Тема А.П.Чехов «Хамелеон»Мета: ознайомити учнів з відомостями про життя і творчість А.П.Чехова, з поняттям «оповідання» та його жанровими особливостями, розвивати навички аналізу художнього тексту, виховувати негативне ставлення до людських вад.Обладнання: слайди «Батьківщина Чехова», виставка його творів, портрет письменникаУ людини повинно бути все прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думкиА.П.ЧеховХід урокуІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.ІІ. Новий матеріал.^ 1.Слово вчителя. Сьогодні ми починаємо вивчати творчість письменника, ім’я якого вам, гадаю, добре відоме. В січні 2010 року Антону Павловичу Чехову відбудеться 150 років. І зараз я запрошую вас у заочну віртуальну подорож на батьківщину письменника, в місто Таганрог, що в Росії. А допоможуть мені в цьому наші учні.2.Запис теми уроку в зошити. 3.Презентація творчості письменника за допомогою мультимедійних засобівСлайд №1 Портрет А.П.ЧеховаПеред вами портрет великого російського письменника ХІХ століття Антона Павловича Чехова. Усі, хто знали письменника, підкреслювали його делікатність, терпіння, чемність.Слайд №2 Музей «Дім Чехова» Антон Павлович Чехов народився 17 січня 1860 року в Таганрозі, портовому місті на березі Азовського моря. «Дім Чехова» - найстаріший чеховський музей Росії. Саме тут з’явився на світ третій син купця Павла Чехова – Антон.Слайд №3 Музей «Лавка Чехових»Родина Чехових орендувала цей дім з 1869 по 1874 рік. Переїзд в цей дім був пов’язаний із торгівельною діяльністю батька, який примушував дітей працювати в лавці, спостерігати за торгівлею. Враження від життя в цьому домі знайшли втілення в оповідання «Ванька», «Спати хочеться», «Три роки»Слайд №4 Павло Єгорович і Євгенія Яківна ЧеховиБатько Чехова, Павло Єгорович, був обдарованою людиною: любив малювати, грав на скрипці, захоплювався співом, був регентом церковного хору. Антон Павлович говорив про себе та своїх братів і сестру: «Талант у нас від батька, а душа від матері». Природні здібності батька передалася і його дітям: Олександр, Антон і Михайло стали письменниками, Микола – художником, Марія та Іван – педагогами.Слайд№5 Гімназія, в якій навчався ЧеховУчився Чехов спочатку у місцевій грецькій школі, а потім у гімназії. Зараз тут знаходиться літературний музей Чехова. На роки навчання у гімназії припадають перші проби пера письменника. Не лише учні, а й уся місцева інтелігенція залюбки читала фейлетони «Антоші Чехоне» (так талановитого учня прозвав учитель словесності).Слайд №6 Драматичний театр імені Чехова Рано захопився Чехов театром і літературою. Саме театр заронив у душу вразливого хлопчика перші іскри любові до мистецтва. Але ж своє майбутнє Чехов вирішив присвятити медицині. В 1879 році вступив до Московського університету на медичний факультет. Ще будучи студентом Чехов пише оповідання і друкується в різних гумористичних журналах: «Стрекоза», «Будильник», «Сверчок». В цей час вийшли в світ такі, як «Хірургія», «Хамелеон», «Товстий і тонкий». Після закінчення університету працював земським лікарем. Але все-таки прийшов час, коли Чехову довелося покинути цю роботу. Він став професійним письменником. За життя Чехова на сцені театру були поставлені всі його п’єси. В 1944 році театру було присвоєно ім’я Чехова.Слайд №7 Чехов з артистамиНовий етап у творчості Чехова пов’язаний з драматургією. Найвидатніші п’єси «Дядя Ваня», «Три сестри», «Вишневий сад», «Чайка». Саме «Чайка» стала символом Московського Художнього театру.