Реферат по предмету "Педагогика"


Бібліотечні уроки з 1 по 11 клас

1клас
 
Тема: Мандрівкакнижковим містом
Мета: Ознайомити дітей зі шкільноюбібліотекою, правилами користування бібліотечними книгами. Виховувати почуттяповаги і шанобливого ставлення до книги.
Обладнання: Книжкові виставки, плакат«Права і обов’язки читачів»
Хід уроку
І. Організаціяучнів.
ІІ. Вступ доуроку.
Вступне словобібліотекаря:
Сьогодні вивперше завітали до шкільної бібліотеки. Що ж означає слово «бібліотека»? Подумайте, яке слово вам нагадує «бібліотека»? Так, Біблія. Всі ми знаємо найвідомішукнигу «Біблія».Біблія означає — книга. А бібліотека – це приміщення, дезберігаються книги. Бібліотека дуже схоже на невеличке затишне місто. І я васзапрошую в подорож чарівними вуличками нашого книжкового містечка.
ІІІ.Оголошення теми та мети уроку.
Отже, тема нашогосьогоднішнього уроку: «Мандрівка книжковим містом»
ІV. Вивчення нового матеріалу.
В нашомумістечку, як ви бачите, вузенькі вулички з високими будинками. Порахуйте, будьласка, скільки поверхів вони мають? Так, шість. Це книжкові стелажі. На кожномуз них по шість поличок. На цих стелажах розмістились книги українськихписьменників. Назвіть, кого з українських письменників ви знаєте? Ось тутрозташувались книги, написані М.Вовчком, М.Коцюбинським, Л.Українкою,Т.Шевченком. На цих стелажах чекають на своїх читачів книги, написаніросійськими письменниками, далі письменниками інших країн.
Завітаємо в гостідо одного з будинків. Бачите, як гарно оформлено цього стелажа. Мабуть, в цьомубудинку свято. Прочитайте, що на вгорі на стелажі написано? ( Діти читають:«Світ навколо тебе») Це — книжкова виставка для дітей. Бачите, книжки тутяскраві, в них багато ілюстрацій, здається ніби кожна книжечка посміхається іговорить: «Прочитай мене, будь ласка, я дуже багато цікавого тобі розповім». Накожній поличці зібрані книги на одну тему. Прочитайте їх назви, (діти по черзічитають рубрики виставки). З назви «Державні символи України» ми можемодізнатися, що на цій поличці зібрані книги, в яких йдеться про гімн, прапор,герб — символи нашої держави. А як ви думаєте, про що розповідається в книгах цієїполички з назвою «Співай, прекрасна наша мово»? (діти відповідають)
(Фізкультхвилинка)
— Подивітьсяуважно на верхній лівий кутик обкладинки книжки. Ви бачите декілька цифр ілітер. Це адреса книжки. І кожна книжечка стоїть строго на своєму місці згідноцієї адреси, чекає на свого читача. Як ви після школи кожного дня приходитедодому, так і книжка, коли її прочитають, за допомогою бібліотекаря зновувертається, згідно адреси на те саме місце, звідки її брали. Отже в бібліотеці книжкине можна переставляти, бо вони тоді заблукають. Запам’ятайте, це одне з головних правилбібліотеки: не переставляти книги на полицях.
Ось ми підійшлидо стелажів, де мешкають книги для найменших. Це найкрасивіші, найгарнішікнижки. Як дбайлива матуся вдягає дочку чи синочка в найкращу сукню чи костюм,зав’язує бантики, чистить черевички, так і письменники і художники, створюючикнижки для вас, малята, вклали багато праці, творчості, любові. Чи подобаютьсявам ці книжки? Які книжки є у вас дома? Де вони зберігаються?
А тепер виотримаєте бібліотечні книги на свій формуляр і через тиждень обов’язково їх повернете назад добібліотеки. Записують і повертають книги на абонементі.
V. Закріплення вивченогоматеріалу.
Давайте нагадаємоправила користування бібліотечними книгами. Щоб правила не забувались у нас вбібліотеці є такий великий плакат «Права і обов’язки читачів» (Діти по черзі читають пункти плакату).Обіцяєте виконувати ці правила.
VІ. Підсумок уроку.
Ось і завершиласьнаша мандрівка чарівним книжковим містом. Ви побачили, як багато книг вбібліотеці, узнали, що книжки стоять на поличках стелажів, роздивились книжковівиставки, нагадали бібліотечні правила, отримали книжки. Що ж вам сподобалось внашій мандрівці? До нової зустрічі.
 
2 клас
 
Тема: Основні елементи книги.
Мета: ознайомити учнів з основнимиелементами книги, видами і способами оправи книги.
Обладнання: плакати з прислів’ями про книгу, виставка книг,таблички з назвами структурних частин книжки .
Хід уроку.
І. Оголошеннятеми та мети уроку.
ІІ. Вивченнянового матеріалу.
з назвамиструктурних частин книжки.
Розповідьбібліотекаря.
Кожна книга, щопотрапляє до ваших рук має свій “верхній одяг”. Сьогодні на уроці мипознайомимося з основними елементами книги, що і складають книжковий “одяг”.Отже давайте візьмемо книгу і уважно її розглянемо.(Використовуються різнікниги) Це може бути паперова обложка або картонна палітурка наяку часто одягають суперобложку. Іноді робиться цупка паперова обложкабез назви і прізвища автора, а всі дані про книжку друкуються на суперобложці.
Як правило, книгивеликого об’єму мають тверду картоннупалітурку (мал.1), обклеєну іззовні папером або тканиною. Якщо подивитися на книгу з низу, то можна побачитиіз під спинки барвисту чи одноколірну стрічку — каптал.
Вінвикористовується для того, щоб прикрасити книгу і приховати загин тканини спинкита тонку картонну смужку –відстав, яка використовується для того, щобспинка була твердою. Каптал наклеюється зі сторони верхнього і нижнього обрізівкниги.
В книгах, виданихна хорошому папері і в красивій палітурці, іноді є стрічка-закладка, яканазивається лясе.
Оглянувши книжкуіз зовні, перейдемо до її внутрішньої частини. Відкривши палітурку, ми побачимоподвійний лист паперу, ліва сторона якого приклеєна до внутрішньої сторонипалітурки, а права – вузенькою смужкою до першої сторінки книги. Такий же листє і в кінці книги, але ліва сторона приклеєна до останньої сторінки книги, аправа – до палітурки. Цей подвійний лист називається форзац. Він служитьдля з’єднання палітурки з книжковимблоком. Деякі форзаци роблять з малюнками, тема яких відповідає змістукниги.
Декілька разслово палітурка згадувалося як єдине ціле, але палітурка складається із окремихчастин. На малюнку ви бачите її в розгорнутому вигляді.(мал.33) Дві картонні сторонкипалітурної кришки з’єднує спинка .
Робиться спинкаіз спеціальної палітурної тканини.
Формат картоннихсторонок береться дещо більший, ніж формат книжкового блоку. Це робиться длятого, щоб виступи сторонок — канти — захищали книгу від механічнихпошкоджень.
Всі книгискладаються із листків, складених в зошити. Такі зошити у кількості 4-6 штук складаютькнижковий блок.
Є два швейні способизакріплювати книги і брошури. Це прошив в тачку і в накидку.(мал.3 і 4)
Кожний зошиткниги має свій порядковий номер, позначений дрібним шрифтом в лівому нижньомукуті першого листка. Ця нумерація називається сигнатура, наявність якоїдопомагає правильно підібрати зошити при оправі.
Перша сторінкакниги називається титульний лист і містить основні дані про книгу:прізвище та ініціали автора, назву книги, назву видавництва, рік видання.
Остання сторінка, або зворот титульного листа містить всі вихідні дані повністю.
VІ. Підсумок уроку.
Отже, сьогодні випознайомилися з основними елементами книги. Знаючи як побудована книга ви легкозможете її відремонтувати. А як саме це зробити ми з вами поговоримо нанаступному уроці.
 
