ПЛАН ЗАНЯТТЯ № 27Тема заняття:
Тематичні виписки, план (складний), тези. Мета заняття: Дидактична Навчити працювати з книгою, робити грамотно тематичні виписки, складати складний план, виписувати тези відповідно до запропонованої тематики
Виховна - Виховувати грамотну особистість
Розвиваюча - розвивати зв'язне мовлення, виразність читання, пам'ять, логічне мислення, самостійність, творчі нахили, естетичні смаки, вміння аналізувати, робити висновки, здібності до самовираження, самомоніторингу, самопрезентації Вид заняття: Практичне заняття Форма проведення заняття: Слухання, аудіювання Методичне забезпечення: картки, опорні конспекти Література:
Обов’язкова:
Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997.
Пазяк О.М., Українська мова і культура мовлення.-К.,1995 Український правопис.-К.,1994.
Додаткова:
Збірник диктантів.-Д.,1999.
Беляєв О.М. Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К.,1998.
Орфографічний словник української мови. — К., 1999. Технічні засоби навчання комп’ютер /> /> />
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентів.Перекличка.
1.2 Підготовка аудиторії дозаняття, перевірка наявності студентів.
2. Ознайомлення студентів зтемою та навчальними цілями заняття
/>3. Мотиваціянавчання
4.Актуалізація опорних знань (повторення вивченого)
Пам’яткатематичний виписка план теза
Як працювати з книгою
1.Для ознайомленняв загальних рисах зі змістом книги необхідно:
а) прочитати титульнусторінку – прізвище автора, заголовок, рік видання;
б) прочитати анотацію(коротку інформацію про цю книгу), вміщену на зворотному боці титульноїсторінки;
в) уважно ознайомитисязі змістом, вміщеним або в кінці книги, або після титульної сторінки;
г)прочитати передмовуабо вступ.
2.Під час читаннязвернути увагу на:
а) назви окремихрозділів, частин, параграфів т.ін;
б) вдумливо ставитисьдо слів і словосполучень, виділених різними шрифтами (р о з р я д к о ю, курсивом,півжирним та ін.);
в) з’ясувати значеннянезрозумілих слів за допомогою словників та енциклопедій;
г) звернути увагу напосилання (позначаються зірочкою або цифрою) і зразу ж уважно прочитатипояснення (внизу сторінки).
3.Для засвоєннязмісту прочитаного необхідно:
а) поділити прочитанийматеріал на частини, виділити в них найголовніше;
б) скласти план(простий, складний), тематичні виписки, тези або конспект.
Пам’ятка
Як складати тези статті
1.Попередньопереглянути статтю, продумати мету, яку ви ставите перед собою, приступаючи доїї опрацювання.
2.Уважно прочитатистаттю, визначити її основну думку.
3.Поділити статтюна смислові частини, визначити всі мікротеми.
4.Сформулюватипункти плану, логічно пов’язавши їх між собою.
5.Сприймаючитекстову інформацію, намагатися чітко уявити, що є важливим для автора, а щодля вас – як читача.
6.Вибирати для тезосновні ідеї та положення, відділивши вадливі деталі від подробиць, записати їхсловами автора або власними словами, розмістивши в певній послідовності.
7.Керуватисянайголовнішим принципом нотування чужого тексту – не допускати перекрученьзмісту.
Пам’ятка
Як працювати надтематичними виписками
1.Вибрати з текстунеобхідний матеріал і виписати його на картки у вигляді цитати в такійпослідовності: цитата, прізвище та ініціали автора твору, назва твору,видавництво, рік і місце видання, розділ книги чи том, сторінка.
2.Якщо з цієїсторінки беруться ще цитати, то посилання на джерело робиться так: “Там само”.Коли ж цитата береться з іншої сторінки книжки, то пишеться: “Там само” йвказується сторінка.
3.Чужі словапотрібно наводити з абсолютною точністю, не вириваючи їх з контексту.
4.Якщо під часцитування доводиться робити пропуски окремих слів, то в цитаті замістьпропущених слів ставляться три крапки (…).
5.Цитати у виглядісамостійного речення оформляються за правилами пунктуації при прмямій мові.
6.Якщо цитата єскладовою частиною думки того, хто пише, то вона береться в лапки і пишеться змалої букви.
