Реферат по предмету "Педагогика"


Складні випадки правопису слів з спрощенням в групах приголосних

План заняття
спрощенняприголосний мова урок
Тема заняття: Складні випадки правопису слів з спрощенням в групах приголосних
Мета заняття:
ДидактичнаПовторити та систематизувати знання проспрощення в групах приголосних, закріпити знання про основні орфограми,
Виховна — Виховувати грамотну особистість
Розвиваюча-Розвивати та удосконалювати правописнівміння та навички Розвивати логічне мислені пам'ять, вміння узагальнюватививчене, використовувати здобуті знання на практиці.
Вид заняття: Практичнезаняття
Форма проведеннязаняття: Виконання вправ
Методичне забезпечення:картки, опорні конспекти
Література:
Обов’язкова:Ющук І.П. Практикум з правопису української мови.1997.
Пазяк О.М.,Українська мова і культура мовлення.-К.,1995 Український правопис.-К.,1994.
Додаткова:Збірник диктантів.-Д.,1999.
Беляєв О.М.Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К.,1998.
Орфографічнийсловник української мови. — К., 1999.
Технічні засобинавчання  комп’ютер
Хідзаняття
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентів.Перекличка.
1.2 Підготовка аудиторії дозаняття, перевірка наявності студентів.
2. Ознайомлення студентів зтемою та навчальними цілями заняття
/>3. Мотиваціянавчання (пригадуємо вивчене на попередньому занятті, з’ясовуємо необхідністьвивченої теми)
4.Актуалізація опорних знань – тестування
1.Визначте, у якому рядку в усіх словах відбулося спрощенняприголосних.
1. Форпостний, корисний, щасливий,улесливий, звісно.
2. Доблесний, усний, баластний, хвастливий,хворостняк.
3. Шістсот, провісник, вискнути, свиснути,гуснути.
4. Безвиїзний, власний, злісний, кістлявий,тижневий.
5. Ненависний, якісний, цілісний, месник,очисний.
2.У якому рядку в усіх словах відбулося спрощення приголосних?
1. Ненависний, пестливий, хвастнути,свиснути, тижневий.
2. Власний, безвиїзний, злісний, гігантський,кістлявий.
3. Тріснути, масний, хворостняк, вискнути,писнути.
4. Ремісник, зап'ястний, навмисне,провісник, шістнадцять.
5. Серце, шелеснути, гуснути, цілісний,радісний.
3.Вкажіть, у якому рядку в усіх словах відбулосяспрощення приголосних.
1. Шістнадцять, чесний, рідкісний,ненависний, контрастний.
2. Обласний, рідкісний, свиснути,швидкісний, випускний.
3. Якісний, цілісний, хвастливий, тижневий,усний.
4. Улесливий, щасливий, пізній, якісний,шелеснути.
5. Бризнути, вісник, гуснути, шелеснути,тріснути.
5.Коментар відповідей та робіт студентів
6.Викладення та вивчення нового матеріалу (зміст позначених питань подається увправах, які студенти мають виконувати)
В українськіймові відбувається спрощення груп приголосних, що сприяє поліпшенню їїмелодійності.
1. У групахприголосних -ждн-, -здн-, -стл-, -стн — випадають  ді т, які при зміні слова з’являються: корисиний – користь,чесний – честь,поїзний – поїзд, щасливий – щастя,якісний – якість, улесливий – лестощі.
Виняток становлятьслова: зап’ястний, кістлявий, пестливий, хвастливий, хвастнути, хворостняк, шістнадцять, в яких літера тзберігається.
Не відбуваєтьсяспрощення у групі приголосних -стн-, в яких т зберігається, вприкметниках, утворених від іменників іншомовного походження з кінцевим -стчи -нт: аванпост– аванпостний,баласт– баластний,компост– компостний,контраст– контрастний,форпост– форпостний;студент– студентський.
2. У групах приголосних-зкн-, -скн — випадає к при утворенні дієслів із суфіксом -ну-:брязк – брязнути,блиск – блиснути,писк – писнути,плюск – пл$снути,тріск – тр%снути.
Виняток: випуск– випускний, виск – вискнути, риск – рискнути.
3. У групі приголосних-слн — випадає л: масний – масло, умисний– мисль, ремісник– ремесло.
Вправа1. Утворітьвід поданих іменників прикметники. З’ясуйте, в яких словах відбулося спрощенняприголосних, а в яких — ні.
Честь — Контраст —
проїзд — користь —
баласт — пестощі —
щастя — тиждень —
зап’ястя — компост —
Вправа2. На місцікрапок, де потрібно, поставте пропущені літери. Поясніть правопис слів.
