ПЛАН ЗАНЯТТЯ № 4Тема заняття:
Письмова робота (творча робота за запропонованою темою). Мета заняття: Дидактична Навчити знаходити і виправляти орфографічні помилки в своєму і чужому мовленні.
Виховна - Виховувати творчу особистість
Розвиваюча - Розвивати писемне мовлення, логічне й образне мислення, збагачувати й уточнювати словниковий запас студентів. Вид заняття: Практичне заняття Форма проведення заняття: Творча робота Методичне забезпечення: опорні тексти Література:
Обов’язкова:
Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997.
Пазяк О.М., Українська мова і культура мовлення.-К.,1995 Український правопис.-К.,1994.
Додаткова:
Збірник переказів.-К.,2010.
Беляєв О.М. Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К.,1998.
Орфографічний словник української мови. — К., 1999. Технічні засоби навчання комп’ютер /> /> />
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентів.Перекличка
1.2 Підготовка аудиторії дозаняття, перевірка наявності студентів
2. Ознайомлення студентів зтемою та навчальними цілями заняття
/>3. Мотивація навчання:щоб навчити писати творчі роботи слід багато читати. Але не просто навчитисячитати, тому пригадаємо види читання, їх характер.Види читання Що потрібно усвідомити Характер читання Ознайомлювальне Чи варто це читати? Кому текст адресовано? Який зміст має кожен із розділів (абзаців) і текст в цілому? Швидке перегортання сторінок, читання заголовків; перегляд окремих фрагментів тексту, ознайомлення з ілюстраціями; читання анотації, змісту видання Вивчальне Яка тема та основна думка тексту? Що в тексті головне, а що — другорядне? Яку нову для читача інформацію містить текст? Повільне, вдумливе читання тексту або його частин; глибоке проникнення в його зміст; максимально повне осягнення нової інформації Вибіркове Про що говориться в тексті? Яка інформація є корисною? У яких частинах (розділах) тексту її вміщено? Перегортання сторінок, швидке читання заголовків, змісту, окремих фрагментів тексту; повільне читання потрібних частин з метою вилучення потрібної інформації
Ознайомлювальне читаннязастосовується для попереднього ознайомлення з книжкою (журналом, брошуроютощо). Мало хто володіє цим винятково важливим видом читання досконало.Переглянувши анотацію, передмову або зрозумівши зі змісту найбільш важливіположення видання, читач має отримати чітке уявлення про цінність та корисністькнижки.
Вивчальне читанняще називають поглибленим, аналітичним, критичним, творчим. Длянавчання цей вид читання вважається найдоцільнішим. У процесі читання учень непросто сприймає інформацію, він з'ясовує менш зрозумілі для нього фрагментитексту, помічає сильні та слабкі місця в поясненнях, дає власне трактуванняподаним положенням та висновкам, ставлячись до прочитаного творчо й критично.Власне трактування, власний погляд на прочитане дають змогу краще запам'ятатисприйняте, підвищують рівень активності думки читача. До цього виду читаннявдаються, опрацьовуючи принципово новий матеріал на незнайому або малознайомутему.
Вибіркове читання— швидке читання, у процесі якого читач ніби нічого не пропускає, проте фіксуєувагу тільки на необхідних йому аспектах тексту. Такий вид читання здебільшогозастосовують при повторному читанні книжки після попереднього її перегляду.Сторінки перегортають, доки не відшукають потрібне місце — його читають,застосовуючи інший вид читання — вивчальне (поглиблене).
Останнімчасом виділяють ще один вид читання — сканування. Сама назва пояснює характер такогочитання: швидкий перегляд тексту з метою пошуку певного слова, прізвища, факту.
Читачмає навчитися свідомо вибирати певний вид читання залежно від комунікативногозавдання, яке перед ним стоїть.
4.Актуалізація опорних знань – виконання вправ
Розкрийте взаємозв’язок читання імовленнєвої культури.
Чизамінить Інтернет книжку?