3 клас
 
Тема: Щоб книжка довше жила.
Мета: Ознайомити школярів зправилами користування книжкою.
Обладнання: Виготовлення обгорток,закладок, кутиків.
Хід уроку.
І.Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Вивченнянового матеріалу.
Бібліотекар:Книжки – як люди: народжуються, живуть, старіють і навіть помирають. Для хворихлюдей є поліклініки, лікарні, санаторії. Для хворих книг також є спеціальнілікарні. Тільки називаються вони по іншому: палітурними і реставраційними майстернями.А в нас, у шкільній бібліотеці, працює “Книжкова лікарня “. В ній ми лікуємохворі книги.
Однак усі лікарізнають: будь-яку хворобу легшу попередити, ніж лікувати. І радять берегтиздоров’я. Зокрема, позбутися поганихзвичок.
Давайте і минасамперед запам’ятаємо, що з книжками неможна робити :
1. Не можна перегинатикнижку .
2. Не можназагинати сторінки.
3. Не можназакладати в книжки олівці.
4. Не можнабрати книжки брудними руками.
5. Не можначитати книжку під час їжі.
6. Не можначитати книжку на сонці.
Книжки бояться ібруду, і вологи, і сонячних променів — від цього псується папір. Ще книжкибояться пилу і комах точильників.
Найбільше книгилюблять чистоту і дбайливе ставлення.
Класти книгипотрібно тільки на чисті столи і парти.
Перегортаючипрочитану сторінку, викайте тримати її за верхній край. І ніколи-ніколи неслиньте пальців.
Чим акуратніше поводитися зкнигою, тим вона довше служитиме. Це зрозуміло. Але і при найакуратнішомуповодженні з книжками обкладинки їхні поступово брудняться. Щоб обкладинки небруднилися треба зробити обгортки, кутики. А щоб не бруднилися і не загиналисясторінки потрібно зробити закладки.
На кожнійобгортці повинна бути написана назва книжки, вказаний автор, і якщо цепідручник, то клас.
Якщо обгорткапаперова, то бажано її обтягти поліетиленовою плівкою.
Виконуючи всі ціправила і вимоги ви матимете завжди чисті, охайні книги.
А зараз ми з вамиподивимося як правильно виготовляти кутики, робити закладки і обгортати книги.
ІІІ. Підсумокуроку.
Практична робота.Виготовлення кутиків, обгорток, закладинок.
ІV.Домашнє завдання.
Виговити кутики ізакладинки для своїх підучників.

4 клас
 
Тема: Якікниги допомагають мені вчитись?
Мета: познайомити дітей з існуючоюдовідковою літературою, навчати дітей користуватись словниками, енциклопедіями,виховувати інтерес і потребу до роботи з довідковою літературою.
ХІД УРОКУ
І. Організаціякласу.
ІІ. Оголошеннятеми і мети уроку.
ІІІ. Вивченнянового матеріалу:
Бібліотекар. Сьогодні урок у наснезвичайний. Тему уроку ви зараз мені скажете. Прочитайте прислів’я: „Золотодобувають із землі, а знання – з книжок”.
(учні вголосчитають прислів’я).
Бібліотекар. З яких книжок добуваютьзнання?
Відповідь учнів.
Бібліотекар. Сьогодні ми познайомимося здовідковою літературою. Як ви гадаєте, яка це – довідкова література?
(Відповідіучнів).
Бібліотекар. Ми сьогодні з неюпознайомимося, будемо вчитися користуватися цією літературою.
Знайомство здовідковою літературою:
 
                                ДОВІДКОВА ЛІТЕРАТУРА
/> 
 

                СЛОВНИКИ ДОВІДНИКИ           ЕНЦИКЛОПЕДІЇ
 
Бібліотекар. Чим ви вже користувались всвоєму житті?
Учні. Ми вже користувались деякоюлітературою. Зокрема орфографічним словником, словником синонімів, тлумачнимсловником.
Бібліотекар. В якій послідовностізаписані слова у словниках?
Учні. За алфавітом.
Знайомство іззначенням слів.
Бібліотекар. Візьміть тлумачні словники.Перший ряд визначатиме значення слова„словник”, другий – слова „енциклопедія”і третій ряд – значення слова „довідник”.
(Учні виконуютьзавдання)СЛОВНИК ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ДОВІДНИК Збірник слів в алфавітному порядку з поясненням, тлумаченням або перекладом на іншу мову Наукові довідники у формі слова – систематизований огляд відомостей з будь-якої галузі виробництва або науки Книжки, що містять короткі відомості з певних питань
 
Знайомство зі словниками,енциклопедіями, довідниками.
Словники – знайтищось про слово: наголос, будову слова, значення.
ІV. Закріплення нових знань
Практична робота здовідковою літературою.
Бібліотекар. В якій книжці ми шукатимемо,як правильно пишеться слово?
Учні. В орфографічному словнику.
Бібліотекар. Знайдіть, як пишуться слова „кропива”,„конденсатор”. Напишіть на дошці.
(Учні виконуютьзавдання)
Бібліотекар. Де ми шукатимемо синоніми дослова ...............?
Учні. В словнику синонімів.
Бібліотекар. Знайдіть синоніми до слова „гарний”
Учні. Хороший, красивий, красний,вродливий, чепурний.
Бібліотекар. Синоніми до слова „пастух”.
Учні. Чередник, скотар, табунник,отарник, вівчар.
Бібліотекар. Знайдіть антонім до слова „святковий”
Учні. Буденний.
Бібліотекар. До слова „з’єднувати”.
Учні. Роз’єднувати.
Бібліотекар. Де ми шукатимемо перекладслів з російської мови на українську та навпаки?
Учні. В російсько-українському таукраїнсько-російському словнику?
Бібліотекар. Перекладіть на українськумову слова„бесідка”, „ландыш”.
Учні. Альтанка, конвалія.
Бібліотекар. А тепер перекладіть зукраїнської на російську мову слова „багнет”, „електромережа” і „пліснява”.
Учні. Штык”, „електросеть”,„плесень”.
Бібліотекар. Де ми шукатимемо про історіюпредмета, його виникнення?
Учні. В енциклопедії.
Бібліотекар. Прочитайте, як називаєтьсяенциклопедія, що лежить у вас на парті.
Бібліотекар. На картках є завдання.Знайдіть відповіді на запитання. Знайдіть відомості про марш, материк,картоплю, метро, кіностудію.
(Учні виконуютьзавдання)
V.Підсумок уроку.
Бібліотекар. Для того, щоб правильнописати й говорити, щоб розширити свої знання, яка література має завжди бути увас на столі?
Учні. Довідкова.
Бібліотекар. Що належить до довідковоїлітератури?
Учні. Словники, енциклопедії, довідники.
Бібліотекар. Що треба добре знати, абишвидко знайти потрібне слово в словнику чи енциклопедії?
Учні. Треба добре знати алфавіт.
Бібліотекар. Довідкова література дужекорисна й потрібна не тільки вам, учням, а й вчителям, батькам. І треба дружитизі словниками, енциклопедіями. І ніколи не соромитися заглянути в книгу. Недарма в народі кажуть: „З книгою подружишся – розуму наберешся”.
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити алфавіт.
5 клас
 
