Урок-формування національної свідомості
Тема. Охорона природи України
Мета: ознайомити учнів з рослинами і тваринами, які потребують охорони Червоною книгою України, розкрити звязок між ставленням людини до природи і різноманітністю, та кількістю тварин і рослин; формувати національну самосвідомість на основі розкриття взаємозвязку явищ природи; показати значення діяльності кожної людини для збереження рослинного і тваринного світів; виховувати відповідальне, чуйне ставлення до природи.
Обладнання: Червона книга України, картки із зображенням рослин і тварин, що охороняються, газета «Лютий», атласи з природознавства, реферати, запис пісні «Мій рідний край» у виконанні С. Ротару.
Чом, чом, чом, земле моя,
Так люба ти мені?
Тим, тим, тим, дитино, знай,
Що ті поля й ліси -- твій рідний край.
(В. Лебедева.)
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Підсумки спостережень за погодою. Прикмети лютого. Прислівя.
В лютому сонце йде на літо, а зима на мороз. Лютий -- місяць вітрів і кривих шляхів. Лютневий сніг весною пахне.
Сніг іде, мов крупа, -- чекай за тиждень морозу. Ранкова зірниця швидко гасне -- на мороз.
III. Повідомлення теми уроку.
IV. Сприймання нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
Природа України щедра, багата і різноманітна. Мякий клімат, родючі ґрунти, значна кількість водних джерел створюють умови для зростання лісової, лугової та степової рослинності.
Пригадаємо природні зони:
на півночі країни, а також у гірських районах Карпат, Криму зростають хвойні, мішані й листяні ліси;
у напрямку на південь ліси переходять у широку смугу лісостепу;
ще південніше, в приморських районах, розкинулися рівнинні ландшафти степової зони, нині майже повністю переорані.
Степова зона займає 40 % території України -- це південні частини Харківської та Кіровоградської областей, Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська області, рівнинна частина Криму.
Розвиток промислового і сільськогосподарського виробництва, будівництво міст, селищ, розширення мережі залізничних та автомобільних шляхів, осушення боліт, зрошення посушливих земель -- все це призвело до значних змін ландшафтів, вплинуло на екологічну рівновагу, видовий і кількісний склад флори і фауни.
Останнім часом помітно зменшилися території, зайняті природною рослинністю, збідніла флора більшості районів країни, зменшилась кількість багатьох видів рослин, а деякі з них взагалі зникли.
Тому в наш час особливого значення набуває охорона рослинного і тваринного світів.
Дуже гостро постала проблема питної води. Запаси поверхневих і підземних вод не дуже великі, а люди використовують багато води на свої потреби. У водойми скидається велика кількість забруднених стічних вод. Від цього гине риба, втрачаються мінеральні ресурси і курортні зони. У Чорному морі підіймається рівень мертвої сірководневої зони.
А ось якою була Україна 150-200 років тому. Леся Українка писала:
«Старезний, густий, предковічний ліс на Волині. Посеред лісу простора галява з плакучою березою і з великим престарим дубом. Галява скраю переходить в купя та очерети, а в одному місці в ярко зелену драговину -- то береги лісового озера, що утворилося з лісового струмка. Струмок той вибігає з гущавини лісу, ряскою та лататтям, але з чистим плесом посередині. Містина вся дика, таємнича, але не понура -- повна ніжної задумливої поліської краси. Провесна. По узліссі і на галяві перший ряст і цвітуть проліски та сон - трава. Дерева ще безлисті, але вкриті бростю, що от-от має розкритись. На озері туман то лежить пеленою, то хвилює од вітру, то розривається, одкриваючи блідо-блакитну воду».
2. Діти читають вірш О. Олеся «Україна в старовину».
Прочитайте виразно вірш. Виділіть слова, які можна обєднати в тематичну групу «рослинний і тваринний світ».
Україна в старовину
Ліс густий, дрімучий, темний,
Споконвічний ліс росте,
Не пробється навіть сонце
Крізь гілля його густе.
Велетенські граби, вільхи,
Сосни, явори, дуби,
Раз в століття полягають
Після віку боротьби.
Де родились, там вмирають,
Обертаються у тлінь,
На могилах виростає
Ряд наступних поколінь.
По лісах шумлять потоки,
Смарагдові від трави,
Розпливаючись то в багна,
То в озера, то в стави.
По річках, озерах, багнах
Вічний галас, вічний спів,
Крик гусей, качок і чапель,
Зойк чайок і журавлів.