Пристрас…ний,контрас…ний, прихвос…ні, сон…це, чес…ний, мес…ник, сер…це, студен…ський,фашис…ський, влас…ний, очис…ний, дилетан…ський, доблес…ний, кож…ний, повіс…ці,пос…лати, ровес…ник, свис…нути, совісн…ий, ус…ний, хрус…нути, ціліс…ний,словес…ний, виїз…ний, шіс…десят, зліс…ний, у кіс…ці, шіс…надцять, ях…смен,капос…ний, журналіс…ський, вартіс…ний, якіс…ний.
Вправа3. Перекладітьречення українською мовою. Порівняйте правопис виділених слів у російській таукраїнській мовах.
1. Когда мывозвращались обратно, лес совсем проснулся и ожил, и весь наполнился птичьим радостнымгомоном (А. Куприн). 2. Кстати заговорил я о весне: весной легкорасставаться, весной и счастливых тянет вдаль (И. Тургенев).3. Нет ничего, что не касалось бы честных людей (Максим Горький).4. Стремглав наездники помчались (А. Пушкин).
Вправа4. Утворітьвід поданих слів прикметники та запишіть їх. Поясніть їх написання.
Кількість, область, честь,захист, якість, студент, кореспондент, вартість, совість, пропагандист,парламент, інтелігент, рецензент, диригент, сержант, інтурист, лейборист,сепаратист, соціаліст, колективіст, агентство, пристрасть, проїзд, радість,щастя.
Вправа5. Утворітьвід поданих слів іменники із суфіксом -ство(о). Запишіть ціслова, поясніть їх вимову й написання.
Президент, студент,практикант, педант, сектант, капітулянт, комедіант.
Вправа6. Перекладітьслова і словосполучення українською мовою, поясніть їх написання.
І.Милитаристский, гигантский, бесстрастный, декадентский, ценностный,беспристрастный, очистный, доцентский, добросовестный.
ІІ.Позднее время; честный человек; здоровое сердце; весеннее солнце; костляваярука; бесстрашный буревестник; ласкающий взгляд; вкусные налистники;шестнадцатый номер трамвая; предвестники перемен.
Вправа7. Складітьречення з поданими словами, пам’ятаючи, що в них спрощення в групах приголоснихна письмі не відбувається.
Журналістський, шістнадцять,хвастливий, пестливий, конт- растний, агентство, зап’ястний, гігантський,студентський, туристський.
7.Коментар роботи студентів
8.Підсумок заняття:
Іноді при творенні або змінюванні слів виникає важкий длявимови збіг трьох приголосних, найчастіше зубних. Тоді, як правило, середнійприголосний у вимові випадає. На письмі ця зміна позначається не завжди.
1.Групи приголосних стн і стл спрощуютьсяна сн і сл увимозі й на письмі: перстень — персня,честь — чесний; пристрасть — пристрасний,область — обласний, щастя — щасливий,користь — безкорисливий.
Винятки становлять:
а) словакістлявий, пестливий, хвастливий, хвастнути, зап'ястний,шістнадцять (у слові шістнадцять,як і в шістдесят та шістсот,звук т увимові випадає);
б)прикметники, утворені від іменників іншомовного походження на cm: контрастний,баластний, форпостний, компостний.
І. Радісна [радість] праця— ознака творчості. (Ю.Янов-ський.) 2. Треба битися тут і стояти, якналежить чесним [честь] людям.(ТО. Яновський.) 3. Якце неможливо — бути щасливим [щастя],коли на світі страждає хоч одна дитина! (7. Жиленко.)
4. Притихліявори стоять безшелесно [шелест]. (77. Костенко.)
5. Матиувечері своїм пестливим [виняток] голосомнашепче дитині про любов до всього живого. (ПанасМирний.) 6. Вздовж дороги вервечкою розтягнулосьшістнадцять [виняток] плугів.(ЛІ Стельмах.)
2. Групиприголосних скн, зкк і шчк спрощуютьсяна сн, зн \ шк у вимові й на письмі: тиск— тиснути, блиск — блиснути,брязк — брязнути, горщок — горшка,дощок — дошка.
Аленемає спрощення в словах випускний, пропускний, рискнути,вискнути (від виск), тоскно, скнара,скніти, брезкнути і споріднених.
В утвореному від іменника пискдієслові допускається двояке написання: писнутиі (рідше) пискнути.
1.Де вони проходили, ніщо не брязнуло[брязк], не тріснуло[тріск], не хруснуло[хрускіт]. (О.Гончар.) 2. Гули під ними соснові дошкипереправи. (О. Гончар.) 3. Сонцевже ховалося за Жовту горудощок біля вагона. (ГригірТютюнник.) 4. Нестаток, і тяжкаробота, і натуга зораліг зморшками [морщити]чоло. (І* Франко.) 5. Тащо його питати: він ґав ловив та витрішки [витріщатися]продавав. (7. Котляревський.)
3.У вимові й на письмі відбувається спрощення ще в такихсловах:
а) тижня,тижневий — від тиждень;
б) проїзний, виїзний, під'їзний і под.— ізкоренем -їзд-;
в) серце — приформі сердець;
г) ченця — родовийвідмінок від чернець;
