Реферат по предмету "Педагогика"


Бінарний урок-подорож з української мови та природознавства на тему "Загальне поняття про дієслово як частину мови. Тварини лісу"

Шахтарський міський відділосвіти
Загальноосвітня школа І-ІІІступенів № 2
Шахтарської міської радиДонецької області
БІНАРНИЙ УРОК-ПОДОРОЖ
З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТАПРИРОДОЗНАВСТВА
НА ТЕМУ „ЗАГАЛЬНЕ ПОНЯТТЯ ПРОДІЄСЛОВО
ЯК ЧАСТИНУ МОВИ. ТВАРИНИЛІСУ”
(3 КЛАС)
Підготувала
учитель початкових класів
загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів № 2
Слоквіна О. А.
м. Шахтарськ

ТЕМА. Повторення вивченого про дієслово.Тварини лісу.
МЕТА. Повторити, закріпити і узагальнитизнання учнів про дієслово як частину мови та його граматичні категорії;поглиблювати знання учнів про тварин лісу; звернути увагу дітей на їх зовнішнійвигляд, спосіб живлення; повторити правила поведінки в лісі; розвиватимовлення, мислення, увагу, пам’ять, кмітливість; удосконалювати уміння ставитидо слів питання і визначати частину мови, час дієслів, уміння красиво і правильнописати, вибирати на слух з тексту дієслова; підтримувати інтерес до вивченнярідної мови і показати її зв’язок з іншими науками, зокрема природознавством; виховуватиекологічну культуру, гуманне і шанобливе ставлення до тварин.
ТИП УРОКУ. Узагальнення знань.
ВИД УРОКУ. Інтегрований урок української мови іприродознавства.
ФОРМИ І МЕТОДИ. «Асоціативний кущ»,«Кубування», «Вільне письмо», «Сенкан», «Порушена послідовність», робота вгрупах, в парах, «Вільне письмо», діалог.
ОБЛАДНАННЯ. Зображення поїзда, залізничної колії,їжачка, білочки, рудих мурашок і мурашника, зайця, конверти із завданнями,асоціативний кущ, таблиці із зображенням тварин, записи на дошці.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
— Добрий день, діти. У нас на уроці сьогодні присутньобагато гостей. Давайте привітаємось з ними. Сідайте, дівчатка. Сідайте,хлопчики.
— Давайте пригадаємо, яке сьогодні число? Який місяцьпо порядку? Який день? Яка погода? Чому зараз на вулиці саме така погода? (Томущо скоро закінчиться весна і почнеться літо).
— Так, зараз на вулиці справжня весна, все навкругзеленіє, цвіте. А з приходом весни в усіх людей з’являється чудовий настрій,гарні мрії на майбутнє.
А у вас сьогодні гарний настрій? Посміхніться одинодному. А тепер скажіть добрі слова своїм товаришам, від яких приємно і радіснона серці. У своїй душі віднайдіть чарівне тепло, зігрійте тих, хто поруч звами. Я сподіваюсь, що ми зможемо створити ситуацію успіху на уроці. Щоб нашаспільна робота була успішною, пригадаємо закони уроку.
Вести себе спокійно.
Не викрикувати.
Бути терплячими.
Дати можливість висловитися своїм товаришам.
Поважати один одного.
Працювати ви будете сьогодні в групах. Кожна групаобрала собі керівника і секретаря.
Урок наш буде незвичайним. Ми проведемо його в Лісовійшколі. І хоча на вулиці вже весна і ми з нетерпінням чекаємо літніх канікул, ав Лісовій школі заняття тільки розпочинаються. Поміркуйте, чому саме зараз?Лісові мешканці запрошують нас до себе в гості. Поїдемо?
Ми поїдемо поїздом. Але пам’ятайте, що ліс – домівкадля багатьох тварин. Тому як треба вести себе в лісі? (Не галасувати, некричати, щоб не турбувати мешканців лісу.)
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Щоб наш поїзд рушив, треба прокласти залізничнуколію, яка складається з двох рейок. В цьому нам допоможе те, як ви виконалидомашнє завдання. Що було задано? (Вправа 254).
До якого українського імені подібне ім’я молдавськогохлопчика Мітру? (Дмитро.)
Які дієслова в тексті ви знайшли і підкреслили?
Прочитайте продовження розповіді, яке ви дописали.
Ви дізнались, які квіти найбільше подобаються вашіймамі?
2. Щоб прокласти другу рейку, давайте складемоасоціативний кущ „Дієслово”. Для цього пригадайте все, що ми вивчали про цючастину мови.
Так що ж таке дієслово? Дайте визначення.
Молодці! Нарешті все готове до початку подорожі. (Самоконтроль).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Каліграфічна хвилинка.
— А тепер треба вибрати машиніста, який поведе нашпоїзд. Машиністом буде той, хто красиво і правильно напише в зошиті число,„класна робота” і каліграфічне письмо.
П п Пп пп пр ир ро да природа
Природа – наш друг. Бережімо її!
Чому потрібно оберігати природні багатства?
Вимовте букви і звуки у слові природа. Скільки в ньомускладів?
Яке друге речення за метою висловлювання? (Самоконтроль).
2. Словниковий диктант.