Тема: Історіястворення книги.
Мета: Дати відомості про книгу –історичну пам’ятку людства, історію її виникнення та розвиток книгодрукування вУкраїні. Популяризувати книгу – носія інформації. Виховувати повагу до історіїнароду, його внеску в розвиток української культури.
Обладнання: виставка: «книга – наш другна все життя», ілюстрації до книг.
Хід уроку
І. Організаціякласу.
ІІ. Оголошеннятеми і мети уроку.
ІІІ. Вивченнянового матеріалу.
Що ж таке книга?Книга – це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ми розглядалималюнки до казок, слухали цікаві історії, які читали нам мами. Щодня ми маємосправу з книгою в школі та вдома. Про все ми дізнаємося з книг. За допомогоюних ми можемо зазирнути у майбутнє, дізнатися, як жили у сиву давнину, якимибули древні цивілізації.
Якою ж була першакнига? Чи було її надруковано, чи написано від руки, з чого її було зроблено?Ось про це і піде мова на сьогоднішньому уроці. На якому ми розглянемо такіпитання:
1. «книги –плитки»
2. «книги –стрічки»
3. «книга звоску»
4. «книга зішкіри»
5. «берестянакнига»
6. «книга зпаперу»
7. ПершодрукарІван Федоров
1. Такікниги були знайдені в давньоассирійському місті Ніневії. Писець креслив своїзнаки на м’якій глиняній плитці тригранною загостреною паличкою. після цьогоплитку обпалював гончар. Плитки нумерували, як сторінки, і на кожнійпроставляли назву.
2.Чому книга уЄгиптян мала вигляд стрічки? Тому, що папірус при згинанні ламався, а стрічкуможна було скласти в трубку. Вони були у вигляді стрічки кроків зі стодовжиною. Рядки писалися не у довжину стрічки, а у багато стовпчиків. Такукнигу не можна було сховати в кишеню. Її носили в ящичках.
3. Восковікнижечки були винайдені ще в часи древніх римлян. Вони мали такий вигляд:декілька табличок – довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнуркамичерез дірочки, які були пророблені у двох кутках дощечки. Квадратну виїмкукожної дощечки наповнювали воском. Писали на ній стальною паличкою – стилом. Укожного школяра того часу була підвішена до пояса така табличка.
4. У книг ізвоску і папірусу з’явився суперник – пергамент. Його можна було різати,згинати, зшивати в книги. Окремі аркуші зшивалися і в такому вигляді вони ужевиглядали книгою. Були дуже важкими. Їх приковували залізними ланцюгами достовпів, щоб ніхто не міг украсти.
5. Берестянікниги виникли у нас на Русі в ХІ столітті. Для їх виготовлення брали берест,кип’ятили його, зшкрібали внутрішній шар кори, а потім обрізали по краях,надаючи правильної форми. Пройшовши таку обробку, берест ставав еластичним ім’яким.
6. Паперовіфабрики «паперові млини», виникли у Європі у ХІІІ столітті. Вони були непопулярними, на них писали лише те, що мало зберігатися недовго. Продовжувалиписати на пергаменті. Але з розвитком шкіл, університетів, необхідні були книги, і в великій кількості. Тому папір починає витісняти пергамент.
7. Датоюнародження друкарського верстату був 1440 рік. Особлива роль у становленнідрукарської справи належить Івану Федорову. Він друкував книги у Московськійдержаві, у власній типографії у Львові, в друкарні князя Костянтина Острозькогов Острозі. Виданий ним у Львові «Буквар» — перший у Європі друкованийпідручник.
ІV. Закріплення вивченогоматеріалу.
1. Чимвідрізняються книги з воску та книги із стрічки?
2. Яка книгаважча берестяна чи із шкіри?
3. Хто такий ІванФедоров?
Вікторина
1. Хто першимвинайшов матеріал, що нагадував сучасний папір?
2. З чоговиробляли пергамент.
3. Звідкиприйшов до нас папір?
4. Хтозапочаткував книгодрукування?
V. Підсумок уроку.
Минуло багаточасу, поки з’явилися друковані книжки.
Тепер книжкавсюди поруч з нами. Вона – наш друг і порадник. Шануйте її, друзі, любіть ібережіть, бо в неї вкладено велику працю багатьох людей.
6 клас
 