Лебедині білі зграї
В небі хмарами летять,
Навкруги орлині крила
Гучно, хижо лопотять.
Над струмком спинився олень,
Прислухається, тремтить,
Десь почув непевний шелест --
І зникає через мить.
То ведмідь ішов напитись,
Остудитися в воді,
То збирають під дубами
Чорні вепрі жолуді.
По лісах блукали кози,
Тури, олені, вовки,
Кабани, ведмеді, лосі,
Рисі, зубри, борсуки.
По лісах дрімучих, темних
З луком пращур наш ішов,
З рисем, лосем- і ведмедем
Він боровся і боров.
Здобував він теплі хутра,
Мясо, шкіру на свій дах,
Часом сам роздертий падав
З серцем звіра у руках...
А на півдні за лісами
Колихалось море трав;
То над степом буйний вітер
На шовкових струнах грав.
Степ широкий, степ безмежний,
Де початок твій, де край?
Коли сам Стрибог не знає,
У Дажбога поспитай.
В день ясний горіло сонце,
Нерухомо вітер спав,
Нерухомо в мертвій тиші
Степ незайманий стояв.
В бурю він шумів, як море,
І ховався в сизій млі,
Полохливо буйні трави
Припадали до землі.
А зимою умирав він,
Спав під килимом снігів...
Тихо... Пусто...
Тільки чути
Десь сумне виття вовків.
Та часами прогуркочуть
Диких коней табуни,
Наче вихори, здіймають
Білу куряву вони.
(О.Олесь.)
3. Читання рефератів.
-- Діти, ви до цього уроку підготували реферати, в яких розповідали про тварин і рослини, які охороняються. Давайте послухаємо їх. Намагайтеся розповісти про те, чим саме цікава тварина або рослина, чому не можна допустити, щоб вони зникли. (Діти читають реферати.)
4. Розповідь учителем легенд і казок, повязаних із рослинами.
Підсніжник
За легендою, коли Адама і Єву було вигнано з раю, йшов сильний сніг. Декілька сніжинок пожаліли Єву і, бажаючи зігріти її, перетворилися на квіти. Побачивши їх, Єва повеселішала. Квітка стала символом надії.
Підсніжник -- перша пісня весни. Тільки зявляться таловини, він виставляє цікавий вінець і, качаючи на тонкій стеблині, починає підспівувати струмкам. Якщо уважно прислухатися, можна почути дзвін його прозорих дзвоників. Вони дзвенять, пробуджуючи природу.
Квіти підсніжника схожі на сніжинки. Мабуть, тому рослина витримує мороз до -10 градусів Цельсія. 200 років тому академік П.С Паллас назвав цю рослину морозником, зимовником. Зльодяніє, стане ламкою, як скло, а зявиться сонечко -- відтане і знову розквітне.
Що ж дає рослині таку силу? Маленька коричнева цибулинка -- «підземна комора», яку. квітка поновлює весною і влітку.
Вона має цілющі властивості. Лікує психічні розлади і охороняє від нечистої сили. Тому в Англії є традиція садити підсніжники коло дверей будинків.
У теплій кімнаті квітка швидко вяне. Тому ніколи не рвіть її. Нехай росте і дарує людям надію.
Сон-трава
Квітка-снігуронька. Ніжна, бархатиста, срібляста, з великим ліловим вінцем, в глибині якого -- золотистий вогник із жовтих тичинок.
Коли робиться зовсім тепло, сон-трава скидає шубку (пухнасті волоски) і стає як дзвіночок.
Сон-дрьома, сончик, сон-зілля, самсончик -- так називають цю рослину.
Якщо покласти сон-траву на ніч під голову, вона приспить і завбачить у сні, що очікує людину. Кладуть її під вугол будинку для миру і злагоди.
Сон-трава -- гарний заспокійливий засіб. її лижуть ведмеді і стають напівсонні, мляві.
Росте сон-трава там, де є поклади кобальту.
Тюльпан
Старовинна легенда говорить, що у золотистому бутоні тюльпана заховане щастя. Багато людей намагалися дістатися до нього, але не було сили, здатної розкрити квітку. Одного разу по полю йшла жінка з дитиною. Хлопчик побачив жовтий тюльпан і зі сміхом підбіг до нього. Від безтурботного дитячого сміху вінчик розкрився.
У Стамбулі щорічно проводять свято тюльпанів. На ньому вибирають найвродливішу дівчину. Вона стає королевою свята.