— Коли ми говоримо про культуру письма людини, то нащо звертаємо увагу, крім того, що написано красиво? (На грамотність,орфографію).
— Так, письмо повинно бути не тільки красивим, а йправильним. Сьогодні я вам пропоную словниковий диктант із лісу. Тепер наш машиністповеде поїзд. Побажаємо йому їхати без перешкод. Він писатиме слова на дошці, авсі учні в зошиті. (Дерева, дзьоб, колишуться, заєць, не руйнуйте, узлісся).
— Вам зрозумілі всі слова? Поясніть слово „узлісся”.(Край лісу, де дерева вже не ростуть, але зустрічаються кущі.)
— Складіть усно речення зі словами „не руйнуйте”).
— Молодці! Із завданням впорались. (Самоконтроль).
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Швидко мчить наш поїзд. Пролітають за вікном луки,ліси і поля. Дуже скоро ми потрапимо до Лісової школи. З її учнями ми будемоповторювати, закріплювати і узагальнювати набуті знання про дієслово як частинумови та його граматичні категорії, а також поглиблювати свої знання про тваринлісу. Тож нам треба дуже добре підготуватися до зустрічі з лісовими мешканцями,щоб показати свої знання. А щоб в дорозі ми не нудьгували, давайте проведемодослідження і повторимо все, що ми вивчали про дієслово. Обирати собі темудослідження кожна група буде за допомогою методу „Кубування”.
V. Повторення, закріплення іузагальнення набутих знань про дієслово.
1. Метод „Кубування” (робота в групах). На сторонахкуба написані номери, під якими розташувались теми досліджень. Кожна групаобирає собі тему.
— змінювання дієслів за часами;
— змінювання дієслів за родами;
— неозначена форма дієслова;
— написання не з дієсловами.
(Представник кожної групи презентуєсвої дослідження).
Рефлексія. Ви добре виконали свою роботу. А щосаме допомогло вам провести свої дослідження? Тепер я впевнена, що ви готові доспівпраці із звірятами. А наш поїзд тим часом під’їжджає до кінцевої зупинки. (Самоконтроль).
2. Фізкультхвилинка.
— Закрийте свої оченята, покладіть голови на парти іспробуйте уявити собі, куди ми з вами потрапили.
(Звучить музика з голосами птахів.Діти висловлюють свої припущення).
Подивіться, нас зустрічають учні Лісової школи.Давайте познайомимось з ними.
(Учні відгадують загадки).
Я вухастий ваш дружок, Домівка у нас із хвої,листочків і гілочок.
В мене сірий кожушок, Здогадайтесь, як ми називаємось.
(Мурашки).
Куций хвостик, довгі вуса,
Я усіх, усіх боюся. (Заєць).
Я веселенький звірок: Хоч не шию я ніколи,
Плиг з ялинки на дубок. (Білка). А голок завждидоволі. (Їжак).
Рефлексія. Молодці! Ви відгадали всі загадки.Звірята дуже задоволені. Але вони хочуть перевірити ваші знання і томуприготували вам завдання. А ще вони хочуть дізнатися, що ви знаєте про тваринлісу. Над цим завданням працювало наше довідкове бюро. Давайте дамо їм слово. Іпершою буде розповідь про їжачка. Вам треба уважно послухати текст і назвати дієслова,які ви почуєте.
3. Повідомлення про їжачків (розповідь учня).
Їжак невелика тварина. Його тіло вкрите голками, якінадійно захищають їжака від ворогів. Живиться він комахами, їх личинками,червоними слимаками, мишами, зміями.
Люди часто приручають їжачків, але їм в приміщеннідуже погано. Тож нехай їжачок живе там, де йому визначено природою.
(Захищають, живиться, приручають,живе).
4. Метод „Порушена послідовність”.
Добре. А тепер подивимось, яке завдання пропонує намїжачок. У вас на партах кольорові смужки. Протягом 2-х хвилин вам треба скластиречення з дієсловами, що записані на малюнках і записати ці речення на смужці. (Прийшла,прокинулись, пригріло, зазеленіла). Визначити рід дієслів.
Прочитайте написане. Кому сподобались записані реченняі чим саме? Утворити з речень текст. Подумайте, яким по порядку йтиме вашеречення. Придумайте до тексту заголовок. (Самоконтроль).
5. Часові форми дієслів. Робота з підручником.
— Молодці, їжачок задоволений виконанням завдання. Атепер подивимось, яке завдання пропонують руді мурашки. (Дістати картку іззавданням).
— Для виконання їхнього завдання відкрийте підручникина стор. 104 і знайдіть вправу 255. Що треба зробити в цій вправі?
прочитати текст і зробити висновок з прочитаного;
виписати з останнього абзацу дієслова в неозначенійформі;
від поданих дієслів треба утворити дієслова вминулому, теперішньому і майбутньому часах. (Робота біля дошки).
Охороняти – охороняв, охороняє,охоронятиме;
спиняти – спиняв, спиняє, спинятиме;
Молодці, із завданням впорались. А тепер послухаєморозповідь про мурашок і знайдемо в ній дієслова.