Тема: Відгук прокнигу.
Мета: допомогти учням виробити вміннявисловлювати свою думку
про прочитану книгу.
Обладнання: плакат на тему: „Як писати відгукпро книгу”, який включає в себе такі запитання :
1. Про що йдеться вкнизі?
2. Хто головнийгерой твору?
3. Чи сподобалисьвам персонажі твору? Які саме і чим?
4. Чи вдалося, навашу думку, авторові відкрити свій задум у творі?
5. Що не сподобалосьу книжці?
Хід уроку.
І. Оголошення теми імети уроку.
ІІ. Виклад новогоматеріалу.
Любі діти, ще з 5-гокласу ми привчалися до самостійної роботи з книжкою, до вдумливого читання, доаналізу прочитаного, а також виробляли вміння виступати перед своїмиоднокласниками з оцінкою твору.
Та зараз ви вже старші нарік і сьогодні ми з вами спробуємо виробити вміння висловлювати свою думку пропрочитану книжку. На цю тему у нас сьогодні окреме заняття, на якому я розповімвам, як писати відгук про книгу, і дам домашнє завдання написати відгук пробудь яку прочитану вами книгу задану на позакласне читання чи ту, що справилана вас найбільше враження.
Кожний твір, діти,містить у собі заряд ідейної енергії. Кожен твір існує для того, щоб впливатина читача, щоб виховувати його, формувати світогляд, світовідчуття, волю іхудожній смак.
Поки не прочитана останнясторінка, у вас не припиняється складна робота уяви, пам’яті, думки – і тількизавдяки цій роботі прочитане вами не розпорошується у свідомості окремимикадрами, які одразу забуваються. Лише завдяки цій роботі всі окремі враження,сцени, образи поєднуються в цілісну картину життя. І поки у вашій голові невідбудеться ця важлива робота свідомості, твір можна вважати не прочитаним.
ІІІ. Закріпленнянового матеріалу.
(Бібліотекар зачитуєзразок відгуку про книгу)
ІІІ. Домашнє завдання.
Отже ваше завдання:уважно прочитати й осмислити всі події, що відбуваються в творі і висловитисвою думку про прочитане на папері.
Для того, щоб вам булолегше написати цей відгук, перепишіть собі запитання, розміщені на плакаті.
На написання відгуку прокнигу дається один тиждень.
7 клас
Тема: Виникненнякнигодрукування в Україні
Мета:ознайомити учнів з історією виникнення книгодрукування в Україні,першодрукарями українських книжок – Швайпольтом Фіолем, Іваном Федоровим,першими друкарнями, першими друкованими книгами. Довести, що першимидрукованими слов’янськими книгами були українські.
Обладнання: книжкові виставки, тематичні полиці.
Хід уроку
Вступнеслово. Епіграфом сьогоднішнього уроку я взяла слова видатного українськоговченого Івана Огієнко „Україна постійно кохалася в друкарстві, ніколи нелякалася книжки і боронила волю свого друку”. Урок наш пройде в формі засіданняредакційної колегії шкільної газети „Погляд”, 3 число якої підготував вашклас.
І. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогоднішнійурок ми присвятимо історії українського друкарства. „Це питання для насукраїнців має велике значення, бо воно підкреслює стан нашої давньої культури.Стан українського давнього друкарства дав тоді змогу не тільки займати почеснемісце серед цілого слов’янського народу, але й дорівнюватись технікою своїхвидань культурним народам Європи”, писав Іван Огієнко. (Повідомлення мети)
Отже,відкриваємо засідання редакційної колегії.
Редактор.Всім нам відомо ім’я першодрукаря Івана Федорова, але ще до нього були спробидрукування українською. Я хочу, щоб перші рубрики газети були присвячені самецим історичним подіям. Повідомте, що ви відшукали.
Журналіст.Доля судила, щоб найперші книжки, надруковані кирилицею, серед цілогослов’янства були українські. Перший друкар українських книжок був німець –Швайпольт Фіоль, (ім’я Швайпольт – онімеччине слов’янське ім’я — Святополк),деякий час жив у Кракові, де в той час проживало багато українців, в них Фіольнавчився української мови. Головним ремеслом Фіоля було гафтярство – вишиванняшовком або по шовку. Від природи Фіоль був людиною надзвичайно здібною, буваючив Німеччині, приглядався різних технічних праць, певне там навчився нового тодідрукарського ремесла. Десь 1489 р. Фіоль почав друкувати перші українськікнижки. Знайшов і майстра, що надзвичайно гарно виготовив потрібний шрифт.
Першимикнижками, які видрукував Фіоль, були Октоїх та Часословець, обидві 1491 р. Крімцього надрукував ще дві книги – Тріодь пісну та Тріодь цвітну, але вже беззазначення місця та часу друку. Всі ці книги церковно-богослужбові, є звістка,що була і п’ята книга — Псалтир, але самої книги до нашого часу не дійшло. Мовацих видань має дуже багато відзнак живої української мови, в календарях багатоімен святих – це, а також форма видань доказує, що книги друкувалися саме дляукраїнців. Цього ж 1491 р. краківська духовна інквізиція арештовує Філя, книжкиспалюють, після визволення Фіоль покидає Краків, відновити друкарню в нього вжене має матеріальних засобів.
Редактор.На мою думку, стаття гідна, щоб її прочитали наші читачі. Які джерела вивикористовували?
Журналіст.Книгу професора І.Огієнка „Історія українського друкарства”
Редактор.Ми не можемо обійти у нашій газеті і Франциску Скорину, першого „руського”друкаря. Історичний оглядач ознайомить нас зі своїм матеріалом про нього.
Історичнийоглядач. Білорус „из славного града Полоцка”, Скорина народився десь коло 1490р. в міщанській купецькій православній родині. В краківському і Падуанському(Італія) університетах вивчав медицину і філософію, отримав ступінь докторамедицини. В 1512 р. вертається додому і приступає до культурної праці.
Втой час дуже відчувався брак біблійних книг. І от Скорина надумав перекластицілу Біблію на тодішню літературну „руську мову”, спільну тоді для українців ідля білорусів. І не тільки перекласти, але й видрукувати всі біблійні книжки.Добув Скорина потрібні рукописи і поїхав до Праги, де й заснував власнудрукарню. За 1517 – 1519 рр. видруковує 23 бібліійні книжки. Додав усіхстарань, щоб видання його були найкращими із зовнішнього боку. Книги Скоринидрукарською технікою стояли дуже високо і його друк наслідували навіть вГерманії. Слава про видання Скорини голосно пішла по всьому слов’янськомусвітові, але за якихось причин Скорина змушений був переїхати до Вільни(Вільнюс), де засновує привезену з Праги друкарню. Та праця його обмежиласьлише двома книгами: „Апостолом” та „Малою Подорожньою Книжецею”. Праці Скоринимали велике поширення і скрізь викликали наслідування. І коли після Скоринивідновилося друкарство в інших містах, то скрізь на першодруках відчувавсяпевний Скорини вплив.
Редактор.Вам вдалося стисло повідомити про життя і діяльність Скорини, наголосити на великомузначенні його праці для всього українства. Ваша стаття баз змін увійде дочисла. Отже, настала черга оповідання про Івана Федорова. До слова прошузавідуючого літературним відділом.
Завідуючийлітературним відділом. У 1563 році цар Іван Грозний «повелів на кошти своєїцарської казни улаштувати дім, де провадити друкарську справу». Тут 19 квітня1563 року і розпочалося друкування «Апостола». Побачила світ ця книганаступного року, 1 березня. Крім неї, Іван Федоров разом з Петром Мстиславцем уМоскві надрукували двома виданнями у 1565 році ще одну книгу — «Часовник». Цеймалоформатний збірник молитов у свій час служив навчальним посібником. Близько1567 року друкарі покидають Москву і направляються у Литовське великекнязівство. У невеличкому містечку Заблудів у 1568 році московські друкарі підзаступництвом гетьмана Г.А. Хоткевича створили друкарню. Тут вони 1569 рокувидрукували своє останнє спільне видання — «Євангеліє учительне». І тут же в1570 році Іван Федоров уже сам (Петро Мстиславець переїхав у Вільно) видав«Псалтир з Часословцем». Ці книги відіграли величезну роль у культурному іполітичному житті Білорусії XVI століття, вони стали надійною опорою у боротьбіза утвердження національної культури. Незабаром меценат Івана Федорова —гетьман Г. Хоткевич — захворів і відійшов від своїх починань. Давши друкаревінаділ землі, він звелів йому зайнятися землеробством. Але не в цьому вбачавсвоє покликання великий просвітитель. Впевнений у значимості свого покликання ірозпочатої справи, Іван Федоров мріє про створення власної друкарні, незалежноїні від магнатів, ні від меценатів. Із цією метою восени 1572 року він покидаєЗаблудів і направляється в Україну, у Львів.
ІванФедоров місцем організації своєї друкарні невипадково обрав Львів. У XV—XVI ст.він був великим торговельно-промисловим центром, важливим осередком культурногожиття. На початку 1573 року друкарня була створена.
Улютому 1573 року Іван Федоров почав друкувати першу в Україні книгу —«Апостол». Побачила вона світ у лютому 1574 року. її поява і започаткувалаукраїнську друковану книгу. Із цього часу відраховується історія українськогокнигодрукування. Львівський «Апостол» був виданий за зразком московського.Відрізняється він тільки дещо більшим обсягом і багатшим художнім оформленням.Глибоко розуміючи значення освіти для народу, Іван Федоров того ж 1574 рокувидає у Львові «Буквар» — перший друкований підручник у східних слов'ян. Цефедоровське видання стало зразком для численних пізніших російських,українських і білоруських навчальних посібників. Після абетки, складів ізразків відмінювання тут подавалися тексти для читання, серед яких, крім сутостарослов'янських, були й українсько-білоруського походження. Вивчивши «Буквар», школярі могли читати не лишестарослов'янською, але й російською, українською та білоруською мовами. Адже увсіх цих братніх мовах вживалася та сама кирилична абетка.
Напочатку 1575 року Іван Федоров, залишивши Львів, переїхав на Волинь, у містоОстрог, де в той час склався своєрідний культурно-освітній осередок. Тутгрупувалися вчені і письменники-полемісти, виникла українська школа вищогорівня. Друкарня, яку очолив Іван Федоров, була тісно зв'язана з Острозькоюколегією, діяльністю літературно-наукового гуртка. Тут першодрукар успівдружності з Острозькими філологами в 1578 році видав церковнослов'янською ігрецькою мовами «Азбуку», а в 1580—1581 роках — призначену для домашньогочитання «Книгу Нового завіту», первісток вітчизняної бібліографії — «Книжку»Тимофія Михайловича, у вигляді аркуша «Хронологія» — вірш Андрія Римші,написаний тогочасною українською літературною мовою. Таким чином, з друкарніІвана Федорова вийшло перше у нашій країні окреме видання поетичного твору.Найбільшою і головною працею Івана Федорова в Острозі було друкування Біблії.
ОстрозькаБіблія — монументальне видання, видрукуване форматом фоліо на 628 аркушах.Біблія стала справжнім шедевром друкарського мистецтва. В орнаментальномуоформленні останньої використано мотиви української рукописної книги, традиціїхудожньої народної творчості. Не випадково Острозька Біблія послужила взірцемполіграфічної майстерності для наступних поколінь друкарів.
Незабаромпісля друку Біблії Іван Федоров повернувся до Львова. У цей час він займавсявинахідництвом у галузі військової техніки, зокрема, створив дослідний зразокрозбірної багатоствольної гармати. Планував він і видання нових книжок. Аленевблаганна смерть не дозволила здійснити ці задуми. 5 (15 за новим стилем)грудня 1583 року друкар помер.
Намогилі першодрукаря (в Онуфріївському монастирі на Підзамчі) вірні друзіпоклали надгробну плиту. Навколо першодрукаревого герба було викар-бувано вкамені слова: «Іван Федорович — друкар москвитин, которий своїм тщаніємдрукованіє занедбалоє обновил. Друкар книг, перед тим невиданих».
Алекнигодрукування в Україні, засноване Іваном Федоровим, розповсюджувалось,міцніло, росло, служачи справі освіти і культури.
Редактор.Надзвичайно цікавий матеріал, але для друку в газеті його прийдеться дещоскоротити.
ІІ. Закріплення матеріалу. Підсумок уроку.
Запитанняі завдання:
1.Хтопоклав початок українському книгодрукуванню?
2.Якназивається перша українська друкована книга?
3.Колипобачив світ перший у східних слов'ян друкований підручник?
4.Як книгивидрукував Іван Федоров?
 
