Реферат по предмету "Педагогика"


Використання інтерактивних методів на уроках біології під час вивчення теми: "Молюски"

Використанняінтерактивних методів на уроках біології під час вивчення теми:«Молюски»
Гоненко А. О.
ЗОШ №6
Технічний редактор:
Ніщук Н. І.- вчитель інформатикизагальноосвітньої школи №6
м. Шепетівки.
Рецензенти:
Пасічник З. В.- заступник директора знавчально-виховної роботи
ЗОШ №6
Малько В. Г.- вчитель української мови талітератури ЗОШ №6.
м.Шепетівка
2008

Дорогі друзі!
У 8- му класі, вивчаючи курс «Біологіятварин», слід використовувати інтерактивні методи навчання, адже вони базуютьсяна постійній активній взаємодії всіх учасників навчально-виховного процесу. Цеспівнавчання, взаємонавчання, тісна взаємодія у міні-колективі (групі, парах,командах), коли і учні і вчитель є рівноправними та рівнозначними суб’єктаминавчання. Використання інтерактивних технологій дає змогу розвивати івиховувати активну, мислячу, комунікативну, впевнену у собі особистість.
Сподіваюся, що цей збірник стане Вам упригоді при вивченні теми «Молюски».
Матеріали збірника поділено на розділи, якіВи можете знайти, скориставшись «Змістом».
Отже, успіху Вам у роботі.

Тема: Загальна характеристика типу Молюски.Різноманітність молюсків
Клас Черевоногі. Лабораторна робота №8.Вивчення зовнішньої будови та способів руху черевоногих молюсків (на прикладі акваріумнихвидів).
Мета: 1.З’ясувати основні ознаки типуМолюски, класу Черевоногі.
Особливості їх будови та процесівжиттєдіяльності. Вивчити
особливості зовнішньої і внутрішньої будовихарактерних
представників.Розглянути різноманітністьмолюсків.
2.Розвивати вміння аналізувати і робитивисновки, пізнавальний
Інтерес в учнів.
3.Виховувати працелюбність, активність ілюбов до природи.
Основні терміни: молюски, мантія,черевоногі, черепашка.
Обладнання: Таблиця ″ Молюски.Черевоногі″, черепашки черевоногих
молюсків, вологі препарати молюсків,фотографії, малюнки із зображенням черевоногих молюсків.
Тип уроку: Комбінований.
План урокуЕтап уроку. Час, хв. Форми і методи діяльності вчителя. Результат.
Розминка.
2.Актуалізація опорних знань і досвіду учнів.
3.Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми уроку.
4.Вивчення нового матеріалу.
5.Рефлексія.
6.Підсумки і узагальнення.
7.Оцінювання
8.Повідомлення домашнього завдання
 2.
6.
3.
15
15.
3.
1
1
Інтерактивна вправа «Впізнай себе».
Інтерактивна вправа «Вірю — не вірю».
Інтерактивний прийом «Зацікав».
Пояснення вчителя, робота в парах, робота з підручником і з зошитом. Складання опорного конспекту.
Виконання лабораторної роботи.
Інтерактивний метод «Прес»
Оцінювання і само оцінювання учнів. Мотивація оцінювання
Диференційоване домашнє завдання
Створення сприятливого психологічного клімату на уроці.
Повторення раніше вивченого матеріалу, налаштування на активну роботу на уроці.
Зацікавлення учнів у вивченні нової теми.
Ефективне засвоєння нового матеріалу, розвиток вміння аналізувати і робити висновки, розвиток пізнавального інтересу. Виховання активності, працелюбності, любові до природи.
Закріплення вивченого матеріалу на уроці.
Розвиток вміння узагальнювати і робити висновки, виховувати активність розвивати вміння учнів висловлювати власну думку.
Усвідомлення учнями власного рівня знань. Мотивація учнів для навчальної діяльності.
Краще засвоєння учнями з різним рівнем навчальних можливостей знань, розвиток пізнавального інтересу в учнів.
Хід уроку:
1. Розминка «Впізнай себе».
