План-конспект уроку з інформатики
До проведення заняття допущений з оцінкоюплану-розробки:
Вчитель: __________ /Підпис/_______
Методист ___________/Підпис/ _____
Оцінка: _________________ Оцінка________________
Оцінка проведеного заняття:
Вчитель: __________ /Підпис/_______
Методист ___________/Підпис/ _____
Оцінка: _________________ Оцінка________________
Дата ______________________ Клас_________________________
Тема: Стискання та архівування даних. Практичнаробота №6. «Архівування та розархівування даних»
Мета:
1. Познайомити учнів з основними поняттями зтеми «Запуск на виконання програм. Типи файлів»; закріпити вміння танавички роботи з об’єктами файлової системи; перевірити вміння учнів працюватиз об’єктами файлової системи.
2. Розвивати логічне мислення, увагу, уяву,кмітливість, вміння використовувати набуті знання на практиці, зв’язне мовлення.
3. Виховувати охайність конспектуваннятеоретичного матеріалу в зошитах, культуру спілкування, ввічливість,дисциплінованість, наполегливість у навчання
ДИДАКТИЧНІ ЗАСОБИ:
підручник
робочий зошит;
картки-завдання
ОБЛАДНАННЯ
Кабінет інформатики
Комп’ютери
МЕТОДИ НАВЧАННЯ:
Розповідь
Пояснення
Бесіда
Самостійна робота учнів
ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІУЧНІВ:
Для вивчення нового матеріалу — фронтальна
Для самостійної роботи — індивідуальна.
Тип ЗАНЯТТЯ: комбінованийПлан заняття
I. Організаційний момент.
II. Повторення раніше вивченого матеріалу.
IІІ. Вивчення нового матеріалу.
ІV. Закріплення нового матеріалу.
V. Практична робота.
VI. Прибирання робочих місць.
VII. Підведення вчителем підсумків заняття.
ХІД І Зміст ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент.
введення учнів в кабінет інформатики додзвоника; привітання;
перевірка присутності учнів за журналом,; заповненнявчителем класного журналу;
перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит,підручник);
призначення чергових вчителем;
II. Повторення раніше вивченого матеріалу.
(проводиться у формі усного опитування пожурналу).
Питання:
1. Чим характерні шкідливі комп’ютерніпрограми?
2. Як поділяють шкідливі комп’ютерні програмиза рівнем небезпечності дій?
3. Опишіть класифікацію шкідливих програм запринципами розповсюдження і функціонування.
4. Які дії можуть виконувати шкідливікомп’ютерні програми?
IІІ. Вивчення нового матеріалу.
Проблемна ситуація: на вашій флешці залишилосьвільними 10 Мб. Вам необхідно перенести 4 фотографії розміром по 3,5Мб на іншийкомп'ютер для оформлення презентації. Ваші дії? (Пропозиції учнів).
Ми з вами з'ясували, що при перенесенніінформації з одного комп'ютера на інший іноді необхідно зменшити об'ємінформації.
Розповідь вчителя.
Під час роботи з комп'ютером можливі з різнихпричин пошкодження або знищення інформації на дисках. Це може відбуватися черезфізичне пошкодження магнітного шару диску, неправильне корегування абовипадкове знищення файлів, пошкодження інформації комп'ютерними вірусами тощо. Томудля зменшення втрат інформації сід мати архівні копії файлів з найбільшважливою для вас інформацією.
Під запис.
Архівація даних — це злиття кількох файлів чикаталогів в єдиний файл-архів.
Стиснення даних — це скорочення обсягувихідних файлів шляхом усунення надлишкової інформації.
Пояснення вчителя.
Для виконання цих завдань існуютьпрограми-архіватори, які забезпечують як архівацію, так і стиснення даних. Задопомогою спеціальних алгоритмів архіватори видаляють із файлів надлишковуінформацію, а при зворотній операції розпакування вони відновлюють інформацію впервісному вигляді. При цьому стиснення та відновлення інформації відбуваєтьсябез втрат.
До базових функцій, які виконують більшістьсучасних архіваторів, відносять:
1) розпакування файлів із архівів;
2) створення нових архівів;
3) додавання файлів до архіву;
4) створення архіві, що саморозпаковуються;
5) створення розподілених архівів на носіяхмалої ємності;
6) тестування цілісності структури архівів.