Розводять багато сортів тюльпанів. У 1637 році в місті Гаарлем виростили чорний тюльпан.
Едельвейс
Ця квітка підкорює серця красунь. На знак відданого кохання юнаки приносили дівчатам квітку едельвейса з важкодоступних гір.
Колись давно жила горда красуня. Вона сказала, що одружиться із тим юнаком, який принесе їй букет едельвейсів. Дуже довго ніхто не міг виконати її бажання. Через багато років один юнак все ж таки здобув букет едельвейсів і подарував його царівні. Але одружитися він відмовився, бо горда красуня зробилася старою за ці роки.
Ще цю рослинку називають Прометеевою квіткою, бо вона росте на склонах, до яких, за легендою, був прикутий Прометей -- на висоті 1700-2300 метрів над рівнем моря.
Квіточки цієї цікавої рослини закутані білою повстиною і не горять, а тліють. Того її ще називають трут-травою.
Конвалія
Старовинна російська легенда розповідає сумну історію кохання морської царівни Волхови до юнака Сад- ко, який віддав своє серце улюблениці лісів і полей Любаві. Волхова вийшла на берег і стала плакати. Там, де падали її сльозинки, виросли конвалії -- символ чистоти, суму, кохання.
У казках квіти конвалії -- намистини з розсипаного намиста Білосніжки і сріблястий сміх Мавки.
Плоди конвалії це яскраво-червоні ягоди. Тільки торкатися їх не можна, бо вони отруйні. Кажуть, це так конвалія плаче, коли її залишає весна.
Із листя, квітів, насіння конвалій роблять лікарські засоби, які поліпшують роботу серця.
Конвалію називають лісовою лілією і польовою черемхою.
Латаття
Латаття, яке уходить у глибину води на ніч, люди повязують із загадковою русалкою. У старі часи латаття називали русалочкою-квіткою.
У казках кожна лілія має друга -- ельфа, який разом із квіткою народжується і вмирає.
Латинська назва латаття перекладається як «біла німфа».
Жовте латання -- глечики -- охороняє людей під час подорожей, від лиха, допомагає в коханні.
5. Слово вчителя.
Чудові легенди! Але люди не завжди бережуть рослини, тварин, птахів. Тому вчені усього світу створили Міжнародний союз охорони природи. Вони помітили, що десь із кінця минулого сторіччя все частіше зникають з лиця землі деякі види тварин і рослин. Природна загибель видів -- рідке явище. Масова загибель тварин і рослин -- результат діяльності людини. До появи на землі людини один вид зникав за тисячу років. Із 1850 по 1950 роки -- за 100 років, а після 1950 року -- за один рік!
Існують екологічні рухи. По всьому світу створюються ботанічні сади, заповідники, національні парки.
У 1948 році при Міжнародному союзі охорони природи створено комісію, а у 1949-1966 роках -- Міжнародну Червону книгу, в якій описані види рослин і тварин планети, яким загрожує небезпека повного зникнення.
Багато країн мають свої Червоні книги. У таку книгу включають рослини і тварин з надією, що після охоронних заходів зникне загроза їх загибелі. Врятовану тварину або рослину переводять до «Зеленої книги врятованих». На жаль, це буває дуже рідко.
У 1980 році видано Червону книгу України.
У 1992 році прийнято Закони «Про охорону навколишнього середовища» і «Про природно-заповідний фонд України».
Зараз в Україні 13 заповідників, два національних парка, чотири заповідно-мисливських господарства, понад 1500 державних заказників та близько 4000 заповідних обєктів: урочищ, памяток природи, парків.
У заповідниках створюють комплекси, близькі до природного стану даної місцевості, проводять велику наукову роботу.
6. Робота в зошитах.
Найстаріший у країні державний заповідник «Асканія Нова» розташований серед степових просторів півдня у Херсонській області. Створений він у 1921 році.
Нині у заповіднику понад 8000 видів тварин. З них до Червоної книги України занесені комахи: махаон, адмірал; плазуни: полоз чотирисмугий, гадюка степова; птахи: степовий орел, коршун червоний, орел-кар-лик; кінь Пржевальського, кулан, зебра гірська, гну білохвоста, козел гвинторогий, баран гривастий.
Український державний степовий заповідник створений у 1961 році. Знаходиться він у Запорізькій та Сумській областях. Тварини: їжак вухатий, тхір степовий, гадюка степова, богомол звичайний. Рослини: ковила каменелюбна, ряст Пачаського, конюшина кавказька, тюльпан, щавель. Злаки: типчак, мітлиця, стоколос безостий.