8 клас
Тема: Писемні пам'ятки України
Мета: розширити знання учнів про історіюукраїнської писемності, прищепити любов і повагу до культуриі науки.
Обладнання: книги: „Слово о полку Ігоревім”,„Повість временних літ” та „Енеїда”.
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети уроку.
ІІ. Вивчення новогоматеріалу.
Бібліотекар. Кожна освічена і культурна людинаповинна знати свою історію, витоки писемності свого народу.
Писемність – сукупністьграфічних знаків і орфограм, які застосовуються в мові чи в ряді мов, щокористується однією системою письма.
Перше слов’янське письмоз’явилось в ІХ столітті нашого літочислення. А перший слов’янський алфавітстворили брати Кирило і Мефодій у 862 році. Кирило був освіченою людиною, знавгрецьку, латинську, слов’янську, арабську, єврейську та давньоруську мови. Вінпрацював бібліотекарем і викладав філософію. Мефодій був таким же освіченим.
Нажаль оригіналів працьКирила і Мефодія не знайдено та ми маємо численні копії-переклади богословськихкниг та переписи оригінальних творів. Це твір Кирила – „Слово про перенесеннямощів преславного Климента” та книга Мефодія „Гімн на честь Дмитра Слунського”та інші, які є визначним внеском у загальнослов’янську культуру.
Та „Панонські легенди”,розповідаючи про життя і подорожі Кирила, повідомляють дуже цікавий факт. Кирило,що проживав у Херсонесі знайшов Євангеліє і Псалтир руською мовою і чоловіка,який говорив тією ж мовою. Кирило, спілкуючись з ним, почав говорити й писатитією мовою.
Це свідчить про те, щослов’янські племена в ІХ столітті мали своє письмо, а Кирило вдосконалив чивидозмінив деякі букви і їх графіку та все ж він мав взірець давньоруськогопоходження для створення абетки. Кирило і Мефодій заклали основи слов’янськоїписемності та літератури і в цьому їхня заслуга.
Найвидатніша пам’яткалітератури Давньої Русі – „Слово о полку Ігоревім”. Нажаль автор геніальноїповісті-поеми залишається невідомим. Та вчені приходять до висновку, що автор„Слова о полку Ігоревім” чудово знав історію, географію, природу, військовусправу та мову сусідніх народів. Це могла бути досвідчена, літня людина.
Наслідком цієї працістала книга „Пахощі Бонових слів”. Нам вже відомо хто такий Боян. Автор цієїкниги прийшов до висновку, що „Слово о полку Ігоревім”, Остромирове Євангелієта „Ізборник Святослава” були написані староукраїнською мовою.
Найдавніший літописнийтвір – „Повість временних літ” – це зведені в одне ціле і розміщені в певномупорядку історичні розповіді, документи та закони. Повість була написанаприблизно 1113 року, ченцем Києво-Печерського монастиря Нестором. В нійрозповідається про розселення слов’ян, про утворення в них держави та проперших руських князів. В „Повісті временних літ”, яку переписали пізніше, булорозміщено твір під назвою „По учення дітям” Київського князя ВолодимираМономаха.
Важливе місце середлітературних пам’яток часів Київської Русі належить житійним творам. Житіє — біографія сьогодні – це твір, в якому йдеться про життя, страждання чи подвиги людейвизнаних церквою як святих.
Наприклад: „ЖитієВолодимира”, „Житіє Ольги”, „Про святого і блаженного Агапіта”. Літописанняпродовжувало розвиватися. Так звані „Козацькі літописи” розкривають нам епізодиборотьби українського народу за своє визволення: „Літопис Самовидця”, „ЛітописСамійла Величка” та ін.
Опрацьовуючи історичніматеріали, автори „Козацьких літописів” виявляли свій літературний хист. Стильнаписання то простий, то вишуканий, а сама побудова сюжету, використанняприслів’їв та приказок і метафоричність літописів говорить про те, що це нелише історичні пам’ятки, а й твори художньої літератури.
Вважалось, щопершодрукарем на Україні був Іван Федоров і першою друкованою книгою – його„Апостол”. Та виявися цікавий факт про те, що у Німеччині в бібліотеціТюбінченського університету зберігається книга Юрія Дрогобича, надрукованаукраїнською мовою під назвою:
„Прогностична оцінкапоточного 1483 року магістра Юрія Дрогобича з Русі, доктора філософії імедицини Болонського університету”. Вона була надрукована через 45 років післявинайдення Йоганом Гутенбергом книгодрукування і задовго до появи ІванаФедорова на Україні. Та все ж І.Федоров зробив свій внесок у розвитокукраїнської культури і літератури. Випустивши книгу „Апостол”, що була видана вМоскві, слідом за нею було надруковано „Буквар”. Він складався з двох головнихчастин: „Абетки” і додаткових матеріалів читання і вивчення на пам’ять. Цяпам’ятка нашої літератури („Буквар”) досі зберігається в оригіналі в бібліотеціГарвардського університету. А „Острозька біблія”, надрукована також Федоровим,знаходиться в Конгресовій бібліотеці США. І ще по одному оригіналу цих виданьзберігається в Канаді в Єпархіальному музеї в місті Едмонті.
Ще хочеться сказати провидатних діячів української літератури таких як: Григорій Савич Сковорода, ІванВишенський, Іван Петрович Котляревський, Іван Іванович Огієнко та ін.
Спадщина Г.Сковородистала підсумком давньої української словесності і провіщення нової українськоїлітератури. В поетичній збірці „Сад Божественних пісень”, у прозовій збірці„Байки харківські”, у філософських трактатах та діалогах Сковорода постає переднами носієм гуманістичного світогляду, творцем оригінальної філософії, людиноювсебічно обдарованою, спраглою до знань та пізнання істини. Його називаютьукраїнським Сократом, народним любомудром.
Іван Вишенський –гордість давнього слов’янського письменства на Україні. Він народився наЛьвівщині, був високоосвіченою людиною. Жив на Афоні, який на той час бувцентром православного Чернецтва на Сході. Прийняв чернецтво і поселився впечері, звідки посилав на Україну свої послання. Всього відомо їх 20.Найвидатніші: „Обличеніє диявола-миродержця”, „Послання к утекшим отправослав’я єпископам”, „Порада о очищению церкви”. Іван ПетровичКотляревський, більше як 200 років тому, явив Україні творіння своєї душі ісерця – безсмертну „Енеїду”. Він не міг мовчати, коли українська душа стогнала, продана своїм же „благородним дворянством”.
Мав заговорити народ,своєю мовою, про своє підневільне життя, але говорити про це, сміючись, невтрачаючи своєї гідності. Поема „Енеїда” – безсмертна пам’ятка нашої літератури,вона живе і буде жити.
Огієнко Іван Іванович –видатний вчений, громадський діяч, поет, прозаїк, критик і мовознавець,публіцист і видавець, ректор Українського народного університету, православниймитрополит Польщі, Канади – автор сотень книг, тисяч наукових праць. Все своєжиття (прожив 90 років)
Іван Огієнко пише статтіі окремі твори. До еміграції за кордон у Львові вийшли з друку його праці:„Чистота і правильність української мови”, „Український православний словник”,„Історія українського друкарства”.
Слід вдуматись в слова –одкровення Огієнка, в які впродовж поколінь вчитувались наші одноплеменці закордоном: „Європо, вільний світе – чи українці не люди, що їхні святиніоскверняють без перерви?”; „Гине мова – гине народ!”; „Народ, що легко скидаєсвоє і пристає до чужого, ніколи сильним не буде!” та ін.
Ще хочеться згадати продуже цікаву пам’ятку нашого народу – „Велесову книгу”. Це пронумерованідощечки, на яких вирізано текст. Розповідають вони про життя правослов’янськогонароду у давні часи, коли ще на території України проживали кочові племена –скіфи, кіммерійці і сармати. Це були дуже давні язичеські часи.
Але про цю пам’ятку мипоговоримо іншим разом.
ІІІ. Підсумокуроку.
Запитання:
1. Коли з’явилосяперше слов’янське письмо?
2. Які писемніпам’ятки нашої країни ви знаєте? Їхні автори.
3. Назва та авторпершої друкованої книги.
4. Назвіть одних зперших українських письменників і мислителів.