Любі друзі, у кожного з вас в класі є другабо людина з якою вам приємно спілкуватися. Погляньте на неї. Посміхніться.Нехай тепло ваших посмішок зігріє ваші серця. Пронесіть позитивні емоції крізьвесь наш урок і нехай вони допоможуть вам здобути нові знання.
2. Інтерактивна вправа «Вірю — не вірю».
тіло дощового черв’яка складається ізсегментів;
дощовий черв’як веде активний спосіб життя(рухається, живиться тощо);
поясок у дощового черв’яка слугує длярозмноження;
дощовий черв’як належить до класуМалощетинкові черви;
дощовий черв’як є представником кільчастихчервів;
у кільчастих червів немає порожнини тіла.
3. Інтерактивний прийом «Зацікав».
Чи цікаво вам, які організми знаходяться надругому місці відносно поширення після Членистоногих ?
Цих тварин є приблизно 80000 видів наЗемлі. У деяких з них є 1 нога, в інших – стулки, а ще в інших – черепашка.Одні мешканці морів і океанів інші озер та річок. Про їх будову способиживлення і життєдіяльності ми і поговоримо на сьогоднішньому уроці. Напевно вивже здогадалися, що урок буде цікавим. Темою сьогоднішнього уроку є « Загальнахарактеристика типу молюски. Різноманітність Молюсків. клас Черевоногі».
Учні висловлюють свої думки щодо застосуванняна практиці здобутих ними знань на уроці і їх доцільності.
Учитель. Давайте розглянемо будовуМолюсків.
Ті з вас у кого вдома є акваріум, знайомийз молюском великим ставковим. Вивчивши цю тварину ви зрозумієте, чому клас доякого він належить, називають Черевоногі, у який спосіб вони переміщуються, якубудову мають їх системи органів і як вони працюють.
Тип Молюски за кількістю видів поступаєтьсялише членистоногим. Серед молюсків є водні і наземні тварини. На відміну відчленистоногих, у молюсків тіло не розчленоване на сегменти, у більшості з цихтварин воно складається з голови, тулуба і мускулистої ноги.
Усе тіло молюска або значна його частинавкрита мантією – спинною шкіряною складкою. у більшості тварин клітинипокривного епітелію мантії виділяють речовини, за допомогою яких будуєтьсячерепашка. Зазвичай вона складається з кальцій карбонату, покритого іззовнішнього боку рогоподібною речовиною. У багатьох молюсків на внутрішньомубоці черепашки кристали кальцій карбонату розташовані так, що світло в їх шарізаломлюється, надаючи йому перламутрового забарвлення.
Внутрішній бік мантії трохи відстає відтіла молюсків, тому між тулубом і мантією утворюється проміжок, який називаютьмантійною порожниною. Вона сполучена з навколишнім середовищем, до неї виходятьотвори статевої системи, системи виділення і анальний отвір. У більшості воднихмолюсків є й такі, що дихають легенями, як і всі наземні молюски. Легені містятьсяв мантії.
У всіх молюсків кровоносна системанезамкнена, травна система наскрізна, органами виділення є нирки і сечовід.
Як добувають собі їжу тварини з такоюдивною будовою тіла? Як пересуваються молюски, що мають лише одну ногу? Якою євнутрішня будова тіла молюска, як вони розмножуються? Яка роль належитьмолюскам в екосистемах?
Проте сьогодні юними дослідниками будетесаме ви. Нам необхідно обрати чотирьох головних дослідників, які будутьголовувати піл час вивчення молюсків. Отже, хто хоче бути головним? Дуже добре.Тепер кожна дослідна група має складатися з 4-5 осіб. Об’єднуємося в досліднігрупи. Дуже добре.
Завдання для груп. Розглянути з допомогоюпідручника, таблиць, зображень молюсків, особливості будови і життєдіяльностімолюсків. Скласти конспект.
Питання над якими працюють групи:
1-ша група — зовнішня будова черевоногихмолюсків;
2-га група – внутрішня будова черевоногихмолюсків;
3-тя група – характерні представникичеревоногих молюсків;
4-та група – розмноження черевоногихмолюсків.
Звіти груп.
Кожен член групи доповідає про питання надяким працював з допомогою таблиць, малюнків.
Звіт першої групи.
