Реферат по предмету "Педагогика"


Українська жінка. Її громадська і суспільна роль. Славетні українки: Маруся Богуславка, Настя Лісовська, Маруся Чурай

Тема: Українська жінка. Її громадська і суспільна роль.Славетні українки: Маруся Богуславка, Настя Лісовська, Маруся Чурай.
Мета:познайомити дітейз славетними дочками України; виховувати повагу до народної Берегині, почуттягордості за українську жінку; розвивати пізнавальний інтерес учнів; розвивати мовленняучнів; формувати цікавість до системних знань.
Наочнеприладдя:дума “Маруся Богуславка”, збірник поезій “Перлини української народної пісні”.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Україну порятує жінка,
яка народить нову націю...
Катерина Мотрич
 
Хідуроку:
 
I.Організаційний момент.
Привітаннявчителя, коротка бесіда з учнями.
II. Засвоєння знань народного календаря.
Сьогодні 23 лютого – День захисника Вітчизни. Що ж ще означає цей день в історії України? 1993 року Україна заявила про невизнання Росії єдиноюправонаступницею СРСР. 23 лютого 1954 року народився Ющенко В.А., Президент України.
За церковним календарем 23лютого – Масляна. За народним календарем – Прохора й Харлампія. До Прохора бабаохала: «Ой холодно!» А прийшли Прохір і Влас: «Уже весна у нас!» Це святоробочої худоби. Тому обов’язково святять воду і кроплять нею худобу. Селянитакож обіцяли в цей день, що з повагою і шанобливо ставитимуться до худоби підчас роботи у полі.
За православнимкалендарем 23 лютого іменинивідзначають на Україні — Валентина, Харлампiй, Павло, Ганна, Лонгин, Прохор, Святохна, Полiкарп, Влас, Дмитро, Федор, Захар, Всеволод.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Є у Катерини Мотрич такі слова про особливе призначення жіноку формуванні національної свідомості народу: «Жінка — це вище творінняБога». В українок же — особлива місія (завдання, покликання): вона можеєдина на землі, емансипована (звільнена від залежності, гніту) від зачаття,вона єдина не воювала за рівні права з чоловіком, бо в неї була вища місія: усістоліття вона виборювала долю України...
IV.Повідомлення теми і мети уроку.
Отож, темасьогоднішнього уроку звучить наступним чином: „Українська жінка. Їїгромадська і суспільна роль”. Основною ж метою цього урокує ознайомлення з славетнимидочками України,такими як Маруся Богуславка, Настя Лісовська, Маруся Чурай. На прикладі цихславнозвісних українок ми розкриємо особливе призначення української жінки, їїроль у суспільстві.
V. Сприйняттята осмислення нового матеріалу.
Діти! Були часи, коли з півдня українська земля горіла віднавальних, грабіжницьких нападів орд Кримського ханства. Серед невільниківсотнями й тисячами йшли пов'язані сирицею (кана­том) українські жінки. їхчекала тяжка виснажлива праця, а най­молодші й найпривабливіші потрапляли догаремів по всіх тодішніх володіннях султанської Туреччини, Кримського ханства,навіть Єгипту.
Але навіть за цих умов рабського існування українські жінкине втрачали любові до своєї землі, свого народу. Як повідомляють дослідниці О.Апанович та О. Компан, українська бранка (невільни­ця), будучи проданою водин із гаремів Єгипту, не мала можли­вості повернутися на рідну землю, алезуміла переконати свого сина Османа виїхати на Україну.
Частина бранок, маючи в неволі дітей та проживши життя, немогла вже повернутись на Батьківщину, але робила все, щоб допо­могти своїйУкраїні. Такі вчинки знайшли відображення у на­родній творчості, зокрема, вдумі «Маруся Богуславка».
Послухайте цю думу. (Антологія української народної твор­чості.К. 1989, ст. 126-127, або «Думи» К. 1958, ст. 51-54).
Діти, випускаючи братів-невільників, чи знала Мару­ся, що їїчекає?
(Слово учням).
Послухаємо поезію:
 