7.На полях передцитатою або у верхній частині доцільно давати її короткий заголовок, тобтоодним чи декількома словами передати основний зміст цитованого тексту.
5.Коментар відповідей та робіт студентів
6.Вивчення та повторення матеріалу:
170. Прочитайтетекст. Визначте його основну думку. Складіть до нього план. Дайте відповіді наподані нижче запитання.
Все більше зростаючийпотік інформації, інтерес широкого кола людей до науки, техніки, мистецтвавимагають вміння читати, робити записи почутого і прочитаного, зіставлятипрочитаний матеріал з раніше відомим, систематизувати його. Вміти читати ізанотовувати прочитане — необхідна риса й ознака інтелектуальної пращ. Записироблять роботу з книгою раціональнішою, ефективнішою.
Щоб правильно, змаксимальною повнотою використати книжку, людина повинна оволодіти певниминавичками роботи з нею. Потрібно навчитися самостійно робити спостереження йвисновки з прочитаного, точно цитувати, знаходити в книжці певні положення дляпідтвердження чи заперечення висунутого теоретичного положення і т. п.Складання, оформлення написів залежить від особливостей мислення, особливостейзапам'ятовування та осмислення.
Написидопомагають швидко відновити в пам'яті прочитане і навіть через певний проміжокчасу служать довідковим матеріалом.
Видів записуіснує багато. Вибір того чи іншого з них иісшачасться конкретною метою. Якщозміст книжки нескладний, легко засвоюється — можна обмежитися вкладанням плануроботи. Якщо вас цікавлять лише Окремі місця, то потрібно виписати саме їх(зробити виписки), а за ними скласти тези. Якщо книжка містить нову, цікаву,але важку для засвоєння інформацію, доцільно її законспектувати.
Тематичнівиписки — це особливий спосіб запису вмісту почутого або прочитаного. Метатаких виписок — підготовка матеріалу для доповіді, повідомлення. Складаннювиписок передує добір необхідної літератури, її значення. На цій основі складаєтьсяплан, відповідно до якого добираються тематичні виписки.
Випискиздебільшого робляться після читання розділу або параграфа, після осмислення їхзмісту. В такому випадку вони добре доповнюють план (або тези) прочитанного,уточнюють, пояснюють їх.
Найважливішімісця з прочитаних книжок можна записати дослівно, а іноді своїми словами, якщоточне посилання на статтю, посібник, брошуру не потрібне. Найчастіше випискиоформлюються у вигляді цитат.
1. Якими видамизапису прочитаного вам доводилося користуватися під час підготовки до уроків,семінарських занять?
2. Які труднощівиникали у вас під час опрацювання змісту наукової, науково-популярної,художньої літератури?
3. Які вмінняпотрібні людині для оволодіння культурою читання?
171. Випишіть подві цитати з будь-якої художньої або науково-популярнвілітератури.Скористайтеся поданою на с. 72 пам'яткою та зразком оформлення виписки.
Як працювати надтематичними виписками
1. Вибрати зтексту необхідний матеріал і виписати його на картки у вигляді цитати в такійпослідовності: цитата, прізвище та ініціали автора твору, назва твору,видавництво, рік і місце видання, розділ книги чи том, сторінка.
2. Якщо з цієїсторінки беруться ще цитати, то посилання на джерело робиться так: «Там само».Коли ж цитата береться з іншої сторінки книжки, то пишеться: «Там само» йвказується сторінка.
3. Чужі словапотрібно наводити з абсолютною точністю, не вириваючи їх з контексту.
4. Якщо під часцитування доводиться робити пропуски окремих слів, то в цитаті замість пропущенихслів ставляться три крапки (...).
5. Цитати увигляді самостійного речення оформляються за правилами пунктуації при пряміймові.
6. Якщо цитата єскладовою частиною думки того, хто пише, то вона береться в лапки і пишеться змалої букви.
7. На полях передцитатою або у верхній частині доцільно давати її короткий заголовок, тобтоодним чи декількома словами передати основний зміст цитованого тексту.
Зразок.
ПОЕТИЧНИЙ СВІТВ. СИМОНЕНКА
«3 усіхщедрот життя В. Симоненко обирав неспокій, труд душі, боління серця. Вінпоспішав висловити своє ставлення до світу,… категорично проголосити своє»за» і «проти», піднести і заперечити, олюднити створюванийсвіт, бо олюднення — це насамперед визначення позиції, етична оцінка життєвихявищ".