Черевоногий молюск великий ставковик. Цеймолюск живе в річках, озерах і ставках. Його конусоподібна черепашка скрученаспіраллю в 4-5 обертів і закінчується гострою як голка, верхівкою. Черепашкасягає висоти 4-5 см.
Розміри черепашки такі, що туди вміщуєтьсявсе тіло молюска. але висунути з неї через устя(отвір у черепашці)ставковикможе лише голову, ногу і передню частину тулуба: решта тулуба вкрита мантією,яка щільно з’єднана з черепашкою.
На голові можна роздивитися два щупальці –органи дотику і нюху, а біля їх основи – пару очей. Рот розташований на нижнійповерхні голови. Його можна побачити, придивившись до молюска, який повзе посклу акваріума, відскрібаючи наліт з водоростей.
Велика м’язиста нога цього молюска формоюнагадує праску. Завдяки хвилеподібному скороченню її м’язів ставковик повільнорухається по поверхні каміння, водних рослин. Великий ставковик може рухатисяіз нижнього боку поверхневої плівки стоячої води перебуваючи «униз головою».Полегшує пересування молюска слиз, що виділяється епітелієм ноги. Розглянути,як рухається ставковик, можна за допомогою лупи, коли молюск переміщується поскляній стінці акваріума.
Звіт 2-гої групи.
Травна система.Загальна схема травної системиставковика така: рот – ротова порожнина – глотка – стравохід – шлунок –кишечник – анальний отвір. У ротовій порожнині і глотці їжа обробляєтьсяречовинами слинних залоз. Перетравлення їжі в шлунку відбувається за допомогоюречовин, які виділяються травною залозою(печінкою).
Великий ставковик – тварина рослиноїдні. Яквін добуває їжу?
У ротовій порожнині ставковика є м’язистийорган, укритий хітиновими зубчиками, — його називають терткою або радулою.Радулою і зіскрібає молюск м’які частини рослин і нальоти з водоростей накамінні чи інших предметах.
Дихальна система. Ставковик живе у воді,але дихає атмосферним повітрям за допомогою легень. Щоб одержати нову порціюповітря, ставковик змушений підніматися до поверхні води, де він відкриваєрозташований на тулубі дихальний отвір. Через нього атмосферне повітряпотрапляє в легеню, де і відбувається газообмін.
Кровоносна система великого ставковика незамкнена.У ній є серце, короткі судини і капіляри, що обплітають легеню. короткі судини, по яких кров переміщується до серця, називають венами, аті, по яких кроврухається від серця – артеріями. Серце складається з двох камер: передсердя ішлуночка. Двокамерне серце працює як насос, що перекачує кров.
Система виділення ставковика це нирка зсечоводом. З нирки продукти виділення рухаються до сечоводу і виводитьсяназовні через видільний отвір, розташований біля анального отвору.
Нервова система і органи чуття. До складунервової системи входять нервові вузли, нервові стовбури, що їх з’єднують, інерви. Кожний вузол відповідає за певну ділянку тіла, їх спільна робота регулюєі координує життєдіяльність усього організму.
Окрім органів зору, нюху і дотику, уставковика є орган рівноваги, який допомагає молюску визначати положення тіла впросторі.
Звіт 3-ої групи
Різноманітність черевоногих, їх роль уприроді. Це найчисленніший клас типу Молюски. Більшість видів черевоногих маютьспірально подібну черепашку. Черевоногі – єдині з молюсків, що освоїли нетільки водне середовище, але й суходіл.
В Україні мешкає виноградний слимак. Унаших водоймах живуть молюски, менші за розмірами, ніж великий ставковик. цезокрема живородка річкова, органами дихання якої є зябра. Усі ставковикивиконують важливу роль у ланцюгах живлення водойм. Деякі є проміжними хазяями паразитичнихплоских червів.
Молюск рапана, що мешкає в Чорному морі, єпереселенцем. Він потрапив сюди з Японського моря на днищах кораблів післяДругої світової війни. Не зустрівши в чорному морі природних ворогів, цеймолюск не тільки «прижився», але6 й став причиною зникнення чорноморськоїустриці та інших промислових молюсків.