Богуславка
Квітка, подиву гідна, — агава,
Що вмира для нового жар-квіту.
Світла гордість мого Богуслава,
Дивна пісня козацького світу...
Богуславно, Марусе, Маріє!..
Йдуть сторіччя — літа за літами,
З них твоя найболючіша мрія:
На Вкраїну… додому… в нестямі.
А над Россю — рікою ординці
Мордували, в'язали, губили.
Та не знищить народ наш чужинцям,
Не спалить його пісні — сили...
Дівка-бранка… турецька неволя!..
Як же тяжко збагнуть все — і вижить...
Як же тяжко без рідного поля
І без жайвора в сонячнім житі.
Сльози жалю, ті сльози полинні
Раптом висохли — діять годиться.
Хай що буде по тому!., а нині:
Випускає братів із темниці.
Як давно це було — й не забулось!
Вічно юна легенда про жінку.
Усміхнувся кобзар, і по струнах
Тихо вдарили гордість і ніжність:
«То на святий празник,
роковий день Великдень,
Став пан турецький до мечеті від'їжджати,
Став дівці-бранці,
Марусі, попівні Богуславці,
На руки ключі віддавати.
Тоді дівка-бранка,
Маруся, попівна Богуславна,
Добре дбає -
До темниці прихрджає,
Темницю відмикає,
Всіх козаків,
Бідних невольників,
На волю випускає
І словом промовляє:
»Ой, козаки,
Ви бідні невольники!
Кажу я вам, добре дбайте,
В городи християнські утікайте.
Тільки прошу я вас — одного
города Богуслава
не минайте".
Тосестра була — ластівка люба.
То дочка була — чиста і чесна.
То — кохана із вічної згуби.
То — барвінкова квітка із весен.
І Великдень Марусі — це воля
Козаків, що спішать на Вкраїну.
Линуть, линуть галери крізь долю,
Що у пісні народній не згине.
Ніна Півторацька
 
