Тема. Реформи адміністративно-політичного управління 60-70-хроків XIX ст.
Мета: визначити, в чому полягала необхідність проведення реформадміністративно-політичного управління в Російській імперії, а також з'ясуватисуть та значення проведених перетворень; розвивати в учнів уміння встановлюватипричинно-наслідкові зв'язки, з'ясовувати суть історичних подій та явищ, робитивисновки, розвивати навички самостійної роботи з джерелами інформації; сприятиправовому вихованню учнів.
Основні поняття:реформа, земства.
Обладнання: таблиця, картки з текстовими джерелами інформації.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікуванірезультати
Після цього урокуучні зможуть: визначати суть історичних явищ та подій та їхнє значення; описуватий характеризувати модернізаційні процеси в українських землях, а саме — реформи60-70-х років XIX ст.; на основіаналізу різних джерел інформації доводити закономірність процесів модернізаціїу розвитку українських земель цього періоду.ХІД УРОКУ
Організаційний момент
Актуалізаціяопорних знань учнів
Завдання
Чим було викликанепроведення селянської реформи 1861р. в Російській імперії?
Якими були їїнаслідки для України?
Яку сферу життявона реформувала?
Шлях для розвиткуяких відносин вона відкривала?
Мотивація навчальної діяльності
Робота зтекстовим джерелом інформації.
Учні мають ознайомитисяз документом і виконати завдання.
Із праці О.Д. Бойка"Історія України"
«Скасуваннякріпосного права стало початковим кроком, своєрідним ключем до модернізаціїРосійської імперії. Таке радикальне перетворення в аграрному секторі вимагалотермінових змін та зрушень в інших сферах суспільного життя, які б далиможливість гармонізувати та стабілізувати ситуацію».
Як ви вважаєте,чому неможливо було обмежитися однією реформою про скасування кріпацтва?
Які щеперетворення, на вашу думку, необхідно було здійснити в Російській імперії? Якісфери суспільного життя потрібно було реформувати негайно?
Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Презентаціяпроектів
Слово надаєтьсяучням, які готували проекти.
1 — агрупа. Судова реформа.
2-а група.Земська реформа.
3-я група.Військова реформа.
4-а група.Реформа міського самоврядування.
5-а група.Шкільна реформа.
6-а група.Цензурна і фінансова реформи.
Кожна групапредставляє результати своєї діяльності, характеризуючи суть реформ 60-70-хроків XIX ст. в Російській імперії.По ходу виступу груп складається узагальнююча таблиця.