Серед черевоногих є види, які не маютьчерепашки. Багато слимаків залюбки селяться на капустяних і суничних грядках,завдаючи шкоди цим рослинам. У Карпатах живуть великі слимаки ( до 8 см), що мають темно-фіолетове, темно-зеленувате і навіть червонувате забарвлення.
Безліч черевоногих мешкає у тропіках насуходолі і в морі.
Звіт 4-тої групи
Розмноження. Великі ставковики –гермафродити, вони розмножуються статевим шляхом. Їм власне внутрішнєзапліднення. Яйця, об’єднані в драглисті кокони, ставковик прикріплює допідводних рослин. Розвиток у великого ставковика прямий, з яйця розвиваютьсямаленькі ставковики з тонкою черепашкою.
Організовуємо міжгрупову роботу.
5. Приступаємо до виконання лабораторноїроботи та інструктивною карткою після нагадування ПТБ
Лабораторна робота №8.
Тема. Вивчення зовнішньої будови та способуруху черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів).
Мета. Вивчити особливості зовнішньої будовита спосіб руху черевоногих молюсків.
Обладнання та матеріали: живі акваріумнімолюски, предметне скло, лупа, скальпель.
Хід роботи:
1*.Проведіть спостереження за черевоногимимолюсками в акваріумі ( банці з водою), їх рухом, живлення. Почекайте, докимолюск висуне з мушлі тіло. Коли молюск підніметься до поверхні води,спостерігайте, як через дихальний отвір він випускає бульбашки повітря, потімнабирає його і спускається на дно.
2. Розгляньте мушлю молюска, її форму ізабарвлення.
3.Знайдіть голову і ногу. Які организнаходяться на голові?
4.Помістіть молюска на предметне скло,проведіть спостереження за його рухом. Чи залишається слід на склі?
5*.Поставте перед молюском в якостіперепони лезо скальпеля. За рахунок чого молюск здатний подолати таку перепону?
6.Схематично зобразіть будову черевоногогомолюска і зробіть відповідні підписи.
7.Зробіть висновок про особливістьзовнішньої будови черевоногих молюсків.
6. Інтерактивний метод «Прес».
Учні висловлюють свої думки стосовно урокуза алгоритмом.
Ми вивчили…
Ми навчилися…
Нас зацікавило…
Отже,…
7. Проводжу оцінювання, мотивую виставленняоцінок. Пропоную учням оцінити роботу на уроці своїх однокласників.
8.Д/З.
1.Опрацювати параграф 27(початковий ісередній рівень).
2. Дати порівняльну характеристику травноїсистеми молюсків і членистоногих, скласти діаграму Вена (достатній рівень).
3.Повідомлення на тему «Цікавинки продвостулкових молюсків» (високий рівень).
Тема: Клас Двостулкові. Загальнахарактеристика класу. Характерні представники. Лабораторна робота №9. Визначеннямолюсків за допомогою черепашок
Мета: 1.Ознайомити учнів із загальнимознаками класу. Розглянути особливості будови, життєдіяльності, різноманітністьі поширення.
Навчитись визначати види молюсків зачерепашками.
2.Розвивати критичне мислення, вдосконалюватипрактичні навички визначення видів.
3.Виховувати любов до природи і екологічнукультуру.
Основні поняття: двостулкові молюски,стулки, мантія, мідії, устриці.
Обладнання: Малюнки до теми, карткивизначення, таблиця «Двостулкові молюски», схеми, черепашки молюсків,вологі препарати.
Тип уроку: комбінований.
План урокуЕтап Час Форми і методи діяльності вчителя. Результат
1.Розминка.
2.Актуалізація опорних знань.
3.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми.
4. Вивчення нового матеріалу
5.Рефлексія.
6.Підсумки уроку.
7.Оцінювання.
8.Повідомлення домашнього завдання.
 1хв.
5хв.
3хв.
20хв.
15хв.
3хв.
1хв.
2хв.
Інтерактивна гра «Відгадай загадку»
Інтерактивна вправа «Складання асоціативного куща».
Інтерактивна гра «Подорож морським дном».
Пояснення вчителя. Робота в групах, повідомлення учнів.
Виконання лабораторної роботи. Визначення видів молюсків за черепашками.