 * * *
І ключами відчинила браму,
І на волю випустила їх.
І сказала тихими словами,
Як прощала земляків своїх:
«Добра путь вам, козаки, на волю…
З вами, браття, не поїду я.
Я уже потурчилась, без волі.
І турецька в мене вже сім'я,
Передайте це моїй родині –
Від Марусі — із чужих сторін.
Передайте рідній Україні:
До землі низесенький уклін».
Світлана Кузьменко
(Онтаріо, Канада )
Діти, історичні джерела свідчать, що наявність в українськійжінці зовнішньої та душевної краси, тонкого розуму та почуття лідерства сприялотому, що вона навіть у неволі займала високе становище в Османській імперії.Так, українки-невільниці були дружинами турецьких султанів.
Серед них дивовижну долю мала бранка — українка Настя Лісовська(1505-1561 рр.), відома ще під іменем Роксолана. Дорогі діти, ми зараз звами опустимося східцями вниз на 481 рік назад і уявимо все це...
У 1520 році під час нападу татар на прикарпатське місто Рога­тин(тепер Івано-Франківська область) п'ятнадцятирічна дівчина Настя, донькамісцевого священика, була захоплена в полон і про­дана в султанський гарем.Вона з рабині-наложниці стала незаба­ром улюбленою дружиною Сулеймана І Пишного- одного з наймо-гутніших, наймудріших султанів Османської імперії. її столицеюбув великий Стамбул, де проживало до півмільйона мешканців, а в одному лишесултанському палаці готували їжу на десять, а в свя­та — на двадцять тисячосіб. Стамбулові судилося бути столицею аж трьох імперій — Римської,Візантійської і Османської.
Османська імперія загарбала понад тридцять держав і простяга­ласяаж на три континенти (частини світу) — Азію, Європу і Африку.
Був Сулейман і не тільки грізним, розумним, добрим, а й гар­ним:орлиний ніс, довга шия, тонка борідка, м'який погляд очей. На­читаний, мудрий –крім східних мов, знав султан ще й слов'янські.
А якою ж була та, котру сучасники називали сонцем йоговеликих володінь?
— Хто бачив фільм «Роксолана»?
Була вона (Настя) невелика на зріст, граціозна, музичнообдарована, скромна і декому з придворних здавалась навіть «негарномолодою». Полонила ж вона Сулеймана перш за все своїм непересічнимрозумом, духовним багатством, незалежним характером української дівчини,вмінням дати добру і мудру пораду.
Це ж якою мала бути сила кохання, щоб всесильний володарсвіту розпустив свій гарем, повіддавав своїх жінок іншим і не схотів більше нікого знати, окрім Гуррем!Роксолани.
Тільки їй дозволялося робити навіть те, що суперечилотурецьким традиціям, мусульманським законам, султанським придворним звичаям. Деж було чувано, щоб дружина султана з'являлася перед чужоземцями без паранджі(прозора тканина для закриття обличчя — звичай мусульман) та ще й позувалахудожникам! Адже іслам (релігія) забороняв малювати не лише людей, а й звірівта птахів.
Щоб вижити і вистояти у великому султанському палаці,переповненому інтригами (сварками) і небезпеками, Роксолані, крім чарівності,веселості і мудрості, потрібні були й такі риси характеру, як мужність,кмітливість, а коли потрібно, й жорстокість.
В найтяжчі хвилини життя її підтримувала незгасима пам'ть прорідну Україну. У глибокому патріотизмі Настя також черпала духовні сили. Вонанамагалась слугувати рідній землі, використовуючи різні можливості.
Не один раз поспішали гінці з листами від Насті-Роксолани допольського короля із радісною звісткою, що не будуть нападати на Вкраїну нітурки, ні татари. Два такі листи збереглися.
Сьогодні в Туреччині дехто й нині мріє про колишню Османськумогутність, деякі гіди (екскурсоводи) відмовляються показувати нашим туристаммавзолей Роксолани, мотивуючи тим, що він ніби на ремонті. А один гід-молодиксказав навпростець: «Роксолана — одна з тих, хто підривав, розхитувавоснови нашої могутності, а мені не хочеться водити вас місцями нашогоболю».
Неподалік від Агія Софії, котра стала вже музеєм, дониністоять збудовані на кошти Роксолани турецькі церкви, що, як і колись,залишаються місцем культурного відпочинку, як то було ще за римлян та греків.Колишня рабиня, яку продали, можливо на базарі Аврет, де торгували колисьлюдьми, ставши Гуррем Рассені, збудувала своїм коштом на його місціхрам-мечеть, притулок для бідних і лікарню.
Вже давно став історичною пам'яткою та пребагатим музеєммистецтв і султанський палац Топкани, де вона жила, співала дітям рідних пісеньі фактично правила впродовж майже тридцяти років Османською державою і впливалана політику всієї Європи. Там цвіло тоді до восьмисот видів тюльпанів, що йнині є улюбленими квітами турків.
Одній Роксолані наказав Сулейман збудувати величний мавзолей,наче самому султану. Їх, султанів, було 36, але, жодна з безлічі султанськихжінок за всю тисячолітню історію імперії не була похована так пишно, як56-річна жінка — українка.
Слухаємо поезію.
У турецькій неволі доля рабинь
Усміхалася Насті Лісовській:
Недольна, бездольна, гірка, як полин,
Потоптана доля жіноцька,
Узяв полонянку султан в свій гарем,
У ній він знайшов своє щастя.
Минали роки, як ішов день за днем –
І Державою правила Настя.
Гляділа на море, за море — імла.
А в душу свою як загляне:
В одній половині Настуся була.
У другій — уже Роксолана.
Отак в чужині українка жила.
З роздвоєним серцем, дволико.
Краса їй із мудрістю силу дала,
В легенді лишивши навіки.
Світлана Кузьменко
(Онтаріо, Канада)
 