г) скатерка — від скатерть.
1.Після кількатижневих дощів, туманів та мряк вперше стало нагодині. (О. Гончар.) 2. Відшвидкого бігу калатало серце. (В. Собко.) 3. Біласкатерка на столі та помиті лави аж сяяли чистотою. (М.Коцюбинський.) 4. Пан звелів коней зупинитиколо заїзного двору і повів* свою молоду у кімнати. (МаркоВовчок.) 5. По під'їзних дорогах ешелони везлибетон, залізо і граніт. (77. Пер-вомайський.)
4. Лише у вимові відбувається спрощення:
а) угрупах приголосних стц, стч; невістка — невістці [не-в'іс'ц'і], невістчин [нев'ішчин],хустка — у хустці [хус'ц'і];
б) угрупах приголосних стськ, нтськ, нтств: турист— туристський [турис'кий], студент— студентський [сту-ден'с'кий], студентство [студенство).
Такі слова пишемо за морфологічним принципом.
1.Гігантські [гігант] тінітаємничо затиснулись в ущелині. (О.Гончар.) 2. Як же чудно стало в хаті, неначе упустці [пустка]! (М.Кропивницький.) 3. В великій, як макітра, хустці[хустка] Мотря була схожа на довгушвайку з здоровою булавою. (!.. Нечуй-Левицький.)4. Він вийшов надвір проходитись,побачив невістчину [невістка] хатуі пригадав усе учорашнє. (Панас Мирний.)
42. Вставте,де треба, пропущені букви т, д, к. Словазапишіть у дві колонки: І) у які не вставляли букв; 2) уякі вставили пропущені букви.
Швидкісний, якісний, улесливий, освідчитися, хвасливий,контрасний, щасливий, блиснути, агентство, волейболіст' (давальний відмінок відволейболістка), заїз… ний, їж… жу (від їздити),учасник, заздрісний, усний, випусний, стиснути, що-тиж… ня,студентський, студентство, очисний, скатер… ка, буревісник, п'ятдесят.
Ключ. Укожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв складетьсякінцівка вислову В. Сухомлинського «Дорожить людина тим, у що вона..,>
43*. Перепишіть,вставляючи, де треба, пропущені букви.
І. 1. Япрославляю піснею своєю щасливу юність нашої землі. (В.Сосюра.) 2. За чесний труд, за мир у всьому світіми стоїмо. (М. Рильський.) 3. Недремнимбудь і пристрасним в турботі за мир і щастя людства на землі! (М.Нагнибіда.) 4. Як гаряче плинуть з безвісної даліпритьмарених видив нечутні рої! (77. Перво-майський.)5. Ці два тиж… ні з вами як один деньпролетіли. (О. Корнійчук.) 6.Століття — змор… ка на чолі Землі: всесвітні війни, революцій грози. (7. Драч.)7. І ось — не встрок знялось виття фаши… ського поганства. (П.Тичина.) 8. А потім розмістили їх: в арештантськувсіх,— лише Давида взяв рудий за руку йповів до флігеля. (А. Головко.)
II. 1ю Барвінок цвів і зеленів, слався, розстилався. (Т.Шевченко.) 2. Он на стрункій та високій осичинілистя песливо тремтить. (№. Старицький.)3. Розпечене сонце на заході вжешубовснуло в Дніпро. (О. Донченко.) 4. І вдалеч поплив матіоли солодкий, облесливий чад. (М.Бажан.) 5. Сніжну скатер.жу розстелимо в саду. (М.Рильський.) 6. Тиша… Ні птиця не пролітає, ні звірне шелесне. (О. Довженко.) 7. Ластівкигодували чотирьох своїх ластовенят, гніздо їхнє було над самими дверми нашоготуристського будиночка. (Є. Гуцало.)8. Хоч я й був ситий, пообідав у студен… ськійїдальні, але мусив пригощатись материними гостинцями. (Є.Гуцало.)
44*. Перекладітьна українську мову. Порівняйте правопис виділених слів у російській іукраїнській мовах.
1.Когда мы возвращались обратно, лес совсем проснулся и ожил и весь наполнилсяптичьим радостным гомоном. (О. Купрін.)2. Кстати заговорил я о весне: весной легко расставаться,весной и счастливых тянет вдаль. (7. Тургенев.) 3. Нетничего, что не касалось бы честных людей. (МаксимГорький.) 4. Стремглав наездники помчались. (О. Пушкін.)
45 (контрольна).Запишіть під диктовку.Написане уважно звіртез надрукованим. Якщо трапляться помилки у правописі приголосних, повторітьправила, вказані в квадратних дужках (параграф і пункт).
1.Я вірив правді на землі, я чесно [14.1] мисливі трудився. (П
9. Домашнє завдання:
Задача
Випишіть слова у двіколонки: у першу — відбувається спрощення, у другу — не відбувається.
Пристрас/ний,контрас/ний, хвас/нути, кількіс/ний, у доблес/ному, зап'яс/ний, знавіс/нілий.радіс/ний, у мас/ному.
Ключ. Підкресліть укожному слові другу букву — прочитаєте словосполучення.