9 клас
 
Тема:Необхідність та практичність картотек.
Мета: з’ясувати роль періодичних видань у суспільномужитті; познайомити учнів з фондом періодики.
Розглянути картотеку газетно-журнальних статей.
Обладнання: систематичні картотеки газетно-журнальних статей.
Хід уроку
І.Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Вивченнянового матеріалу.
Бібліотекар. Періодичнівидання містять дуже багато корисної і цікавої інформації. Щоб можна було скористатися цією інформацією убудь який час для цього у бібліотеках створюється система картотек. Кількістьїх залежить від кількісного складу, потреби, обсягу і змісту бібліотечнихфондів, а також від складу читачів бібліотеки, їх запитів та рівняінформаційної роботи бібліотеки. Наша шкільна бібліотека веде кількакартотек.(Розглядається схема “Картотеки шкільної бібліотеки”)
Найбільш популярними серед читачів є тематичні картотеки натакі теми: “Картотека хрестоматійних творів зарубіжної літератури”, “Картотекахрестоматійних творів української літератури”, “На допомогувчителям-предметникам” та багато інших.
Як створюється картотека і для чого вона потрібна? Картотекивміщують бібліографічні описи статей із газет, журналів, книг на різні теми.Коли до бібліотеки надходять періодичні видання бібліотекар уважно перечитуюкожну статтю, і якщо стаття несе в собі інформацію яка може бути використана унавчанні та для інших потреб на таку статтю заводиться каталожна картка. Запискартки каталогу відрізняється від запису картки картотеки:
Картка в каталозі:
- автор
- назва книги
- вихідні дані
- головні елементи
Картка в картотеці:
- автор
- назва статті
- адреса статті(назва і дата виходу періодичного видання)
Наприклад:
Яворницький Д.І.
Із української старовини: Наук.-худож.кн..: Для серед. та ст.шк. віку / Пер. з рос. Ю.О.Іванченка; Мал. М.С.Самокиша та С.І.Васильківського.– К.: Веселка, 2001. – 176с.: іл.
Кульчицький С.
Голодомор-33: Чому і як? // Дзеркало тижня. – 2006. — №45(624). – 25 листопада – 1 грудня
Після цього картки розміщуються в картотеках відповідно дотем і розділів картотек.
Отже, тепер ви зрозуміли, що при написані реферату чидоповіді на задану тему можна користуватися не тільки систематичним каталогом,а і картотеками що є у бібліотеці. Але, знайшовши потрібну статтю в картотеці,треба зорієнтуватися, де знаходиться фонд періодичних видань і за адресоюстатті знайти її в газеті чи журналі. Зазвичай у бібліотеках фонд періодичнихвидань відокремлюється чи виділяється. Газети в основному залі зберігаються 2роки, журнали – 5. Якщо стаття виходить за ці рамки, то газети і журналипередаються до книгосховища. І щоб отримати потрібну статтю необхідно заповнитибланк-замовлення за яким бібліотекар відшукає її у книгосховищі. При заповненніпотрібно буде згадати навички бібліографії.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
А тепер, щоб засвоїти матеріал, ви користуючисьсистемою картотек, повинні будете зробити бібліографічну підбірку (список) статей на теми за вибором :
“Місто в якому я живу”
“Давні промисли та ремесла нашого народу”
“Історія книгодрукування”
“Новорічні свята”
ІV. Домашнє завдання.
Зробити бібліографічну підбірку “Історія Шполянськогокраю”
 
10 клас
 
Тема: Комп’ютерна бібліотека (інтегрований урок – діалог)
Мета: допомогти зрозуміти дітям, що оволодіння основами інформаційної культури підготує їх до будь – якоговидупізнавальної діяльності, забезпечить здатність жити в інформаційному суспільстві.
Обладнання: комп'ютер, довідниковалітература, дискети, диски.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Бібліотекар.ПочатокХХІ _ic. ознаменувався прямуванням світового співтовариства до відкритогоінформаційного простору, створення якого означає відсутність будь-яких перешкодв отриманні інформації, впевненість щодо її якості і достовірності. У цьомунапрямі розвивається інформаційна політика й нашої держави, що передбачаєзакладення основ для вирішення таких значних завдань, як формування єдиного інформаційногопростору України та її входження до інформаційного простору. Головниминапрямами цієї політики є забезпечення доступу до інформації, створеннянаціональних систем і мереж інформації, забезпечення ефективності їївикористання.
На рівні державирозроблено відповідну правову базу, що регулює інформаційні відношення: цезакони України «Про інформацію», «Про національну програму інформатизації»,Указ Президента України «Про заходи щодо розвитку національної складовоїглобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу доцієї мережі в Україні» та _ic. На виконання доручення Кабінету МіністрівУкраїни до Закону України «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності вУкраїні» колегія Міністерства культури і мистецтв України прийняла постановувід 27 травня 2003 року «Про середньострокові пріоритетні напрями інноваційноїдіяльності в галузі культури і мистецтв на 2003-2007 роки». У ній визначаютьсятакі основні напрямки розвитку інноваційної культури суспільства: впровадження інформаційнихтехнологій у бібліотечну справу; створення інтегрованих електронних каталогів ібаз даних для наукового обліку і широкої популяризації історико-культурногонадбання України; використання інформаційних ресурсів бібліотечних фондів унавчально-виховному процесі і системах дистанційного навчання; створеннядоступних через мережу Інтернет електронних бібліотек.
Реалізуючи свою головнустратегічну мету, відповідно повинна розвиватись і діяльність бібліотек Українидля дітей, пріоритетами якої залишаються: розвиток особистості, здатноїсамостійно і вільно мислити й діяти в умовах інформаційного суспільства;формування у дітей сучасного світогляду; розвиток творчих здібностей і навичоксамостійного пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості; вихованняпокоління, здатного ефективно працювати і навчатися протягом життя, тобто,розробка політики запровадження послуг для дітей відповідно до потребсуспільства, що базується на знаннях суспільства, що навчається. Отже,освіченість, інтелект, творчий потенціал особистості стануть провідною силою вінформаційному суспільстві, тому ми з вами всіма доступними формамибібліотечної роботи захищаємо і створюємо умови для реалізації права дитини насамо висловлювання. Це передбачає свободу пошуку, отримування і передачуінформації та різних ідей.
Вчені прогнозують, щонаступне століття стане епохою тріумфу індивіда, пріоритету особистості якоснови життєдіяльності суспільства. Це буде людина з високою внутрішньоюкультурою, яка потребуватиме безперервного вдосконалення своїх творчихздібностей. Адже всі ми добре знаємо, що саме в дитинстві формується світоглядлюдини, закладаються основи її інтелекту і комунікабельності. Сучасні дітипізнають світ за книгами, і тому дитяче читання належить до загальнонаціональнихпроблем, від його стану залежить духовне здоров’я майбутньої нації. Тому івирішальна роль у цій проблемі відводиться саме дитячій бібліотеці якунікальному інституту дитинства. А основна унікальність дитячої бібліотекиполягає: по-перше, у цінності дитини й підлітка, які читають; по-друге, увідповідному спеціальному зібранні дитячої літератури; по-третє, у створенніінформаційно-бібліотечного поля для дітей.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
Бібліотекар.Друзі!Вам пощастило жити в час небувалого злету науково – технічного прогресу, жити устолітті інформації. Що ми розуміємо під словом „інформація”?
Учень.Ми оточеніінформацією завжди: коли читаємо книжки, слухаємо радіо, дивимось телевізор,спілкуємось між собою. Запитання, відповіді, прохання, посмішки, рухи – все цеє передавання інформації. Взагалі, необхідність висловлювати і передаватиінформацію привела до появи мови, писемності, мистецтва; викликала до життя книгодрукування,телебачення, обчислювальну техніку.
Бібліотекар.Технічнийпрогрес приніс нові засоби комунікації, тобто засоби спілкування. А разом зними – нові цінності. Першим проривом у цьому напрямку стала книга, пізніше –періодичні друковані видання, потім – телеграф, радіо, телебачення і, нарешті,Інтернет.
Соціально – економічнийрозвиток суспільства, його демократизація в звичайній мірі залежить відпізнання, аналізу світових суспільних процесів. Саме цьому сприяє всесвітнякомп’ютерна мережа.
В індустрії інформаційнихпослуг підвищується роль бібліотеки, як найдоступнішої ланки суспільства.Інформаційно – просвітницька, культурно – творча, комунікативна, саморозвитокособистості – такі функції присутні у віртуальній реальності, і такі ж функціївиконують бібліотеки.
Вчитель інформатики.
1. Що таке „Інтернет”?
2. Пошукові системиІнтернет? Методи пошуку інформації.
3. Як підключитися домережі Інтернет?
4. Що таке електроннабібліотека?
5. Користування групоюновин в Інтернет?
6. Користуванняоглядачами.
7. Орієнтація в пошуковихсерверах.
ІV. Підсумок уроку.
Тестові завдання.
І Прізвище, ім’я,по-батькові______________________________
1. Яка програмавикористовується для перегляду веб-сторінок в Інтернет?
a) MicrosoftWord;
б) Far;
в) Excel;
г) Microsoft Internet Explorer;
д) Rambler.
2. Яка із наведених послідовностей дій є вірною і найбільш повноющоб відкрити веб – сайт за адресою: www.ароrt.ru
а) запустити програмуперегляду, ввести адресу сайту в полі ‘»Адрес», натиснути Enter;
б) запустити програмуперегляду, вибрати пункт меню «Сохранить как…», ввести адресу сайту в полі «Имя», натиснути Enter;
в) запустити програмуперегляду і ввести адресу в будь-якому вільному полі вікна;
г) запустити будь-якупрограму, ввести в вільному полі потрібну адресу, натиснутиEnter;
д) запустити програмуперегляду, ввести адресу сайту в полі ‘»Адрес».
3. Які із указаних адресвеб-сайтів в Інтернет є вірними:
a) www.google.com
б) http:/www. Google. Com
в) www.google.com.
г) com
д) www,google,com
5. Які із вказаних адреселектронної пошти є не вірними?
А) about.microsoft.com
б) about.microsoft.com@
в) about@microsoft.com
г) @about
д) @misrosoft.com
V. Домашнє завдання
За даними однієї зпошукових систем в комп’ютерній бібліотеці Інтернет знайти інформацію про:
А) комп’ютерну мережу;
Б) книгу;
В) бібліотеку.
 