Інтерактивний метод «Прес».
Оцінювання і його мотивація, само оцінювання.
Диференційоване домашнє завдання
Створення сприятливого психологічного настрою на уроці.
Актуалізація опорних знань, перевірка засвоєння учнями попереднього матеріалу, налаштування на активну роботу на уроці.
Зацікавлення учнів у вивчені нової теми.
Засвоєння нового матеріалу, розвиток критичного мислення, пізнавального інтересу в учнів. Виховання любові до природи, екологічного мислення.
Закріплення вивченого на уроці матеріалу.
Розвиток вміння узагальнювати і робити висновки.
Усвідомлення учнями власного рівня знань.
Краще засвоєння знань учнями з різним рівнем навчальних можливостей, розвиток пізнавального інтересу в учнів.

Хід уроку:
1.Інтерактивна вправа «Відгадай загадку»
Ми чарівні скриньки.
На морському дні живемо,
Коли до нас піщинка потрапляє,
То назад вже не вертає.
Одягається, прикрашається,
На чарівну принцесу перетворюється,
Яка Перлиною називається.
Відгадайте, не зволікайте, як ці чарівні
Скриньки називаються.
2. Інтерактивна вправа «Складанняасоціативного куща».
Мантійна порожнина
Мантія Молюскирадула
целомногащупальцяочі
3. Інтерактивна вправа «Уявна подорож доморського дна».
Пропоную учням поглянути на дошку, назображення двостулкових молюсків. Любі діти уявіть собі, що ви знаходитесь біляводойми, наприклад озера або на морському дні. Ось ви побачили дивовижнихістот, які зображені на цих малюнках. Ці тварини належать до типу молюски. Отже,ми сьогодні продовжимо вивчати тип Молюски, дізнаємося про особливості будовитварин, які вас зацікавили під час подорожі. Чи хотіли б ви навчитися визначатидо якого виду належить той, чи інший молюск самостійно? На всі ці запитання мизможемо відповісти вивчивши нову тему, а якою вона буде це вже ви мабутьздогадалися (учні формулюють тему, мету, завдання уроку, якщо необхідно. Здопомогою вчителя). Пропоную учням висловитися щодо застосування здобутих нимизнань на уроці у майбутньому.
4.Вивчення нового матеріалу.
Запитую: що вас зацікавило в тих молюсків,яких ви побачили на малюнках?
Учень: вони ніби складаються з двох частин.
Так дійсно, ці частини називаютьсястулками.
То як ви вважаєте, чому цих тваринназивають двостулкові? ,- через будову тіла.
Зараз ми з вами детальніше розглянемобудову тіла молюсків.
За допомогою таблиці молюсків з’ясовуємозовнішню будову молюсків двостулкових.
Жабурниця живе у водоймах по сусідству звеликим ставковиком, але побачити її ви можете не так часто. Вона веде більшприхований спосіб життя, частково зариваючись у мулисте дно.
Черепашка жабурниці має довжину близько 10см, передній її кінець закруглений, а задній трохи загострений. Вонаскладається з двох симетричних стулок. Як і в черепашці великого ставковика,внутрішня поверхня стулок перламутрова, а зовнішня утворена роговою речовиною.Молюск росте протягом усього життя, збільшується й черепашка: на її зовнішнійповерхні видно «кільця» — це шари річного приросту.
На спинному боці стулки черепашки з’єднаніпружною гнучкою зв’язкою й двома м’язами – замикачами. Зв’язка пружинить, ітому стулки зазвичай трохи відкриті. Коли м’язи- замикачі скорочуються, стулкидуже щільно закриваються. Коли замикачі розслаблюються, стулки відкриваються, ів щілині, що утворилася на черевному боці, з’являється нога. За формою ногажабурниці нагадує язик. Висунувши її вперед, жабурниця закріплюється в ґрунті.Скорочуючи м’язи ноги, молюск підтягує все тіло до місця закріплення. Жабурницяпересувається ривками зі швидкістю 20-30 см на годину.
Уся решта тіла завжди схована під стулкамичерепашки. У жабурниці немає голови, є тільки тулуб. Від його спинного боку вобидва боки відходять дві складки мантії. Між ними утворюється мантійнапорожнина. Так тулуб з ногою опиняються в мантійній порожнині. З обох боківтулуба в ній розміщені зябра.