В. Моренець. Навідстані серця. Літературно-критичні статті, нариси, есе.— К.: 1986.— С. 90.
172. Напишітьтвір-роздум про користь самоосвіти. Доберіть аргу менти, приклади, цитати, якіпідтверджують ваші судження. Ско рнстаитеся тезою «У самоосвіті треба матитерпіння учня і хист педагога».
173. Пригадайте,в чому подібність і відмінність між планом, випненими і тезами. Яким стилем ітипом мовлення ви скористаєтесь Щік підготовці до усної відповіді?
174. Прочитайтетекст. Визначте його основну думку. Доведіть, що текст належить до науковогостилю мовлення. Дайте відповіді на подані нижче запитання.
У практиціроботи з книгою встановлені такі способи фіксації почутого і прочитаного —план, тези, виписки, конспект.
Відомо, що записзберігає частину прочитаного. Він дисциплінує, змушує краще заглибитися взміст, привчає виділяти основне, сприяє міцнішому засвоєнню, повторенню ізакріпленню матеріалу.
План єпопередньою формою запису прочитаного. Він передує тезам та конспекту —складнішим та вмістовнішим формам нотування. Змістовні тези неможливі безпопередньо складеного чіткого плану, хоча вміст і обсяг плану та тез можутьвідрізнятися. Вдало сформульовані тези включають у себе всі основні питання,які має відбивати план. Ці питання у тезах доповнюються положеннями, щорозкривають окремі аспекти мікротем.
Отже, тези — цестисло сформульовані основні положення прочитаного тексту, що вбирають сутьвисловленого. Якщо план допомагає представити структуру тексту та назвати йогоосновні теми, то тези розкривають суть всієї текстової інформації.
Розрізняють двавиди тезування — відбір авторських тез із тексту; формулювання основнихположень статті чи розділу книжки власними словами.
Складання тез —важливий засіб підвищення рівня самостійної роботи, розвитку логічногомислення, МОБ-леневої культури школярів.
1. Які ви знаєтеспособи запису почутого і прочитаного, якими з них вам найчастіше доводитьсякористуватися?
2. Які є видитезування?
3. Якапослідовність у роботі над складанням тез прочитаного?
4. В якихситуаціях людині потрібне вміння складати тези?
175. Уявітьситуацію: ви прийшли в бібліотеку, щоб дібрати матеріал для виступу насемінарському занятті. Для цього вам потрібно дізнатись, яку інформацію можнавзяти з книги і як це зробити швидко, з найменшою затратою зусиль. Пригадайте, якви працюєте надзасвоєнням змісту статті, розділу книги та ін. Звірте своїміркування і дії з поданою на с. 74 пам'яткою.
7.Закріплення знань студентів:
176. І.Прочитайте текст. Визначте його тему, основну думку та стиль мовлення. Чи можнайого назвати статтею?
Стаття — ценауковий або публіцистичний твір невеликого розміру в збірнику, журналі, газетіта ін. Існують різні види статей: передова, вступна, суспільно-політична,літературно-критична, мовознавча, або лінгвістична, полемічна, наукова,науково-популярна
II. Складітьтези статті і запишіть їх. Скористайтеся цими матеріалами на семінарськихзаняттях з мови.
8.Домашнє завдання:укласти словник будівельниказ тексту:
Технологияводоочистки универсальна для всех вод. Установки состоят из нескольких связанныхдруг с другом металлических баков, загружаемых компактными металлами (железо,алюминий — отходы производств машиностроительного комплекса) и фильтрующимиэлементами. Очищаемая вода подвергается трем видам воздействия:
· окислительно-восстановительный процесс,
· коагуляция,
· фильтрация.
Обычнопринятые коагулянты не вносятся извне, а образуются в самом процессе.
Расходыреагентов, параметры процесса, состав и выход шлама, кратность его циркуляции ипоследующей утилизации зависят от характера и степени загрязнения вод,требований к очищенной воде. Стоимость 1 м3очищенной воды зависит отэтих же показателей и производительности установки.
Экономическийэффект внедрения указанной технологии определяется для сточных производственныхвод их повторным использованием после очистки — возврат в технический оборот,т.е. экономией воды и денежных средств.