Завдання: запис в зошитах у таблиці назв заповідників та тварин і рослин, що охороняються.
7. Квітковий годинник.
Понад 200 років тому Карл Ліней улаштував у своєму садку квітковий годинник. Він так підібрав рослини, що міг користуватися ним з весни до пізньої осені (в сонячну погоду). Для цього потрібні лугові, польові, городні й садові рослини. На своїй земельній ділянці ви за допомогою батьків теж можете зробити квітковий годинник.
А ось погляньте на наш.
Прокидаються:
3-4 година ранку -- квітки цикорію й козельців;
година ранку -- кульбаби;
година -- нечуй - вітер зонтичний, тюльпани;
7-8 година ранку -- біле і жовте латаття;
8-9 година -- чорнобривці;
9-година -- польова гвоздика, нагідки.
Закриваються:
10-година -- цикорій;
13-година -- польова гвоздика;
14-15 година -- кульбаби;
16-17 -- тюльпан, півонія;
-година -- нечуй-вітер, мак;
- година -- біле латаття.
8. Діти читають вірш Г. Черінь «Українські квіти».
Українські квіти
Вийшли зрання на гуляння
Українські діти, їх стрічали і вітали
Українські квіти.
Ось волошки, сонні трошки,
Синім шовком шиті,
Ясноокі, чисто вмиті,
Розбрелись по житі.
Ось рожева конюшина,
А на ній і комашина,
Що, не дивлячись на ранок, їсть солодке на сніданок.
На горбочку мак,
В шапці, як козак.
Він яскравий, як вогонь!
А бундючний -- Бог боронь!
Вміє, задаватись так
Тільки ще будяк!
Там росте холодна мята (Добре пахне, як помята),
Там шовковая трава
Щось шепоче, як жива.
А з травички -- ніжні личка:
То вже «Братик і Сестричка»
У тих самих кольорах,
Що на наших прапорах.
Розбрелись по полю діти --
Більші, менші і малі --
Молоді яскраві квіти
Української землі.
V. Закріплення.
Вікторина
Роги бувають не тільки в оленей. Роги цього жука нагадують оленячі. За них цей жук отримав своє імя.(Жук-олень.)
Отруйна змія з темною зигзагоподібною смугою на спині. (Гадюка степова.)
Квітка, яка зявилася зі сльоз Волхови. (Конвалія.)
Яка квітка лягає спати о 10 годині ранку? (Цикорій.)
5.Яку тварину люди знищили заради смачногомяса і гарної шкіри? (Зубр.)
Тварина завдовжки 10 сантиметрів. Плаває у воді. (Тритон.)
Птахи -- носії щастя. (Лелеки.)
Квітка, на святі якої вибирають королеву. (Тюльпан.)
Визначається переможець.
VI. Підсумок.
Головне, що потрібно памятати, -- люди своїми вчинками не повинні завдавати шкоди диким тваринам.
Не ламайте, діти, ні яблуні, ні груші, ні береста, ні тополі, ні кущів. Тільки садіть їх там, де голо, і поливайте. Дерево, кущ, чагарник, квіти, билина, зілля, розмай -- без них не уявити життя на землі. Не будьмо байдужими! Давайте берегти і охороняти все живе завжди і всюди!
(Вчитель читає вірші, потім діти співають пісню.)
Мене ізмалку люблять всі дерева,
І розуміє бузиновий Пан,
Чому верба, від крапель
кришталева,
Мені сказала «здрастуй»
крізь туман?
Чому ліси чекають мене знову,
На щит піднявши сонце і зорю?
Я їх люблю. Я знаю їхню мову.
Я з ними теж мовчанням говорю.
(Ліна Костенко.)
Батьківщина
Он повзе мурашка,
Ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку.
Не топчи травичку.
В зелені діброва,
В китицях ліщина.
Глянь, яка чудова
Наша Україна.
Журавлі над лугом
Крилять рівним клином.
Будь природі другом,
Будь природі сином.
(А. Камінчик.)
Дружать діти всіх країв
Дружать квітка і бджола,
І метелик і трава,
Дружать ріки і ліси,
Дружать в хорі голоси
Приспів:
В коло всі, в коло всі,
Музика гука.
Той, хто брат, той, хто друг, --
Ось тобі рука!
Дружать птахи в вишині,
Дружать риби в глибині,
Дружить з небом синь морів,
Дружать діти всіх країв.
Приспів.