Проте, дуже цікавою є внутрішня будовадвостулкових молюсків. Давайте розглянемо її. Пропоную вам роботу в групах.Скажіть, хто у вас любить рожевий колір? Дуже добре. Отже ви працюватимете в 1-йгрупі. Хто любить зелений? Чудово. Ви об’єднуєтесь в 2-гу групу. Хто надаєперевагу жовтому кольору – об’єднуєтесь в 3-тю групу. Кому до вподобифіолетовий – формуєте четверту групу. Ті хто люблять оранжевий – 5-ту групу.
Отже, групи сформовані. Отримуйте питання ізавдання, за якими працюватимете. Завдання: опрацювати текст підручника, здопомогою малюнків і таблиць, з’ясувати особливості молюсків відповідно доопрацьовуваних питань.
Питання над якими працюють групи.
1 група – травна система;
2 група – кровоносна і дихальна системи;
3 група – видільна система;
4 група – нервова система;
5 група — ріст, розвиток і розмноженнямолюсків.
Звіти груп
Звіт першої групи
Живиться жабурниця органічними рештками,дрібними водними організмами. Як така їжа може потрапити в травну системутварини, що не має жодного органу захоплення? Тільки з потоком води черезорганізм. Його створюють війки, що рухаються: ними покриті зябра й внутрішні бокимантійних складок. Травна система молюсків складається із 3-х відділів.
Звіт другої групи
Дихання. Не лише їжею забезпечує тваринубезперервна робота війок. Разом із потоком води до зябер постійно надходитькисень. У зябрах, що огорнуті густою мережею капілярів, і відбуваєтьсягазообмін.
Кровоносна система в жабурниці незамкнена.її відрізняє від кровоносної системи черевоногих тільки трикамерне серце. Воноскладається з двох передсердь і шлуночка.
Звіт третьої групи
Завдяки цим рухам вода безперервно надходитьчерез один отвір (ввідний сифон) й виходить через інший (вивідний сифон),протікаючи через мантійну порожнину. Разом із водою рухається і їжа жабурниці,потрапляючи в розташований в основі ноги рот і далі в травну систему. Так,безперервно фільтруючи воду, двостулкові молюски забезпечують себе їжею.
Звіт четвертої групи
Через відсутність голови в жабурницінервових вузлів менше, ніж у ставковика. Органи чуття в жабурниці відсутні. Є внеї лише чутливі клітини в нозі й у зябрах, що фіксують зміну складу йтемператури води.
Звіт п’ятої групи
На відміну від ставковика, жабурниці єроздільностатевими тваринами. Розмножуються ці молюски лише статевим шляхом.Статеві продукти самців із проточною водою виносяться назовні, їх частинапотрапляє через нижній сифон у мантійну порожнину самок, де на зябрахрозташовані статеві органи. Там і формуються яйця. Личинки, що вийшли з яєцьвиводяться у воду через верхній сифон. Вони плавають, відкриваючи й закриваючистулки.
Щоб розселитися якомога ширше, жабурниці використовуютьяк перевізників і «годувальників» риб. Личинки прикріплюються до них,проникають під шкіру, де продовжують розвиватися. З часом молюск, що дозрів,розриває шкіру риби й падає на дно.
Вислухавши доповідачів, які показувалиоргани молюсків на таблиці і доповнивши їх відповіді приступаємо до питання: «Різноманітністьмолюсків».
Любі друзі, о скільки є цікавого ічарівного на світі. Думаю ви зі мною погодитесь.Чи знаєте ви, що молюски,зокрема двостулкові ( перлівниці ) можуть утворювати перлини. Як саме цевідбувається ми з вами і розглянемо. Пропоную учням заслухати повідомлення учняпро утворення перлин.
Повідомлення учня.
Багато двостулкових мають чудову здатністьутворювати перли. Якщо між мантією і внутрішньою поверхнею черепашки потрапляєпіщинка, вона покривається по черзі то шаром рогової речовини, то перламутру.Так формується перлина. Її колір і розмір залежать від того, який саме молюск є«автором» цього витвору. В основному перлини «виготовляють» морські молюски,але раніше в північних річках Європи у великій кількості жили перлівниці(перлові скойки), перли яких були дуже цінними.