11 клас
 
Тема: Сучасне комп’ютерне забезпечення в бібліотечнійсправі.
Мета: дати зрозуміти дітям, щооволодіння основами інформаційної культури підготує їх до будь – якого виду пізнавальноїдіяльності, забезпечить здатність жити в інформаційному суспільстві; формуватиконкретні уміння й навички роботи з комп’ютерною технікою; ознайомлення учнів зсистемою автоматизації бібліотек – ІРБІС, пакетом програм «Бібліограф».
Обладнання:
1. Виставкалітератури «Комп’ютер у нашому житті»,
2. Комп’ютер,
3. Пакетпрограм «Бібліограф».
Хід уроку
І.Актуалізація знань.
Організаційниймомент.
ІІ. Оголошеннятеми і мети уроку.
Бібліотекар.Розвиток потенціалу людини, навичок і вмінь у столітті інформації, формуванняінформаційної культури особистості потрібно починати з дитинства. Головнимджерелом інформації в ХХІ столітті є книга і комп’ютер. Традиційно бібліотекиформують основи бібліотечно-бібліографічних знань, працюючи з книгою, періодичнимивиданнями, довідковим апаратом бібліотеки. Але сьогодні – це лише одна ізскладових частин формування інформаційної культури школярів. Другою важливоюскладовою є основи комп’ютерної грамотності. Щоб бутиосвіченою, сучасною людиною, необхідно багато читати, вміти користуватися комп’ютером, знати Інтернет.
Тривалий часкнига була єдиним і основним джерелом інформації. Сьогодні світ заполониликомп’ютери. Враховуючи те, що система освіти і виховання сьогодні зорієнтованана входження у світовий освітній, інформаційний та культурний простір,основними знаннями сучасного учня стає інформаційна грамотність, яка передбачаєоволодіння комп’ютерною технікою. На даному етапі є підстави та можливості дляпереорієнтації шкільної бібліотеки в інформаційний цент із забезпеченнянавчально-виховного процесу.
Сьогодні ми звами познайомимося з деякими програмним забезпеченням для шкільних бібліотек.
Впровадження впрактику роботи бібліотечних програм передбачає декілька етапів.
1. Створенняелектронного каталогу.
2. Дляефективного функціонування інформаційних центрів, створених при шкільнихбібліотеках, необхідне поетапне вивчення прикладного програмного забезпеченнязагального призначення, сучасних бібліотечних технологій.
Учень.
— У 1995 роціКіровоградське ОУНБ ім. Д.І.Чижевського стала першим дилером системи ІРБІС вУкраїні.
— З 1996 року, задомовленістю із ДПНТБ Росії, фахівці цієї бібліотеки виконують авторизованийпереклад системи ІРБІС українською мовою.
— У 1998 роціукраїнізовано першу Windows –версію ІРБІС.
— За останні 6років ОУНБ ім. Чижевського запровадила систему ІРБІС у більш ніж 30 бібліотекахУкраїни.
Вчительінформатики.
Призначеннясистеми ІРБІС
Системапризначена для автоматизації традиційних бібліотечно-інформаційних технологій умалих і середніх бібліотеках.
Використаніплатформи
Система можефункціонував в локальній обчислювальній мережі і на автономних ПЕОМ типу ІВМ РСу середовищі MS DOS. Версія для MS DOS містить у собі 5 АРМів(«Комплектування», «Каталогізатор», «Читач», «Книговидача», «Адміністратор»).
АРМ «Комплектування»
Являє собоюробоче місце бібліотечного працівника, що виконує функції з комплектування йобліку фондів бібліотеки на основі ведення спеціальної бази даних (БД).
АРМ «Каталогізатор»
Являє собоюробоче місце бібліотечного працівника, що виконує операції каталогізації ісистематизації видань, тобто функції стосовно формування баз даних електронногокаталогу. В умовах ЛОМ (локальна обчислювальна мережа) система забезпечуєфункціонування довільної кількості АРМів «Каталогізатор» з можливістюодночасного поновлення однієї бази даних.
АРМ «Книговидача»
Являє собоюробоче місце бібліотечного працівника, що виконує функції стосовно видачілітератури відповідно до сформованих замовлень і її повернення. В умовах ЛОМсистема забезпечує роботу із чергою сформованих замовлень на видачу в режиміреального часу, тобто замовлення, сформовані на АРМах «Читач», автоматично надходятьна АРМ «Книговидача».
АРМ «Читач»
Являє собоюробоче місце кінцевого користувача електронного каталогу і призначений длявсеосяжного пошуку, перегляду/друку знайденої інформації і формуваннязамовлення на видачу знайденої літератури. В умовах ЛОМ система забезпечуєможливість одночасного пошуку в тих самих базах даних електронного каталогудовільної кількості користувачів.
АРМ «Адміністратор»
Являє собоюробоче місце фахівця, що виконує системні операції над базами даних у цілому,спрямовані на підтримку їх в актуальному стані.
Бібліотекар.Також є пакет програм «Бібліограф», призначений для використання у бібліотеці навчальногозакладу. Головною його особливістю є простота у використанні та наявність усіхнеобхідних бібліотекарям та читачам функцій.
Програми пакетумають зручну та детальну довідкову систему, яка допоможе швидше навчитисьефективно їх використовувати.
Пакет працює вопераційній системі Windows 95/ 98/ МЕ/ NT/2000/ XP таскладається з таких програм:
· «Бібліограф- каталог»
· «Бібліограф- Читач»
· «Бібліограф- Пошук»
· «Бібліограф– WEB — Пошук»
· «Бібліограф- Замовлення»
Вчительінформатики. Робота з програмами пакета починається зі створення електронногокаталогу за допомогою програми «Бібліограф – Каталог». Цяпрограма дозволяє реєструвати такі типи видань: книги, періодичні видання, атакож газетні та журнальні статті.
Для пошуку виданьу електронному каталозі призначена програма «Бібліограф — Пошук».
Реєстраціячитачів, а також усіх фактів видачі – повернення літератури, здійснюється задопомогою програми «Бібліограф — Читач».
Web – орієнтована програма «Пошук»дозволяє формувати запит на пошук літератури в електронному каталозі черезмережу Інтернет.
У бібліотецізамовлення обробляються за допомогою програми «Бібліограф — Замовлення».
Пакет«Бібліограф» — це інтегрована система, створена за технологією клієнт/сервіс. Мова пакету – українська.
ІІІ. Закріпленняматеріалу.
Бібліотекар.Приступаючи до розробки бази даних, ми зробили аналіз усієї роботи шкільноїбібліотеки. Результатом його стала схема необхідних елементів бази даних.
Комп’ютер маєопераційну систему Microsoft Windows XP, що дозволяє зробити окремий доступяк для читача, так і для бібліотекаря, який захищений паролем.
База даних (БД)розроблена на Microsoft Office 2003, що робить її дуже легкою увикористанні.
Вчительінформатики.Спочатку ознайомимося з тими функціями, які доступні користувачу. Увійшовши вБД через доступ до читача, він побачить перед собою титульний лист, натиснувшиклавішу мишки на напис «Вхід», увійде до головного меню:
