Реферат по предмету "Разное"


«a tour to Britain»

МОУ « Средняя общеобразовательная школа № 1 г. Ершова Саратовской области»Путешествие по Британии( Урок – путешествие по английскому языку в 10 классе)Подготовила: учитель английского языка, I квалификационной категории Погорелова Е.П.г. Ершов 2008гТема: « A Tour to Britain».Цели урока: активизировать выученную лексику по теме; учить находить необходимую информацию в прослушанном тексте, организовать контроль речевых навыков учащихся по теме; способствовать расширению общего и страноведческого кругозора; углубить знания учащихся о культуре и истории Великобритании; развивать умение учащихся выделять главное, логично и последовательно излагать свои мысли на иностранном языке; анализировать, обобщать и сравнивать; самостоятельно строить речевое действие; развивать мышление; слуховой контроль, зрительную память и воображение; воспитывать культуру речи, интерес к географии, уважение к культуре, истории, традициям страны изучаемого языка; способствовать развитию социокультурной компетенции. Оборудование урока: карта Великобритании, флаг Великобритании, аудиозапись тематического текста, раздаточный материал для контроля аудирования, текстовые задания, подстановочные таблицы, анкеты, схема Лондона, фотографии с видами знаменитых мест Лондона, портреты известных английских поэтов, их высказывание о Лондоне, раздаточный материал с заданиями. Ход урока: I. Начало урока. Оргмомент. Teacher: Good morning. I am glad to see you at our English lesson. Today we are going to make a very enjoyable trip to a wonderful country, situated on a wet cold island. Сообщение темы и целей урока.T: From the very ancient times people wanted to explore other countries. They used primitive transport, they spent mush time to get somewhere, and they tried and tried and tried. We’ll speak about its position and history, rivers and mountains, interesting events, and unusual things. We’ll have an eхсiting cursion about its beautiful capital and see its wonderful places of interest. Введение в иноязычную атмосферу. Языковая разминка в виде коммуникативной ситуации.Т: What country am I thinking of? Tell us, please. P1: I think, you mean Great Britain. We have spoken and read a lot about the country to the west of the continent of Europe. Some people call that country Britain, others call it England, and there is another name – the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Which is correct?Р2: Well, all of them are correct, but we must use each of them differently, because they mean different things. Let`s try to explain everything looking at the maps. But before we begin our talk, you will remember something from your geography lessons – a group of islands called the British Isles. This group consists of two large islands – Great Britain and Ireland – and a lot of smaller islands.P3: Great Britain ( or Britain), as you know, is the largest island of the British Isles. It is divided into three parts: England, Scotland and Wales. England is the southern and central part of Great Britain. Scotland is in the north of the island, and Wales is in the west. Here lies the mistake some people make. When they think about Great Britain, they call it England.Т: Thank you.Декламация стихотворения « Night».Т: Do you know English poems.P. Yes, I do. It is about the weather. The sun descending in the west, The evening star does shine; The birds are silent in their nest, And I must seek for mine. The moon, like a flower, In heaven`s high bower, With silent delight Sits and smiles on the night.II. Основная часть урокаАудирование текста « Great Britain».Предъявление текста в звукозаписиДополнения учащихся к текстуКонтроль понимания текста ( выполнение тестовых заданий). Учащиеся прослушивают текст и выполняют тест.Test: Answer the questions about the United Kingdom. Put ‘+’ next to the correct answer.The official name of Great Britain is… а) the United Kingdom of Great Britain; b) the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland;c) Great Britain.2. The flag of the United Kingdom is know as…a) the Union Jack;b) the Jack Union;c) the flag of crosses.3. In everyday speech “Great Britain” is used to mean…a) England;b) England and Wales;c) The United Kingdom.4. The swiftest flowing river in British Isles is…a) the Thames;b) the Spey;c) the Severn;5. Westminster Abbey was…a) a church;b) a tower;c) a monastery – the West Minster.2. Работа над грамматикой.Т: Fill in the blanks with the superlative form of the adjectives in brackets. Name nine outstanding features of Great Britain.The …( high) mountain in Britain is Ben Nevis ( 1,343 m )/Scotland`s …( famous) poet was Robert Burns ( 1759- 1796). He wrote many poems in Scottish dialect.The … ( wet) place in Britain is the Lake District. It has about 440 cm of rain a year.Penzance, in Cornwall, is the … ( warm) place in Britain. The average temperature is 11.5 C.Britain`s … ( large) football stadium is in Glasgow. It is called Hampden Park, and can hold 64.110 people.The … ( great) England writer, William Shakespeare, was born in Stratford – on – Avon in 1564. His … ( famous) play is probably “ Hamlet”.3.Аудирование рассказа об истории флага Великобритании.4. Самостоятельно подготовленные рассказы учащихся по теме « Из истории Лондона». ( Презентация учащихся с использованием дополнительной литературы страноведческого характера).III. Завершение урока.Подведение итогов.Т: Thank you very much for your preparation and your activity at the lesson. I was greatly impressed with your answers. They were brilliant.2. Домашнее задание.Т: Do you know the proverb “East or West, home is best”. Explain it, please. It will your hometask. You showed your excellent knowledge of the topic. Good – bye!


Не сдавайте скачаную работу преподавателю!
Данный реферат Вы можете использовать для подготовки курсовых проектов.

Поделись с друзьями, за репост + 100 мильонов к студенческой карме :

Пишем реферат самостоятельно:
! Как писать рефераты
Практические рекомендации по написанию студенческих рефератов.
! План реферата Краткий список разделов, отражающий структура и порядок работы над будующим рефератом.
! Введение реферата Вводная часть работы, в которой отражается цель и обозначается список задач.
! Заключение реферата В заключении подводятся итоги, описывается была ли достигнута поставленная цель, каковы результаты.
! Оформление рефератов Методические рекомендации по грамотному оформлению работы по ГОСТ.

Читайте также:
Виды рефератов Какими бывают рефераты по своему назначению и структуре.

Сейчас смотрят :