.П. Слагаемыепедагогической технологии. – М.: Педагогика, 1989.
4. Бодалев А.А. Психологическиеусловия гуманизации педагогического общения // Советская педагогика. –1990. – №12. – С. 69–71.
5. Загвязинский В.И. Педагогическоетворчество учителя. – М.: Педагогика, 1987.
6. Елканов С.Б. Профессиональноесамовоспитание учителя. – М.: Просвещение, 1986.
7. Профессиональнаядеятельность молодого учителя. – М.: Педагогика, 1982.
8. Кузьмина Н.В. Очеркипсихологии труда учителя. – Ленинград, 1967.
9. ЛевиВ. Искусство быть другим. – М.: Мысль, 1981.
10. Концепція середньоїзагальноосвітньої національної школи України // Рад. освіта. – 1990. – 14серпня.
11. Крупская Н.К. Чемдолжен владеть учитель…/Пед. соч. в 10 т. – Т.2.
12. Макаренко А.С. Моипедагогические воззрения // Соч. в 7 т. – Т.5. – М., 1958.
13. Макаренко А.С. Омоем опыте // Соч. в 7 т. – Т.5. – М., 1958.
14. Сухомлинский А.В. Разговорс молодым директором школы. – 2‑е изд. – М., 1982.
15. Азаров Ю.П. Искусствовоспитывать. – М.: Просвещение, 1985.
16. Беспалько В.П. Слагаемыепедагогической технологии. – М.: Педагогика, 1989.
17. Загвязинский В.И. Учителькак исследователь. – М.: Знание, 1980. – №4.
18. Загвязинский В.И. Педагогическоетворчество учителя. – М.: Педагогика, 1987.
19. Елканов С.Б. Профессиональноесамовоспитание учителя. – М.: Просвещение, 1986.
20. Мшевский В.П. Педагогическоемастерство ученого. – М.: Наука, 1975.
21. Львова Ю.Л. Творческаялаборатория учителя. – М.: Просвещение, 1980.
22. Львова Ю.Л. Развиватьдар творчества. – К.: Рад. школа, 1987.
23. Основы педагогическогомастерства. – К.: Вища школа, 1984.
24. Поташник М.М. Какразвивать педагогическое творчество. – М.: Знание, 1987. – №1.
25. Проблемы научнойорганизации труда в школе. – М.: Педагогика, 1987.
26. Профессиональнаядеятельность учителя. – М.: Педагогика, 1982.
27. Профессия учитель: беседыс молодыми учителями. – М.: Педагогика, 1987.
28. Русаков Б.А. НОТучителя. – М.: Просвещение, 1976.
29. Учителю о педагогическойтехнике. – М.: Педагогика, 1989.
30. Сивоєва О.В. Естетикапраці вчителя. – К., 1979.
31. Синиця І. О. Зчого починається педагогічна майстерність? – К.: Рад. школа, 1972.
32. Синица И.Е. Педагогическийтакт и мастерство учителя. – М.: Педагогика, 1975.
33. Чернокозова В.Н., Чернокозов И.И. Этикаучителя. – К.: Рад. школа, 1973.