Існує багато різних форматів архівів, найвідомішимиз яких є:
1) ZIP-один з найпопулярніших форматів, щогрунтується на алгоритмах стискання, запропонованих у 80-х роках ХХ ст. ізраїльськимиматематиками Абрахамом Лемпелєм та Якобом Зівом. Використовує фактнаодноразового повторення фрагментів тексту, тобто послідовностей байтів. Цейформат є основним для архівів, поданих у Всесвітній мережі Інтернет, йогопідтримує більшість програм-архіваторів;
2) RAR-формат архівів, розроблений російськимпрограмістом Євгеном Рошалем. Цей формат дає змогу отримати архів значноменшого розміру, ніж у форматі ZIP, але потребує для виконання цього процесузначно більше часу. RAR набагато краще за інші формати оптимізовано длястиснення великої кількості файлів та гігабайтних дискових просторів;
3) RLE-використовується для зображень звеликими одноколірними ділянками. Зображення, в яких мало сусідніх пікселіводнакового кольору, не придатні для стиснення за методом RLE. Розмір стиснутогофайла в такому разі може перевищувати розмір вихідного файла;
4) CAB — формат архіву. який використовуютьдля стиснення даних застосунки корпорації Майкрософт;
5) GZIP, TAR-формат архівів у системах на базіопераційних систем Unix та Linux.
Різні програми-архіватори здатні стискатиінформацію по-різному. Ступінь стиснення залежить від:
1) методу стискання, який використовуєпрограма-архіватор;
2) типу файлу, інформацію якого стискають;
3) конкретного використаного архіватора.
ІV. Закріплення нового матеріалу.
(проводиться у формі усного фронтальногоопитування).
Питання:
Для чого використовується стиснення даних?
Для чого виконується архівація даних?
V. Практична робота.
ТЕМА: «Архівування та розархівуванняданих.»
МЕТА: закріпити вміння інавички зі створення архівних файлів та розкриття архівних файлів.Хід роботи
Отримавши інструкційні картки (додаток 1), внаступному порядку виконайте усі зазначені дії, під час роботи з комп’ютеромдотримуйтеся правил безпеки і санітарно-гігієнічних норм.
VI. Прибирання робочих місць.
VII. Підведення вчителем підсумків заняття,домашнє завдання.
Повідомлення вчителем про досягнення цілейзаняття. Об’єктивна оцінка результатів. Повідомлення теми наступного уроку«Збереження даних на знімних носіях».
Опрацювати п.4.2 «Стиснення архівнихданих», підручника "Інформатика 9 клас", ст.137-143
Додаток 1
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА НА ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇРОБОТИ: АРХІВУВАННЯ ТА РОЗАРХІВУВАННЯ ДАНИХ.
1. Запустіть на виконання архіватор WinRAR.
2. Створіть у своїй папці архів із першихшістнадцяти файлів з розширенням імені doc, що містяться в папці Тема 4\Архів,установивши при цьому такі значення параметрів архівації:
• формат архіву — RAR;
• метод стиснення — швидкий;
• створити SFX_архів;
• протестувати файлипісля архівації;
• додати інформацію длявідновлення.
3. Виконайте такі дії:
• додайте до архівукоментар з вашим прізвищем та ім’ям;
• збережіть у архіві часстворення файлів (вкладка Час);
• створіть у своїй папціпапку Копія архіву, скопіюйте в неї архів і видаліть з нього останні п’ятьфайлів.
4. Перегляньте, використовуючи команду Показатиінформацію (кнопка
Інфо на Панелі інструментів), властивостіствореного архіву (для багатотомного архіву — першого файлу), визначте ізапишіть у зошит:
• загальний розмір файлівдо архівації;
• загальний розмір файлівв архіві після архівації;
• ступінь стиснення;
• розмір даних длявідновлення;
• зміст коментарю;
• розмір SFX_модуля.
5. Використовуючи контекстне меню Робочоїобласті вікна Провідника, розархівуйте усі файли зі створеного вами архіву впапку DOC, яку створіть у своїй папці.
6. Використовуючи архіватор, видобудьте першідесять файлів зі створеного вами архіву в папку 1_10, яку створіть у своїйпапці.
7. Закрийте усі відкриті вікна.