Головне меню:
1. Презентація
2. Історіябібліотеки
3. Каталог
4. Електроннідовідники
5. Електроннабібліотека
6. Бібліотекар
Там є 6 віконець,5 із яких доступні для читача, а шосте – тільки для бібліотекаря.
- У Івіконці – читачі мають змогу ознайомитися із можливостями шкільної бібліотеки,продивитись «презентацію бібліотеки».
- У ІІвіконці – читач дізнається про історію бібліотеки.
- ІІІвіконце дає доступ до книжкового фонду та фонду періодичних видань – цеелектронний каталог, який поєднує у собі алфавітний, систематичний каталог,каталог підручників, систематичну картотеку статей. У ньому розробленийдетальний пошуковий апарат – за шифром, автором, назвою, ключовими словами.Пошук іде відразу по усьому фонду бібліотеки. Результатом є список, у якомуспочатку йдуть книги, а потім періодичні видання. Є можливість перегляду їхокремо: «книги» та «статті».
- Четверте– дає можливість попрацювати з електронними довідниками, енциклопедіями тарізноманітними програмами за різними напрямами. Усі вони знаходяться налокальному диску, що полегшує доступ до них.
- П’яте – дає можливість отриманняповнотекстових творів та критику на них, біографію письменників. Це дає змогуохопити більше коло читачів матеріалом.
У жодному із п’яти віконець читач не може зробитиправки, цього не дозволить зробити сама програма.
Головнакнопкова форма
— Введення /перегляд інших даних
— Перегляд звітів
— Вихід
Бібліотекар привключені комп’ютера входить до системикористування під своїм паролем, також пароль стоїть на шостому віконці – цяподвійна система дозволяє забезпечити безпеку ядра БД. Увійшовши сюди,бібліотекар побачить перед собою вікно, у якому – введення/перегляд іншихданих, перегляд звітів, перехід. Якщо підвести курсор до «введення/ переглядінших даних», з’явиться інше віконце, яке дає можливість працювати з БД.
Введення даних
· Абонементта відвідування
· Інвентарнакнига
· Інвентарнакнига підручників
· Каталог
· Періодичнівидання
· Систематичнакартотека статей
· Читацькийформуляр
· Перехід
Абонемент
Дозволяє замінитиформуляри та дає можливість наповнення інвентарної книги, а також різноманітнихзвітів.
Прізвище Ім’я По – батькові
Абонемент
Абонементперіодики Абонемент підручників
Абонементцифрових носіїв
Трансбібліотечний абонемент Присутність
Інвентарнакнига
Дає можливість нетільки реєстрації книг, але й надає можливості для створення електронногокаталогу, створення актів, різноманітних звітів про книгозабезпеченість.
Пошук заінвентарним номером
Пошук за автором Пошукза навою
Номер Доповнюючидані Шифр
Місце видання Авторськийзнак
Видавництво АнотаціяАвтор
Колектив Рік Кількістьсторінок
Назва Ціна Мова
Ключові слова Підназва
Номер частини Назвачастини
Номер актаотримання
Номер актапередачі Номер акта списання
Дата отримання
Дата передачі Датасписання
Інвентарнакнига підручників
Має всі ті жфункції, що й «Інвентарна книга»
Пошук за автором Пошукза назвою
Автор Доповнюючидані
Назва Місцевидання
Рік Видавництво
Шифр Авторськийзнак
Кількістьсторінок Колектив
Ціна Підназва
Мова
Номер частини Назвачастини
Номер актаотримання
Дата отримання Номеракта передачі
Дата передачі Номеракта списання
Дата списання Номернакладної
Каталог
Дає можливістьпошуку по усьому фонду бібліотеки, а також є можливість виправлення помилок, щовідбувалися при занесенні у інші форми.
Періодичнівидання
Реєстраціянадходження усіх періодичних видань
Систематичнакартотека статей
Є одним ізелементів каталогу, надає можливість створення різноманітних бібліографічнихпокажчиків.
Тема Підтема Шифр
Автор Назва Підназва
Назва джерела РікНомер
Сторінки Мова Ключовіслова
Анотація
Читацькийформуляр
Складається здвох форм: «формуляр учня» та «формуляр учителя», які мають незначнівідмінності
· Читацькийформуляр учня
· Читацькийформуляр учителя
· Перехід
Пошук за номером Пошукза прізвищем
Номер формуляру
Прізвище Ім’я По – батькові
Рік народження
Місце роботи Посада
Класний керівник Освіта
Домашня адреса Телефон
Дата запису добібліотеки
Датаперереєстрації
Звіти
Тут зібраніпрограми, які дозволяють бібліотекарю зробити легко усі необхідні звіти
Статистика іззапису і відвідування
· Статистикаіз відвідування
· Статистиказ мови
· Перехід
Бібліотекар. Дана розробка дозволяєполегшити роботу шкільного бібліотекаря, покращити інформаційне забезпеченнякористувачів, надає можливість переходу бібліотеки на електронну форму обслуговування.
IV. Домашнє завдання.
Закріпитививчений матеріал. Викласти своє бачення автоматизації нашої шкільноїбібліотеки і скласти алгоритм.


Не сдавайте скачаную работу преподавателю!
Данный реферат Вы можете использовать для подготовки курсовых проектов.

Поделись с друзьями, за репост + 100 мильонов к студенческой карме :

Пишем реферат самостоятельно:
! Как писать рефераты
Практические рекомендации по написанию студенческих рефератов.
! План реферата Краткий список разделов, отражающий структура и порядок работы над будующим рефератом.
! Введение реферата Вводная часть работы, в которой отражается цель и обозначается список задач.
! Заключение реферата В заключении подводятся итоги, описывается была ли достигнута поставленная цель, каковы результаты.
! Оформление рефератов Методические рекомендации по грамотному оформлению работы по ГОСТ.

Читайте также:
Виды рефератов Какими бывают рефераты по своему назначению и структуре.

Сейчас смотрят :

Реферат Психологічна характеристика військової служби та військового колективу
Реферат Применение занимательного задачного материала для активизации познавательной деятельности учащихся при обучении решению текстовых задач
Реферат Зарубежные направления в теории и методике развития детского изобразительного творчества
Реферат Apocalypse Now Vs Heart Of Darkness Essay
Реферат Понятие общества компоненты и их взаимоотношения
Реферат Обґрунтування економічної привабливості Нідерландів
Реферат Історія україни. Всесвітня історія
Реферат Какое место занимает мечта в человеческой жизни. (В повести Э. Хемингуэя "Старик и море")
Реферат Абсолютна та відносна похибка
Реферат Danger Follows Essay Research Paper Danger FollowsMoving
Реферат Аудит как самостоятельный контроль
Реферат Расчет отчислений страховых взносов во внебюджетные фонды РФ
Реферат Alcoholics Essay Research Paper Alcoholics Anonymous is
Реферат История предмета экономической теории
Реферат Аналіз стану демографічної ситуації в закарпатській області та його вплив на формування контингенту птнз на 2010-2018 роки