Потім заслуховуємо повідомлення прорізноманітність двостулкових, цікавих представників цього класу.
У наших річках поряд із жабурницею живутьперлівниці. Черепашка в них міцніша, і форма трохи інша. Є в прісних водоймах ідрібні двостулкові, розміром 2-25 мм.
Найвідомішими морськими молюсками є мідії,устриці. Це невеликі тварини, усім їм властивий прикріплений спосіб життя.Мідії за допомогою речовин, які виділяють їх залози, приліплюються до підводнихпредметів, а устриці до таких предметів приростають.
Річкову дрейсену можна зустріти в багатьох водоймахУкраїни. Її численні поселення інколи забивають водоводи гідротехнічних споруд,що завдає великої шкоди господарській діяльності людини. У Чорному морі живедвостулковий молюск, який майже втратив черепашку. Це так званий «корабельнийчерв» — молюск-свердлильник. Коли кораблі робили в деревини, він оселявся ній,пророблюючи довгі ходи. Нині його «улюблені» місця – дерев’яні палі напричалах.
В океанах у тропічних широтах зустрічаютьсярізноманітні двостулкові, серед них є дуже великі. Черепашки гігантськогоморського молюска тридакни сягає 1,5 м у діаметрі, її маса сягає 300 кг.
5. Визначення за визначними картками, зачерепашками видів молюсків двостулкових(виконання лабораторної роботи).
Після нагадування ПТБ при виконанілабораторних робіт приступимо до виконання лабораторної роботи з допомогоюінструктивних карток.
Лабораторна робота №9.
Тема. Порівняння та визначення черепашокмолюсків.
Мета. Навчитися визначати молюсків за їхчерепашками.
Обладнання та матеріали: черепашкимолюсків, лупа, лінійка.
Хід роботи
1. Розгляньте молюсків (живі екземпляри,колекції черепашок, запропоновані малюнки).
2. За допомогою визначної картки визначтеназву молюсків.
1. Черепашка не має стулок – 2.
0. Черепашка з двох стулок -5.
2. Устя черепашки закрите кришечкою – 4.
0. Устя черепашки не закрите кришечкою – 3.
3. Черепашка закручена в спіраль – Котушкарогова.
0. Черепашка закручена у вигляді башти –Ставковик великий.
4. Черепашка велика понад 2,5 см заввишки,з трьома поздовжніми смугами – Калюжниця, або Живородка.
0.Черепашка маленька, до 1,5 см заввишки – Бітинія.
5. Черепашка невелика, опукла, змалопомітною опуклою верхівкою посередині. Замок із зубчиками – Шаровка.
0. Черепашка овальна, довгасто-яйцевидна, здвома стулками -6.
6. Черепашка овальна, тонкостінна, верхівкане виступає над черепашкою. Зубів, борідок, які з’єднують стулки, немає –Беззубка.
0. Черепашка витягнута, товстостінна,верхівка її виступає над черепашкою. Стулки черепашки сполучені за допомогоюзамка – Перлівниця.
3.Розгланьте черепашки двох молюсків.Встановіть ознаки подібності та відмінності. Результати досліджень запишіть утаблицю «Порівняльна характеристика черепашок молюсків»


Не сдавайте скачаную работу преподавателю!
Данный реферат Вы можете использовать для подготовки курсовых проектов.

Поделись с друзьями, за репост + 100 мильонов к студенческой карме :

Пишем реферат самостоятельно:
! Как писать рефераты
Практические рекомендации по написанию студенческих рефератов.
! План реферата Краткий список разделов, отражающий структура и порядок работы над будующим рефератом.
! Введение реферата Вводная часть работы, в которой отражается цель и обозначается список задач.
! Заключение реферата В заключении подводятся итоги, описывается была ли достигнута поставленная цель, каковы результаты.
! Оформление рефератов Методические рекомендации по грамотному оформлению работы по ГОСТ.

Читайте также:
Виды рефератов Какими бывают рефераты по своему назначению и структуре.