МиколаКарамзін сказав: «Історія розуму становить дві головні епохи: винайдення букв ідрукарні, усі інші були їх наслідком». «Цікаво не може говорити той, хто малочитає», — розвинув його думку Їржі Томан.
Миживемо в час нечуваного розвитку інформаційних технологій і систем зв’язку —радіо, телебачення, електронних ЗМІ. Відкрилися безмежні можливості дляоволодіння знаннями, одержання інформації, для спілкування. А в Інтернетівзагалі немає меж і кордонів. Відтепер1 звичайний користувач має доступ добудь-яких новин, які множаться в геометричній прогресії. Інтернет поступовоперетворюється на неосяжну бібліотеку всієї планети.
Однаквикликає тривогу те, що Інтернет, завойовуючи інформаційний простір, починаєвитісняти з нього книжку. За даними соціологів, понад 40 % дорослого населеннязовсім не читає книжок. Дехто передрікає навіть повну перемогу медіаресурсів (утому числі й Інтернету) над книжкою. На їхнє переконання3, всі необхідні знаннялюдина майбутнього одержуватиме з комп’ютера.
Протеці псевдопророкування безпідставні, оскільки радіо й телебачення не замінюютьдруковане слово, а доповнюють його. Втративши монопольне становище вінформаційному просторі, книжка ще довго залишатиметься душею сучасної системикомунікації, а її роль зростатиме з кожним новим етапом соціального,культурного і науково_технічного прогресу. Вона належить до тих винаходів, що,як і колесо, ніколи не полишають цивілізації.
Перевагикнижки перед іншими засобами збереження і передачі інформації очевидні. Аджесаме завдяки їй читач має час для роздумів, можливість повернутися до прочитаного,щоб глибше вникнути в його зміст, вибрати, що читати. Пріоритет книжкиобстоюють інтелектуали світового рівня. Айзек Азімов акцентував увагу на тому,що книжку можна читати й перечитувати, коли вам зручно — у ліжку, у кріслі, застолом і як вам потрібно — не поспішаючи, швидко, підряд чи вибірково. Таголовне — книжка дає вам слова, до яких ви самі добираєте картини, що виникаютьу вашій уяві. Ніколи не буде придумано щось подібне до книжки — здатнеподарувати вам одному цілий Всесвіт. Едгар Фор із Франції вважає, що книжкатільки на порозі справжнього успіху, тому що вона поширюється, надає нам правовибору і враховує наші бажання, тоді як все, що ми слухаємо або дивимося потелевізору, не передбачає вибору і врахування наших смаків.
Науково_технічнийпрогрес сприяє поширенню книжки. Статистика свідчить, що інтелект спеціаліста,який здобув професію, потребує самостійного мислення, роздумів над книжкою.Молодь усвідомлює: щоб мати престижну роботу й конкурувати на ринку праці,недостатньо мати диплом, потрібне постійне інтелектуальне й фаховесамовдосконалення через читання книжок.
Тожне підлягає сумніву, що книжка була, є і буде основою духовного життя народу. Укнижки довгий і щасливий вік. Це універсальне сховище думки, надихаюче джерелонових ідей (За В. Драчуком, Ю. Ліхтенштейном).
5.Коментар відповідей та робіт студентів
6.Закріплення знань розвиток писемний мовлення студент
Варіант 1. Напишіть твір за однією із тем:
1. Нам воля не впала з неба – мільйониза неї лягли.
2.Чи “модно” бути чесним?
3.Творімо Україну довкола себе!
Ваіант 2. Напишіть твір за однією із тем:
1. Образи лицарів слова, їх чесністьта відданість інтересам народу.
2. Природа України та її символіка вліричній народній пісні.
3. Поезія любові та борні (на основіпісень січових стрільців).
7. Домашнє завдання: Написати творчу роботу: «Материнськеслово» (за відомими вам творами українських письменників). (При виконаннізавдання намагайтесь опиратися на відомі Вам програмові та по запрограмованітвори художньої літератури, фольклору).