Маруся Чурай — українська Сафо
А зараз, діти, перенесемось на 376 років назад до Полтави.
Козацькі часи на Україні сприяли також поетичному, пісенно­мупробудженню українського народу. Вважають, що тільки записа­но українськихпісень понад 200 тисяч. Серед їх творців крізь тума­ни часу окреслюються схожіна легенду жіночі постаті. До таких легендарних постатей належить і народнапоетеса Маруся Чурай.
Українською Сафо (давньогрецька поетеса) називають МарусюЧурай, бо вважають її автором багатьох народних пісень (понад 200 тисяч),зокрема: «Засвіт встали козаченьки», «Віють вітри, віютьбуйні», «Ой не ходи, Грицю», «В кінці греблі шумлятьверби» та ін.
За історичними переказами, народна поетеса і співачканародилась у 1625 р. у Полтаві, в козацькій родині. її батько, Гордій Чурай,був соратником Павлюка, керівника козацько-селянського повстання 1637 р. протишляхетської Польщі. Після поразки по­встанських війск під Кумейками він разом зПавлюком був страче­ний у Варшаві. Після смерті Гордія Чурая його дружина,Горпина, залишилась удвох із донькою. Пам'ятаючи про героїчну загибель їїчоловіка, народ оточив літню жінку і її дочку теплотою й увагою. Цьому взначній мірі сприяла й обдарованість Марусі, дівчини з чарівною зовнішністю йдобрим серцем. Маруся мала чудовий го­лос і майстерно співала пісні, якіскладала з різних приводів, і ча­сто навіть у звичайній розмові викладала своїдумки віршами.
Навесні 1648 року почалася визвольна війна українського на­родупроти польської шляхти. Піднявся на боротьбу і Полтавський полк, в якому був ікоханий Марусі Грицько Бобренко. Для дівчини розлука з коханим була тяжкимударом. Саме тоді вона склала чудову пісню, сповнену глибокого болю і страхуперед невідомим. Ця пісня в наші дні співається в маршовому темпі і починаєтьсясловами «Засвіт встали козаченьки».
Зовсім не так співала цю пісню Маруся. Вона співала їїповільно, виповнюючи кожний рядок глибоким сумом і печаллю. Проникливо звучалиперші початкові рядки:
Засвіт встали козаченьки
В похід з полуночі,
Заплакала Марусенька
Свої ясні очі...
Особисті переживання Марусі Чурай, її туга за коханимперетворювалися у нові і нові поетичні рядки, в нові й нові пісні й думи.Очевидно, саме на цей час припадає створення Марусею таких пісень: «Вогороді хмелинонька грядки устилає», «Шумить, гуде дібровонька»та інші.
Скориставшись перемир'ям між Україною і Польщею, козакипочали повертатися додому. Маруся нетерпляче чекала Гриця, але він не з'явився.Сумнів закрався в її душу і вилився в нові пісні. Справжній зойк душівчувається у пісні, створеній у години розлуки:
Ой боже ж мій, боже, милий покидає,
Милий покидає, іншої шукає!
До іншої ходить, з іншою говорить.
Мене молодую до славоньки вводить.
А в глибині душі ще живе маленький вогник надії на одруженняз коханим:
Коли б мені, боже, неділі діждати,
Неділі діждати, на рушничку стати.
Тоді не розлучать ні батько, ні мати,
Ні батько, ні мати, ні суд, ні громада.
Ця дума — переконливий доказ про важкий душевний стан МарусіЧурай після зради коханого. І тому таким природним докором звучить створенадума «Стелися, стелися, зелений гороше», в якій Маруся звертається доГриця з гіркими, але суворими словами:
Гей, ти молоденький голубе сизенький,
Не в правді живеш;
Минуєш мою хату і мої ворота,
До іншої ідеш.
Тут,крім суворого докору, вже помітний трохи завуальований (прихований) мотивфатальної приреченості, який згодом, у наступних піснях Марусі, стане доситьвиразним.
«Гей, ви не тіштесь, вороженьки, моїй пригоді», — звертається Маруся до громади і пояснює:
Бо моя пригода, бо моя пригода,
Як літня роса:
Як вітер повіє і сонце пригріє,
Спаде вона вся.
Якось восени приятелька Марусі влаштувала вечорниці. Мару­сяпішла туди мабуть з таємною надією побачити Гриця. Він справді прийшов навечорниці, та ще й не сам, а з своєю молодою дружиною. Там вони й зустрілися.Саме ця зустріч привела до рішучого зламу в настрої Марусі. Вона сколихнула їїпалку натуру. Ревнощі, ображене жіноче самолюбство, згадки про нещасливе ко­хання,про нездійснені дівочі мрії — все це завирувало в її душі і породило страшнийплан помсти.
Маруся була сильною, вольовою натурою. Жодним натяком вона нерозкрила внутрішнього стану, свого наміру. Зовні вона була чарівною, колишньоювеселою Марусею і знову полонила Гриця.
Про подальший хід подій ми дізнаємося з Марусиної пісні, вякій вона детально розповіла про те, як здійснювала свою помсту. Пісняпочинається зверненням до Гриця, ніби попередженням йому, щоб він не ходив навечорниці, бо це приведе до фатального кінця:
Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці,
Бо на вечорницях дівки-чарівниці.
Вражає в цій пісні послідовність, з якою Маруся здійснюваласвою помсту. В тексті пісні ми не знаходимо й натяку на каяття або жаль зприводу заподіяного. Це дає підставу вважати, що пісню створено до отруєння. Щосаме так, видно з того, що коли померло­го Гриця принесли до церкви, тудиприбігла сповнена відчаю Ма­руся. Вона кинулась до труни, цілувала небіжчика і,обливаючись сльозами, розповіла про свій злочин.
Суд полтавського полку засудив влітку 1652 р. Марусю Чурай досмертної кари. У день страти, вдосвіта, коли на центральному майдані Полтави напомості стояла закута в кайдани Маруся і пи­сар читав смертний вирок, черезнатовп прорвався на змиленому коні вершник. Іменем гетьмана БогданаХмельницького він припи­нив читання вироку і вручив писарю гетьманський наказпро по­милування Марусі Чурай. Життя було їй даровано в пам'ять герої­чноїзагибелі батька та за чудові пісні, які вона склала. Маруся не­довго жила насвіті після помилування і померла в каятті у квітні 1653 року.
Послухаємо поезію.
Марусі Чурай
Чом тобі, рідна, -
Печаллю в очах...
День продзвенів серед літа.
Чом тобі місяць
В медових ночах
Видавсь отруєним цвітом?
Вернеться ранок
(Ти віриш мені?) -
Рани загоїть та болі
Грянуть ясою
Козацькі пісні,
Зіткані з правди й любові.
О, Чураївно,
Голубко моя...
Горда козацька яксине!
Спів незвичайний -
Віків течія...
В серце твоє українне.
Ніна Півторацька
Прим. Перлини укр. нар. пісні. К. 1989.«Засвистали козаченьки», с. 60, «В кінці греблі...», с.175, «Ой не ходи, Грицю», с. 344, «Віють вітри...», с. 350.
Яничарська балада
Встала курява стовпами,
Багряніли хмари.
Приазовськими степами
Гнались яничари.
І летіла перед ними
Звістка невесела,
Що пускають вони з димом
Українські села.
Що старих людей вбивають
Тих, хто уже сивий,
Малих діток забирають
В неволю — ясир.
Забігає яничарин
У біленьку хату,
Стала жінка у відчаї -
Нікуди тікати.
Хіба в очі подивиться?
В нього ж очі сині!
Раптом зойкнула вдовиця:
— Сину ти мій! Сину!
Простягає вона руки,
Обійняти хоче,
А він стоїть, клятий турок,
Стоїтьта регоче.
Звідки йому пам'ятати
Українську мову,
Як малим украли з хати,
З батьківського дому,
Від матері відірвали,
Від рідної суті
Та молоком напували
Скаженої суки.
Постаралися немало
Вчителі незлецькі,
Щоб не знав він слова «мамо»
Навіть по-турецьки.
То ж була наука люта:
Як зброю тримати.
От і блиснула шаблюка!
От і впала мати...
З того часу промайнули
Не літа — століття.
Дай Бог, щоб вас обминули
Такі лихоліття.
А щоб ми це, люди милі,
Могли пам'ятати,
Не спочили у могилі
А ні син, ні мати...
Бога мудрість незвичайна
І велика сила:
Він з матері зробив чайку,
Зробив вовком сина.
І чаєчка все кличе
На ковилу сиву,
А прислухаєшся — кличе:
— Сину ти мій! Сину!
А він виє вовком клятий,
Темними лісами,
Ніби вчиться вимовляти:
— Мамо моя! Мамо!
Галина Гордасевич
VI.Узагальнення і систематизація навчального матеріалу.
Отже, давайтепідсумуємо, що ви відкрили для себе на уроці.
Як бачитьКатерина Мотрич особливе призначення жінки у формуванні національної свідомостінароду? Розкажіть про Марусю Богуславку, Настю Лісовську (Роксолану), МарусюЧурай.
VII. Підведенняпідсумків навчальної діяльності. Оцінювання відповідей учнів.
Швидко сплинувнаш урок. Чого ви навчились на уроці?
Найактивніші учніотримують оцінки за свої відповіді.
VIII.Повідомлення домашнього завдання.
Ознайомтеся кращез відомими історичними постаттями жіночої статі та підготуйте невелику доповідьпро одну з них.


Не сдавайте скачаную работу преподавателю!
Данный реферат Вы можете использовать для подготовки курсовых проектов.

Поделись с друзьями, за репост + 100 мильонов к студенческой карме :

Пишем реферат самостоятельно:
! Как писать рефераты
Практические рекомендации по написанию студенческих рефератов.
! План реферата Краткий список разделов, отражающий структура и порядок работы над будующим рефератом.
! Введение реферата Вводная часть работы, в которой отражается цель и обозначается список задач.
! Заключение реферата В заключении подводятся итоги, описывается была ли достигнута поставленная цель, каковы результаты.
! Оформление рефератов Методические рекомендации по грамотному оформлению работы по ГОСТ.

Читайте также:
Виды рефератов Какими бывают рефераты по своему назначению и структуре.