Не сдавайте скачаную работу преподавателю!
Данный реферат Вы можете использовать для подготовки курсовых проектов.

Поделись с друзьями, за репост + 100 мильонов к студенческой карме :

Пишем реферат самостоятельно:
! Как писать рефераты
Практические рекомендации по написанию студенческих рефератов.
! План реферата Краткий список разделов, отражающий структура и порядок работы над будующим рефератом.
! Введение реферата Вводная часть работы, в которой отражается цель и обозначается список задач.
! Заключение реферата В заключении подводятся итоги, описывается была ли достигнута поставленная цель, каковы результаты.
! Оформление рефератов Методические рекомендации по грамотному оформлению работы по ГОСТ.

Читайте также:
Виды рефератов Какими бывают рефераты по своему назначению и структуре.

Сейчас смотрят :

Реферат Нетрадиционные формы обучения на уроках технологии
Реферат Типи організаційних структур бухгалтерії лінійна ступінчата комбінована
Реферат Теория бухгалтерского учета 2 Предмет метод
Реферат Редкая цихлида
Реферат Безопасность и качество туристических услуг
Реферат Контрольная работа по Рынку ценных бумаг 2
Реферат Теория бухгалтерского учета 3
Реферат Труд и заработная плата задачи их учета
Реферат Трансфертное ценообразование в России
Реферат Требования предъявляемые к оформлению и содержанию бухгалтерской отчетности
Реферат «Я люблю писать сказки, потому что эта форма дает мне возможность говорить обо всех без исключения проблемах на языке, доступном детскому пониманию». Дж
Реферат Восприятие мира ребенка взрослым в рассказе И Бунина Цифры
Реферат Управленческий учет ОАО Стройлидер
Реферат Управленческий учет 5
Реферат Управленческий учет в ООО Рубин