Дружать сонце і хмарки,
Дружать місяць і зірки,
Дружать в морі кораблі,
Дружать діти на землі.
Приспів.
(В. Вікторов.)
Література
Червона книга України.
Мечник Л. А. Дітям про тварин. --1996.
Красиков С. Легенды о цветах.
Мечник Л.А. Природа України.
Бондаренко В. Д. Звірі наших лісів.--К., 1988.
Чарівна скринька. Упоряд. Ярешко Л.Є.--Чернігів, 1993.
По страницам Красной книги: Энциклопедический справочник.--Минск, 1987.
Флинт В.Е. Редкие и исчезающие животные.--М., 1985.
9.Тарабарщина Т.И. И ученье, и игра: Природоведение.--Ярославль, 1997.
Олійник О. Світ українського слова.--К., 1994.
Иллюстрированная энциклопедия лесов.
Дмитрієв Ю.Д. Про природу для великихі маленьких. -- К., 1987.
! | Как писать курсовую работу Практические советы по написанию семестровых и курсовых работ. |
! | Схема написания курсовой Из каких частей состоит курсовик. С чего начать и как правильно закончить работу. |
! | Формулировка проблемы Описываем цель курсовой, что анализируем, разрабатываем, какого результата хотим добиться. |
! | План курсовой работы Нумерованным списком описывается порядок и структура будующей работы. |
! | Введение курсовой работы Что пишется в введении, какой объем вводной части? |
! | Задачи курсовой работы Правильно начинать любую работу с постановки задач, описания того что необходимо сделать. |
! | Источники информации Какими источниками следует пользоваться. Почему не стоит доверять бесплатно скачанным работа. |
! | Заключение курсовой работы Подведение итогов проведенных мероприятий, достигнута ли цель, решена ли проблема. |
! | Оригинальность текстов Каким образом можно повысить оригинальность текстов чтобы пройти проверку антиплагиатом. |
! | Оформление курсовика Требования и методические рекомендации по оформлению работы по ГОСТ. |
→ | Разновидности курсовых Какие курсовые бывают в чем их особенности и принципиальные отличия. |
→ | Отличие курсового проекта от работы Чем принципиально отличается по структуре и подходу разработка курсового проекта. |
→ | Типичные недостатки На что чаще всего обращают внимание преподаватели и какие ошибки допускают студенты. |
→ | Защита курсовой работы Как подготовиться к защите курсовой работы и как ее провести. |
→ | Доклад на защиту Как подготовить доклад чтобы он был не скучным, интересным и информативным для преподавателя. |
→ | Оценка курсовой работы Каким образом преподаватели оценивают качества подготовленного курсовика. |
Курсовая работа | Деятельность Движения Харе Кришна в свете трансформационных процессов современности |
Курсовая работа | Маркетинговая деятельность предприятия (на примере ООО СФ "Контакт Плюс") |
Курсовая работа | Политический маркетинг |
Курсовая работа | Создание и внедрение мембранного аппарата |
Курсовая работа | Социальные услуги |
Курсовая работа | Педагогические условия нравственного воспитания младших школьников |
Курсовая работа | Деятельность социального педагога по решению проблемы злоупотребления алкоголем среди школьников |
Курсовая работа | Карибский кризис |
Курсовая работа | Сахарный диабет |
Курсовая работа | Разработка оптимизированных систем аспирации процессов переработки и дробления руд в цехе среднего и мелкого дробления Стойленского ГОКа |
Курсовая работа | Расчет и проект пункта послеуборочной обработки и хранения зерна на |
Курсовая работа | Проектирование подсистем оперативного управления производством |
Курсовая работа | Рынок труда и политика занятости |
Курсовая работа | Производительность труда и пути ее повышения |
Курсовая работа | Финансовые услуги коммерческих банков |
Курсовая работа | Деятельность органа федерального казначейства и его территориальных органов |
Курсовая работа | Интегрированные уроки как одно из средств повышения активности учащихся на уроках в старших классах |
Курсовая работа | Вирусы и природа их происхождения |
Курсовая работа | ПРОКУРАТУРА РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ |
Курсовая работа | Конкуренция и ее роль в рыночной экономике |
Курсовая работа | Организация работы вагоносборочного участка ремонтного депо пассажирских вагонов |
Курсовая работа | Педагогический рисунок |
Курсовая работа | Роль государственного сектора в экономике |
Курсовая работа | Устав муниципального образования |
Курсовая работа | Технология обслуживания пассажиров в аэропортах |