Часто в лісі під деревом можна зустріти велику купухвої, гілок, листя. Це – мурашник, домівка мурашок.
Мурашки поїдають багатьох шкідників лісу, тому їхназивають санітарами лісу. Рудих мурашок треба охороняти. Вони дуже корисні.
(Зустріти, поїдають, називають,охороняти). (Самоконтроль).
6. Неозначена форма дієслова. Гра „Голоси тварин”.
— А зараз подивимось, яке завдання у білочки. (Дістатикартку із завданням). Вона приготувала для вас гру „Голоси тварин”.Подивіться на дошку і назвіть тварин, які тут зображені. (Кішка, коза,корова, собака). Які це тварини? (Свійські). Але раніше вони булидикими, жили в лісі, поки їх не приручила людина. Послухайте завдання.
Треба за зразком написати, як ці тварини подаютьголоси. Від написаних дієслів утворити дієслова в неозначеній формі.
Нявкає – нявкати;
мекає – мекати;
мукає – мукати;
гавкає – гавкати. (Самоконтроль).
7. Фізкультхвилинка.
— Молодці! Подивіться, до нашої білочки прибігли іншіподружки і кличуть нас відпочити.
Лапки в боки, вгору вушка,
Скачуть білочки-подружки.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
По гілках вони летять...
Кожен ранок на галяві
Спритно роблять вільні вправи.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Люблять білочки стрибать.
8. Повідомлення про білку. (Розповідь учня).
— Тепер, відпочивши, слухаємо розповідь про білку ізнаходимо в ній дієслова.
Білка – справжній повітряний акробат. Завдяки чіпкимкігтикам вона легко пересувається по деревах. Перестрибувати з дерева на деревобілці допомагає довгий пухнастий хвіст.
Живиться білка насінням хвойних дерев, жолудями,горіхами, грибами, ягодами. В Україні їх небагато, тому білок потрібноохороняти.
(Пересувається, перестрибувати,допомагає, живиться, охороняти).
9. Робота в парах.
— І ще залишилось нам опрацювати завдання, якепропонує зайчик. Подивимось, що у нього в конверті? (Дістати картку).
— Прочитайте слова. (Непрацює, роз веселився,смієця, не забувайте, зліз, зпитав, дивиться, роздивився). Що васздивувало? Випишіть дієслова в два стовпчики:
Було правильно Виправив
(Робота виконується самостійно,перевірка — в парах). (Самоконтроль).
10. Повідомлення про зайця. (Розповідь учня).
— Добре, із завданням упоралися всі. А теперпослухаємо розповідь про зайця і назвемо дієслова, які в ній почуємо.
На початку весни у зайців з’являються по 3-4 маленькихзайченят. В перші дні малюки нікуди не бігають, а ховаються в ямі під кущем,щоб їх не знайшла лисиця або інший хижий звір. Мати-зайчиха годує їх молоком,яке дуже поживне. Тому зайчиха може залишати своїх дітей на кілька днів.Живляться зайці рослинами.
(З’являються, не бігають, ховаються,не знайшла, годує, залишати, живляться).
VІ. Підсумок уроку.
— Швидко сплинув час подорожі, і нам треба повертатисядодому. Ви дуже добре сьогодні працювали, і зараз я хочу перевірити, які вмінняі навички ви набули на уроці. Для цього кожна група отримує завдання, якеповинна встигнути виконати за той час, поки наш поїзд буде повертатися додому.
1 група – скласти правила поведінки в лісі,використовуючи правило написання не з дієсловами.
2 група – „вільне письмо” на тему „Чи потрібніукраїнській мові дієслова?”.
3 група – скласти сенкан „Дієслово”.
4 група – скласти діалог „учитель – учень” на тему„Дієслово”. (Самоконтроль).
VІІ. Домашнє завдання.
1. Виконати вправу 213.
2. Скласти твір „Весна у лісі”, вживаючи дієслова.
VІІІ. Оцінювання учнів.
Оцінювання учнів керівниками груп.
Оцінка вчителя.
Домашнє
завдання
Каліграфічне
письмо
Словниковий
диктант Дослідження
Завдання
їжачка
Завдання
мурашок
Завдання
білочки
Завдання
зайчика
Підсумок
уроку
Загальна
оцінка
Оцінка
керівника


Не сдавайте скачаную работу преподавателю!
Данный реферат Вы можете использовать для подготовки курсовых проектов.

Поделись с друзьями, за репост + 100 мильонов к студенческой карме :

Пишем реферат самостоятельно:
! Как писать рефераты
Практические рекомендации по написанию студенческих рефератов.
! План реферата Краткий список разделов, отражающий структура и порядок работы над будующим рефератом.
! Введение реферата Вводная часть работы, в которой отражается цель и обозначается список задач.
! Заключение реферата В заключении подводятся итоги, описывается была ли достигнута поставленная цель, каковы результаты.
! Оформление рефератов Методические рекомендации по грамотному оформлению работы по ГОСТ.

Читайте также:
Виды рефератов Какими бывают рефераты по своему назначению и структуре.