Розгорнутий план-конспект уроку з правознавства
Тема.Юридична відповідальність.
Мета:сформувати в учнів поняття юридичної відповідальності, крайньої необхідності,необхідної оборони;
познайомитиучнів з видами юридичної відповідальності та конституційними принципамиюридичної відповідальності;
формувативміння визначати наявність підстав для притягнення до юридичноївідповідальності, аналізувати події суспільного життя з точки зору права;
корегувативимову проблемних звуків, граматично правильну побудову речень;
виховуватирозуміння невідворотності юридичної відповідальності.
Обладнання:підручник, схема видів юридичної відповідальності, Конституція України,Кримінальний кодекс України.
Основні поняття:юридична відповідальність, крайня необхідність, необхідна оборона.
Тип уроку:комбінований.
Структура уроку.
I.Організаційний момент.
II.Актуалізація опорних знань, вмінь учнів, мотивація їх навчально-пізнавальноїдіяльності.
III.Вивчення нового матеріалу
1.Види юридичної відповідальності.
2.Конституційні принципи юридичної відповідальності.
3.Обставини, що виключають юридичну відповідальність.
IV.Закріплення нових знань та вмінь учнів.
V.Підсумки уроку.
VI.Домашнє завдання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ I ВМІНЬ УЧНІВ, МОТИВАЦІЯ ЇХНАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Термінологічнарозминка.
Дайтевизначення термінів: “правопорушення”, “право”, “соціальні норми”,“правовідносини”.
Індивідуальнезавдання.
1. Записатина дошці ознаки правопорушення.
2. Навестиприклади правопорушень, визначити їх вид (злочин адміністративний,дисциплінарний проступок тощо), форму вини.
3. Записатина дошці види правопорушень.
Узагальнитивідповіді дітей та звернути увагу на те, що однією з ознак правопорушення єпередбачена законом юридична відповідальність за нього.
ІІІ.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Види юридичної відповідальності.
(роботазі схемою)
Практикум.
Визначтевиди юридичної відповідальності у кожній ситуації:
– керування автомобілем у нетверезомустані;
– запізнення без поважних причинпрацівника на роботу;
– крадіжка продуктів харчування змагазину;
– пошкодження старшокласником шкільноїпарти;
– напад хлопців на дівчину зі спробоювідібрати у неї коштовності;
– повідомлення старшокласником міліції прозамінування школи, що виявилось неправдивим.
2. Конституційні принципи юридичноївідповідальності.
Конституційніпринципи юридичної відповідальності:
(ілюстраціяприкладами)
– “Закон не має зворотної сили, крімвипадків, коли він пом’якшує або скасовує відповідальність” ст. 58 КУ. (ніхтоне може бути притягнений до відповідальності за діяння, які на час вчинення невважалися злочином)
– “Ніхто не може бути двічі притягнений доюридичної відповідальності одного виду за одне й те ж саме правопорушення” ст.61 КУ (слід розрізняти відповідальність за злочини одного виду – наприклад,коли під час крадіжки злодії пошкодили замок і пограбували квартиру, вони нетільки понесуть кримінальну відповідальність (позбавлення волі), але йвідшкодують матеріальні збитки, сплативши ремонт дверей (цивільно-правовавідповідальність)).
– “особа вважається невинною у вчиненнізлочину і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено взаконному порядку” с. 62 КУ. (ніхто не зобов’язанийдоводити свою невинуватість у вчиненні злочину)
– “особа не несе відповідальності завідмову давати показання або пояснення щодо себе, членів своєї сім’їчи близьких родичів” ст. 63 КУ.
– “право на правову допомогу” ст. 59 КУ.(для забезпечення цього принципу в Україні діє спеціальний інститут правовогозахисту – адвокатура).
3. Обставини, що виключають юридичнувідповідальність.
Дидактична гра “Займи позицію!”
Вступне слово.
Одниміз принципів законності держави є принцип невідворотності відповідальності заскоєне правопорушення. Але законодавством України передбачено підстави длязвільнення від юридичної відповідальності – необхідна оборона; крайнянеобхідність; дії під час затримання правопорушника; стан неосудності; вчиненнядій під дією фізичного або психічного примусу, діяння, пов’язане з ризиком длядосягнення суспільно значущої мети.
Завдання для гри.
1. Ознайомитись із запропонованимиситуаціями.
2. Визначитися, чи слід застосовуватипокарання до правопорушника, чи ні.
3. Обґрунтувати свою точку зору.
4. Робота з документом.
Опрацюйтетекст Кримінального кодексу України – ст. 36 – 42 і визначте, в яких випадкахйдеться про крайню необхідність, а в яких про необхідну оборону.
Юридичні ситуації.
1. Дідусь, який вночі, почувши гуркіт вдвері, намагався переконати непроханих гостей піти. Потім він взяв рушницю і,коли двері було вибито, вистрілив у їх напрямку. Вранці, коли прийшли люди,виявилося, що біля дверей лежить тіло 17-річного юнака, вбитого пострілом з рушниці.(необхідна оборона).
2. У переповненого людьми автобусавідмовили гальма. Водій спрямував машину, що втратила управління, на кіоск ірозтрощив його. Пасажири отримали легкі тілесні ушкодження. (крайнянеобхідність).
Розповідь вчителя:
Підставидля звільнення передбачаються не тільки в кримінальному, але й вадміністративному, трудовому та інших галузях законодавства. Так, принеобхідній обороні виключена також адміністративна, дисциплінарна,цивільно-правова відповідальність; при крайній необхідності виключена такожадміністративна та дисциплінарна відповідальність.
Існуютьй інші обставини, що виключають юридичну відповідальність: завдання шкоди підчас затримання порушника, дії під впливом фізичного чи психічного примусу, діїв умовах ризику тощо.
IV.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ.
Практикум.
Примітка.Завдання виконуються по групах
Визначте,чи настане відповідальність у пропонованих ситуаціях, якщо настане – яка саме:
1. 20 серпня 2001р. громадянин К. намагавсяпотай вивезти певний товар на суму 200 грн., що за діючими нормамизаконодавства вважалося злочином. 5 вересня 2001р. набув чинності новийКримінальний кодекс України, який не передбачає кримінальної відповідальностіза такі дії.
2. Водій автомобіля зупинився на сигналдівчини на заміській дорозі. Дізнавшись, що потрібна допомога у транспортуванніпораненого юнака до медичної установи, відмовився надати її. Друзі юнака силоювідібрали автомобіль і відвезли пораненого до лікарні.
3. Фермер побачив, як двоє чоловіків,погрожуючи ножами, намагаються заволодіти комбайном, і зробив декількапострілів з мисливської рушниці. Нападники дістали поранення.
4. Жінка украла гаманець у одного зпасажирів тролейбуса.
5. Жінка перейшла дорогу на червоний сигналсвітлофора. Коли її зупинив міліціонер, вона пояснила, що приїхала з далекогосела і раніше ніколи не бачила світлофора і не обізнана зі значенням йогосигналів.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Наголоситина принципі невідворотності відповідальності, підкреслюючи, що діючі в Україніконституційні принципи відповідають загальноприйнятим в світі принципам права ізабезпечують захист прав людини.
VІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ .
Опрацюватитекст підручника §6 п. 3, 4, 5. Виконати завдання 6.