Слайд №8 Пам’ятник ЧеховуЧехов і зараз з нами, бо він вірив у людей і вважав, що «у людини повинно бути все прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки».^ 4.Робота з епіграфом. - Як ви гадаєте, чому саме ці слова я обрала епіграфом до нашого уроку?(Своїми творами Чехов допомагав людині стати саме такою. Усе життя Чехов прагнув, щоб люди стали «кращими» і свято вірив у можливість цього.)^ 5.Слово вчителя А.Чехов відомий як майстер оповідання. З деякими творами ми ознайомилися на наших уроках. Але спочатку слід засвоїти нове поняття з теорії літератури.^ 6.Словникова робота Запис в зошитах. Слайд №9 Оповідання – невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на одному епізоді (зрідка кількох) з життя якогось персонажа (іноді кількох). Для оповідання характерні стислі описи, чіткий за будовою сюжет.- А тепер давайте з’ясуємо, що вам відомо про хамелеона? ( Ящірка, яка змінює колір в залежності від оточуючого середовища.)^ 7.Питання на сприйняття тексту - Чому оповідання має назву «Хамелеон»? - Кого у творі названо хамелеоном? (Очумєлова) Чи всі слова вам зрозумілі?ФІЗХВИЛИНКА^ 8.Робота з текстом.1) Де відбувається дія оповідання? (На базарній площі) 2) Назвіть головних персонажів.(Поліцейський наглядач Очумєлов, городовий, золотар Хрюкін.) 3) Яка пригода сталася на площі? (Золотаря Хрюкіна вкусила за палець собака.)Слайд №10 Кого з героїв ви пізнали на ілюстрації? Зачитайте уривок, який відповідає ілюстрації.4) Знайдіть і зачитайте опис Очумєлова. 5) Чи однаково поводить себе герой протягом твору? Від чого змінюється його поведінка? (Поведінка Очумєлова змінюється в залежності від того, кому належить собака.) 6) Як зовні проявляються зміни у поведінці? Зачитайте. (Очумєлов то знімає шинель, то одягає. Він то суворо кашляє, то його обличчя заливає солодка усмішка, то вимовляє незрозуміле «угу-у-у».)^ 9. Читання в особах: Очумєлов і Прохор стр. 61. Робота в парах. 7) Дайте характеристику поведінки Очумєлова. (Перед читачем постає людина, для якої головне чиношанування, страх перед начальством) 8) Які почуття викликає у вас цей персонаж? (Почуття зневаги. Це дрібна людина, підлабузник.) ^ 10. Творча робота. Складання сенкану до образу Очумєлова11.Застосування знань з теорії літературиЕкспозиція – місце у творі, де читач знайомиться з часом, місцем подій, персонажамиЗав’язка – подія, з якої розпочинається основний конфлікт творуРозвиток дії – кілька подій, що змінюють одна одну, в яких розгортається конфліктКульмінація – найвища точка у розвитку конфліктуРозв’язка – логічне завершення родій. Доведіть, що твір «Хамелеон» є оповіданням. Визначте елементи композиції.Слайд №11ОповіданняЕкспозиція Зображення базарної площіЗав’язка Собака вкусила Хрюкіна^ Розвиток дії Очумєлов розслідує цю подіюКульмінація З’ясовується, що собака брата генералаРозв’язка Собаку забирають, натовп регоче над Хрюкіним Складена схема свідчить, що «Хамелеон» являється саме оповіданням.ІІІ.Підсумок уроку- Як ви вважаєте, чи є актуальною сьогодні проблема, яку висвітлює автор в оповіданні «Хамелеон»?(Так, тому що із підлабузництвом і плазуванням ми ще часто зустрічаємося в житті і це не кращі риси характеру людини).ОГОЛОШЕННЯ ОЦІНОКІV. Домашнє завдання І варіант – дібрати 6 запитань для інтервью з письменником. ІІ варіант – скласти 6 запитань для літературного диктанту за текстом. Волноваська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7А.П.Чехов«ХАМЕЛЕОН»Клочек Т.І., учитель російської мови та літератури2009 рік